Skolēni vasarā visbiežāk strādā veikalos un kafejnīcās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Pēdējos gados skolēni jau ir pieraduši, ka Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) kopā ar uzņēmējiem piedāvā darba vietas vasaras sezonai. Šovasar pusaudžu aktivitāte, piesakoties subsidētajām darba vietām, ir ļoti liela - pietiekušies vairāk kā 11 000 cilvēku uz aptuveni 4000 darba vietu.

Lielākoties jauniešiem tiek piedāvāts strādāt par palīgstrādniekiem, pārdevēja palīgiem, virtuves strādniekiem, viesmīļiem, apkopējiem un pat skolotāju palīgiem.

Visbiežāk skolēns strādā vienu mēnesi, nevis visu vasaru, tādā veidā ļaujot amata prasmes apgūt pēc iespējas vairāk cilvēkiem, kuri viens otru pēc mēneša nomaina.

„NVA apmaksā pusi no minimālās darba algas, ko maksā skolēnam, otru pusi maksā darba devējs. No darba devēja puses jābūt darba vadītājam un, ja viņš vada desmit skolēnus, viņš saņem minimālo darba algu no valsts budžeta,” norāda NVA Nodarbinātības pasākumu nodaļas vadītāja Tatjana Juškāne.

Roberts šovasar strādā lielveikalā. Ar darbu ir ļoti apmierināts. Jāstrādā septiņas stundas dienā, ar stundu garu pusdienu pārtraukums un tā piecas dienas nedēļā. „Manos darba pienākumos ietilpst kārtot preces, uztaisīt cenas un dažreiz tās arī iemarķēt,” pauda Roberts. „Uz papīra sanāk laikam kādi 300 eiro. No sākuma par to naudu nopirkšu visu sev nepieciešamo un pēc tam izmantošu, lai izbaudītu vasaru,” viņš piebilst.

Šogad lielākais darba devējs jauniešiem ir „Maxima Latvija”. Uzņēmums piedāvā 231 darba vietu, kas visas jau ir aizpildītas. Par jauniešu nodarbināšanu īpaši piedomājusi arī Tukuma novada dome – 120 vietas, Ventspils Olimpiskais centrs – 104 vietas un Rīgas lidosta  – 81 darba vieta. „No uzņēmuma viedokļa mēs esam ļoti gandarīti par šādu iespēju. Tā ir iespēja pašiem jauniešiem izmēģināt spēkus un saprast, ko tad īsti nozīmē darbs, piepelnīties kabatas naudai, izklaidei, citi to izmanto izglītības apgūšanai tālāk,” uzsver „Maxima Latvija” pārstāvis Jānis Beseris. „Viņi ir liels palīgs, kas atsvaidzina kolektīva ikdienu ar savu attieksmi, smiekliem. Tā darba ikdiena ir daudz interesantāka,” atzīst Beseris.

Tā kā ne visas pusaudžu darba vietas tiek īstenotas ar NVA atbalstu, Valsts darba inspekcija atgādina, stājoties darba attiecībās, obligāti jānoslēdz darba līgums, pretējā gadījumā pastāv algas neizmaksāšanas risks. „Svarīgi pirms darba gaitu uzsākšanas ir veikt veselības pārbaudi, lai pārliecinātos, vai darbinieka veselības stāvoklis atbilst darbam, un darba devējam ir pienākums pirms darba attiecību uzsākšanas ar nepilngadīgo informēt vienu no vecākiem par darba vides riskiem,” saka inspekcijas pārstāve Dace Aleksāne.

Lai gan lielākā daļa NVA atbalstīto darba vietu jau ir aizpildītas, aģentūra pusaudžus aicina pietiekties elektroniski līdz 16. augustam, jo atsevišķas vakances joprojām ir brīvas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti