Dienas ziņas

Evika Siliņa turpinās sarunas par iespējamo valdību

Dienas ziņas

Dienas ziņas

IZM: Mācību materiālu iegādei naudas nepietiek

IZM: Mācību materiāliem skolās naudas nepietiek; sola risinājumu nākamgad

Jau parīt klāt jaunais mācību gads, tomēr daudzās skolās vēl aizvien valda apjukums, kā nodrošināt visus nepieciešamos mācību materiālus. Līdz ar kompetenču satura ieviešanu mainījusies arī daļa mācību līdzekļu, kā arī atsevišķu mācību priekšmetu norisei skolēniem nepieciešami dažādi individuālie mācību līdzekļi. Atbildīgā ministrija problēmu sola risināt nākamgad, atzīstot, ka patlaban naudas visam nepietiek.

Par gatavību nākamajam mācību gadam Izglītības un zinātnes ministrijas darbinieki trešdien, 30. augustā, atskaitījās Saeimas atbildīgās komisijas deputātiem.

Bet pedagogu arodbiedrības vadītāja Inga

Vanaga atgādināja, ka skolām trūkst naudas, lai iegādātos visus nepieciešamos mācību līdzekļus.

"Tas ir darba instruments pedagogam, kuru joprojām trūkst. Un tāpēc pieprasīt visus šos izglītības kvalitātes rādītājus un nosodīt, ka kaut kur ir tāds sniegums vai tāds sniegums, – šāda retorika būtu jāpārtrauc, kamēr nav nodrošināti visi nepieciešamie resursi.

Tad skolotājs no izmisuma prasa kaut ko vecākiem, jo viņš jau grib, lai ir labāk, interesantāk, daudzveidīgāk," skaidroja arodbiedrības līdere Vanaga.

Jau desmit gadus vecākiem nav jāpērk skolai nepieciešamās grāmatas un mācību burtnīcas, jo to iegādi apmaksā valsts.

Valsts mācību līdzekļu iegādei vienam skolēnam paredzējusi nepilnus 22 eiro, bet ar to nepietiek,

vēl jo vairāk tāpēc, ka līdz ar kompetenču satura ieviešanu ir izdoti vairāki jauni mācību materiāli.

"Līdz ar jaunā satura ieviešanu ir ļoti svarīgi risināt arī mācību līdzekļu iegādi – grāmatu, vai arī digitālā formā nodrošināt. Un tam paredzēt finansējumu. Līdz jaunā satura ieviešanai grāmatas bibliotēkās veidojās ar tādu augošu tendenci, pirka tikai to, kā pietrūka. Bet šobrīd esam situācijā, kad ir jāmaina pilnīgi visas, kuras tiek izdotas. Un grāmatas ir ļoti dārgas," norādīja Latvijas Pašvaldību savienības padomniece izglītības jautājumos Ināra Dundure.

Uz šo problēmu uzmanību vērsa arī tiesībsargs, kas saņēmis sūdzības no ļoti daudziem vecākiem, ka skolās viņiem prasa obligāti nodrošināt mācību līdzekļus, lai gan tā "ir pašvaldības atbildība – meklēt papildu līdzekļus, ja to nevar izdarīt, tad tā jau ir valdības atbildība".

"Ja negrib pa labam, es meklēšu iespējas ar sankcionējošiem līdzekļiem. Jo tur ir bezdarbība," uzsvēra Jansons.

Izglītības un zinātnes ministrijā problēmu atzīst. Esošais finansējums ir absolūti nepietiekams, atzina ministrijas parlamentārā sekretāre Silvija Reinberga ("Jaunā Vienotība").

"Uz nākamo gadu prioritāro pasākumu pieteikumā mēs esam prasījuši aptuveni 16 miljonus eiro gan mācību grāmatām, gan citiem materiāliem, digitālajiem materiāliem. Un tostarp tiem citiem materiāliem, kas ir nepieciešami stundās, lai varētu īstenot mācību saturu. Pie tā mēs aktīvi strādājam, bet finansējuma trūkst," sacīja Reinberga.

Atsevišķi materiāli pieejami digitālajā vidē, kā arī skolotāji aicināti būt radošiem mācību stundu sagatavošanā.

KONTEKSTS:

Tiesībsargs turpina saņemt ziņas no vecākiem par to, ko skolas un bērnudārzi liek viņiem iegādāties, sākoties jaunajam mācību gadam. Kopumā pašvaldības ir atsaukušās tiesībsarga aicinājumam – pārbaudījušas izglītības iestāžu vecākiem sniegto informāciju par individuālo mācību piederumu iegādi un secinājušas, ka sarakstos ir iekļauti arī tādi mācību līdzekļi, kuri jānodrošina izglītības iestādei.

Saskaņā ar spēkā esošo regulējumu no valsts budžeta līdzekļiem un valsts budžeta mērķdotācijām tiek finansēta mācību literatūra, metodiskie līdzekļi, papildu literatūra un digitālie mācību līdzekļi un resursi.

No pašvaldības budžeta tās padotībā esošām izglītības iestādēm tiek finansēta papildu literatūra, uzskates līdzekļi, didaktiskās spēles, digitālie mācību līdzekļi un resursi, izdales materiāli, mācību tehniskie līdzekļi, mācību materiāli, kā arī iekārtas un aprīkojums.

Vecāku pienākums ir savu materiālo iespēju robežās nodrošināt kancelejas piederumus, apģērbu un apavus, atsevišķu mācību priekšmetu (sports, mājturība un tehnoloģijas) obligātā satura apguvei nepieciešamo specifisko apģērbu, apavus un higiēnas piederumus, materiālus, kurus izmantojot mācību procesā skolēns rada priekšmetu vai produktu savām vajadzībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti