Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Skolēni pēta enerģijas patēriņu

Alūksnes skolēni pēta enerģijas taupīšanas iespējas

Mainot ikdienas paradumus elektroenerģijas lietošanā, gadā var ietaupīt pat līdz vairākiem simtiem eiro, secinājuši Ernsta Glika Alūksnes valsts ģimnāzijas skolēni, kuri iesaistījās Igaunijas un Latvijas projektā un vairākus mēnešus veica eksperimentus un aprēķinus.   

Mainot ikdienas paradumus elektroenerģijas lietošanā, gadā var ietaupīt pat līdz vairākiem simtiem eiro, secinājuši Ernsta Glika Alūksnes valsts ģimnāzijas skolēni, kuri iesaistījās Igaunijas un Latvijas projektā un vairākus mēnešus veica eksperimentus un aprēķinus.   

Uzlabot zināšanas par enerģijas patēriņu ikdienā un radīt labās prakses piemērus tās ekonomiskākai izmantošanai, tie ir vieni no galvenajiem projekta “Ilgtspējīgas enerģijas sabiedrība” izvirzītajiem mērķiem. Projekta partneri ir Tartu Reģionālā enerģijas aģentūra, Rouges pašvaldība Igaunijā, Vidzemes plānošanas reģions un Alūksnes novada pašvaldība.

Kopš pērnā gada septembra sākuma projektā jau aktīvi iesaistās trīs skolas Vidzemē un vairākas Igaunijā, pētot dažādus enerģijas taupīšanas veidus.

“Centāmies izmērīt, cik patērē salūzis ūdens krāns pilot. Ja to salabo, tad gadā tas ietaupa 50 – 100 eiro,” stāsta E.Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas 9.klases skolniece Patrīcija Marķitāne.

Projekta laikā skolēni salīdzina dažādu mājsaimniecības ierīču  enerģijas patēriņu, apgaismojuma efektivitāti, dažādu materiālu siltuma noturību. Jaunieši atzīst, rezultāti patiesi ir iespaidīgi.

Tā secināts arī, ja izslēdz stacionāro datoru, tad, kad ar to nestrādā, nevis atstāj ieslēgtu gaidīšanas režīmā, gadā var ietaupīt pat vairākus desmitus eiro. Līdzīgi ir arī ar citām elektroiekārtām, secināts arī, ka ievērojami var ietaupīt, nomainot veco tehniku pret jaunāku.

“Salīdzinājām 30 gadus vecu ledusskapi un moderno ledusskapi.  Gada laikā var ieekonomēt naudu vēl vienam ledusskapim,” saka E.Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas matemātikas skolotāja Irena Bērziņa.

Šajā mācību pusgadā savas iegūtās zināšanas Ernsta Glika Alūksnes valsts ģimnāzija nodos tālāk jau citām novada skolām. Tas arī sasaucas ar mērķiem par kompetencēs balstītu izglītību, tikmēr savus eksperimentus uzsākušas arī vairākas mājsaimniecības.

“Mājsaimniecības arī tiek veikti mērījumi, cik patērē enerģiju, ūdeni un siltumu. Tiek uzkrāti dažādi dati, pēc tam tie tiks apstrādāti un izdarīti secinājumi vispār par mūsu tendencēm, kā enerģiju tērē Latvijā, kā Igaunijā un doti tādi kopēji ieteikumi, kas tiks tālāk izplatīti sabiedrībai,” atklāj Alūksnes novada pašvaldības projektu vadītāja Santa Supe.

Projekta laikā skolēni gūst arī izpratni par to, kādu ietekmi dažādi enerģijas patēriņa procesi atstāj uz vidi. Projekta īstenošanu finansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti