Tiesībsargs: Rodas sajūta, ka skolēns Latvijā nav vērtība, vērtība ir betons

Pašreizējo situāciju ar skolēnu nodrošināšanu ar mācību grāmatām un mācībām nepieciešamo aprīkojumu asi kritizē tiesībsargs Juris Jansons, kurš trešdien Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā situāciju raksturoja, sakot, ka "šobrīd rodas sajūta, ka skolēns Latvijā nav vērtība, vērtība ir betons."

"Daudzās jomās tā mēs varam to konstatēt. Vairumā situāciju, ko mēs esam konstatējuši, apkopojot informāciju, rodas tāda sajūta, ka skolēns ir skolai, nevis skola ir skolēnam. Aicinājums deputātiem – likums ir, prioritātes ir, sistēma ir izstrādāta, vienkārši sāciet darīt. Tā ir skolu atbildība ieviest šīs politikas, ja valdība nespēj to izdarīt, tad parlamentārās uzraudzības kārtībā tas ir jāvērtē. Ja pašvaldību administrācija nespēj to izpildīt, tad es esmu sācis domāt par procesiem, kā šo bezatbildību vai nespēju, vai negribēšanu sankcionēt," pauda tiesībsargs.  

Tiesībsargs: Rodas sajūta, ka skolēns Latvijā nav vērtība, vērtība ir betons
00:00 / 00:48
Lejuplādēt

Pašlaik mācību līdzekļiem skolās Latvijā vienam skolēnam valsts ik gadu velta 20 eiro. Tas ir vismaz divas reizes mazāk nekā Igaunijā un 10 reizes mazāk nekā Singapūrā, kur viena skolēna grāmatām un citām mācību lietām velta 200 eiro, komisijā informēja Valsts izglītības satura centrs, norādot, ka trūkst ne tikai nauda, bet arī aprīkojums, lai skolēni mācību priekšmetus apgūtu.

Vienlaikus centrs atzīmēja, ka nākamajā gadā finansējums mācību grāmatām varētu pieaugt gandrīz trīs reizes, taču tas neskars aprīkojumu un citas lietas.

KONTEKSTS:

Tiesībsargs turpina saņemt ziņas no vecākiem par to, ko skolas un bērnudārzi liek viņiem iegādāties, sākoties jaunajam mācību gadam. Kopumā pašvaldības ir atsaukušās tiesībsarga aicinājumam – pārbaudījušas izglītības iestāžu vecākiem sniegto informāciju par individuālo mācību piederumu iegādi un secinājušas, ka sarakstos ir iekļauti arī tādi mācību līdzekļi, kuri jānodrošina izglītības iestādei.

Saskaņā ar spēkā esošo regulējumu no valsts budžeta līdzekļiem un valsts budžeta mērķdotācijām tiek finansēta mācību literatūra, metodiskie līdzekļi, papildu literatūra un digitālie mācību līdzekļi un resursi.

No pašvaldības budžeta tās padotībā esošām izglītības iestādēm tiek finansēta papildu literatūra, uzskates līdzekļi, didaktiskās spēles, digitālie mācību līdzekļi un resursi, izdales materiāli, mācību tehniskie līdzekļi, mācību materiāli, kā arī iekārtas un aprīkojums.

Vecāku pienākums ir savu materiālo iespēju robežās nodrošināt kancelejas piederumus, apģērbu un apavus, atsevišķu mācību priekšmetu (sports, mājturība un tehnoloģijas) obligātā satura apguvei nepieciešamo specifisko apģērbu, apavus un higiēnas piederumus, materiālus, kurus izmantojot, mācību procesā skolēns rada priekšmetu vai produktu savām vajadzībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti