Dienas ziņas

Iemūrē laika kapsulu Stradiņa universitātes ēkā

Dienas ziņas

Par e-dziesmusvētkiem vēl lems valdība

Jaunajā Ādažu novadā samilzis pirmais strīds

Ādaži noraida Carnikavas ieceri būvēt jaunu mūzikas skolu; pirms novadu apvienošanās samilst konflikts

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Dažas nedēļas pirms pašvaldību vēlēšanām jaunajā Ādažu novadā, kurā iekļauts arī Carnikavas novads, jau samilzis pirmais strīds. Apvienotajā finanšu komisijā Ādaži ar vadošās balss tiesībām noraidījuši Carnikavas Mūzikas un mākslas skolas būvniecības projektu, atstājot to izskatīšanai jaunā sasaukuma deputātiem. Carnikavas domē gan uzskata, ka atteikumam neesot pamata, tāpēc iesniegta sūdzība Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM).

Jau 2017. gadā Carnikavas novadā tika pieņemts lēmums izveidot izglītības kvartālu ar jaunu skolu, bibliotēku, mūzikas un mākslas skolu, kā arī rekonstruēt stadionu. Tolaik gan tika ierobežota finanšu līdzekļu aizņemšanās un iepirkumu nācies sadalīt.

Pašreiz darbi aktīvi norit pie jaunās skolas ēkas būvniecības, bet jaunajiem māksliniekiem pašvaldība īrē nelielas telpas, kas atrodas privātīpašumā starp veikaliem un birojiem. Savukārt mūzikas skola atrodas pielāgotā privātmājā.

Carnikavas Mūzikas un mākslas skolas direktora vietniece Agneta Krilova norādīja: “Jūs redzat vēl vienu telpu, kas kādreiz ir bijusi virtuve, un šobrīd pielāgota klavierspēles nodarbību vajadzībām.”

Tagad situācija mainījusies, un pašvaldība vēlas būvēt arī  jaunu mūzikas un mākslas skolu. Pamatskola un Mūzikas un mākslas skola gan būtu atsevišķas iestādes, kuras ērtību labad vienotu koridors.

Carnikavas novada domes priekšsēdētāja Daiga Mieriņa (Latvijas Zemnieku savienība) skaidroja: “Aizņēmuma portfelis ir nedaudz virs 12% no kopējā budžeta, kas ir absolūti vidēji. Nav pārspīlēti. Apmēram 3 miljoni eiro būtu nepieciešams no aizņēmuma līdzekļiem. Tāda ir arī mūsu ilgtermiņa stratēģija un redzējums. Projekts ir izgājis arī sabiedrisko apspriešanu un ir ilgtermiņa attīstības programmās.”

Pēc Administratīvi teritoriālās reformas, pēc 29 gadu pārtraukuma Carnikava atkal tiks apvienota ar Ādažiem, tāpēc projekts jāsaskaņo topošā Ādažu novada finanšu komisijā. Ādažnieki norāda uz līdzās domei esošo  mākslas un mūzikas skolu, kas noveda pie daudzu gadu  finanšu uzraudzības un mainīja izpratni par daudzām lietām. 

Ādažu Mākslas un mūzikas skolas direktore, deputātu kandidāte Kristīne Savicka (Latvijas Reģionu apvienība) atzīmēja: “Ļoti daudzas idejas, ko prasa izglītības kvalitāte un kultūrizglītības joma, mēs šeit nevaram realizēt. Radošām bērnu nometnēm, kaut kādām aktivitātēm mums ir jāīrē telpas. Mums ir pašiem savas, bet mums jāīrē.”

Turklāt apvienotā finanšu komisija līdz šim jau atbalstījusi desmit investīciju projektus kopsummā par 15 miljoniem eiro.

“Tā būtība ir, ka mēs iestājamies par kvalitatīvu izglītību, lai bērnam būtu laba kvalitatīva skola, un labas pēcstundu aktivitātes. Savukārt Carnikavas dome pamato, ka viņiem vajag māju 3 miljonu eiro vērtībā, un nav šīs atbildes par kvalitāti un pamatskolas izaugsmi. Par telpu nepieciešamību kaut vai pamatskolai,” atklāja Ādažu novada domes priekšsēdētājs Māris Sprindžuks (Latvijas Reģionu apvienība).

Viņaprāt, arī Carnikavā ekonomiskāk būtu jaunajā skolas  ēkā, vismaz pagaidām, pēcpusdienās ļaut mācīties mūzikas un mākslas skolas audzēkņiem. Tāpēc ar vadošās balss tiesībām ādažnieki atstājuši Carnikavas projektu izvērtēšanai jaunā sasaukuma deputātiem.

Mieriņa stāstīja: “15 deputāti ir lēmuši turpināt mūzikas un mākslas skolas projekta attīstību, bet viens cilvēks – tāda mums valstī ir radīta sistēma – var pateikt stop, šobrīd mēs nevirzām tālāk, izstrādājiet modeļus.”

Apvienotajā Ādažu un Carnikavas Finanšu komisijā darbojas Ādažu un Carnikavas novada domes priekšsēdētāji un gala vārds pieder Ādažiem, jo administratīvi teritoriālā reforma nosaka, ka vadošā balss un vara pieņemt lēmumus pieder novadam ar lielāko iedzīvotāju skaitu. Šajā gadījumā tie ir Ādaži, jo tajos ir 12 000 iedzīvotāju, bet Carnikavā 10 000 iedzīvotāju, skaidroja Carnikavas novada deputāts Juris Kozlovskis (Latvijas Zemnieku savienība).

Savukārt vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (“Attīstībai/Par!”) norādīja: “Likums skaidri pasaka, ka, ja gadījumā  šajā brīdī lēmums pieņemtais nepārstāv vairāk kā pusi no jaunveidojamā Ādažu novada iedzīvotāju skaita, attiecīgi lēmums nav pieņemts.” 

Kā atzīmēja Finanšu ministrijā, arī apvienotās komisijas lēmums vēl negarantē aizdevuma piešķiršanu izglītības iestādes būvniecībai. Nepieciešams arī VARAM un Izglītības un zinātnes ministrijas pozitīvs atzinums par projekta nepieciešamību un ilgtspēju atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem.

KONTEKSTS:

Pašvaldību vēlēšanas pirmo reizi notiks jaunajās robežās, ieviešot novadu reformu, kas paredz 119 pašvaldību vietā Latvijā izveidot 42. Pašvaldību domes vēlēšanas paredzētas 2021. gada 5. jūnijā.  Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) jau noteikusi 5. jūnija pašvaldību vēlēšanās domēs ievēlējamo deputātu skaitu

Carnikavas novads un Ādaži turpmāk būs saistīti Ādažu novadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti