Kas ir "salts"?
Parastajām cigaretēm, ko uztveram kā smirdīgas un kaitīgas, tiek meklētas arvien jaunas alternatīvas. Pašlaik modes zenītā ir tā saucamie "salti", kas tiek pieskaitīti e-cigaretēm. Kā tie atšķiras?
Parastās cigaretes sastāv no tabakas, kuru aizdedzina; tā gruzd, un cilvēks ieelpo dūmus, kas izdalās tabakas gruzdēšanas procesā. Kad tā sadegusi, cigarete ir galā. Līdzīgs princips ir, pīpējot pīpi un kūpinot cigārus. Proti, deg tabaka, kurā ir nikotīns, kas savukārt ir atkarību izraisoša viela.
Savukārt e-cigarešu pamatā nav tabaka, bet gan speciāls šķidrums, kura viena no galvenajām sastāvdaļām ir glicerīns un propilēnglikols. Ražotāji mēdz pievienot arī nikotīnu, lai kopētu parasto cigarešu efektu. E-cigareti uzkarsē sildelements ar bateriju. Kad cilvēks ievelk dūmu, šķidrums plūst caur karsto spirāli un iztvaiko. Tādā veidā smēķētājs ieelpo un izelpo tvaikus, nevis dūmus. Angliski šo procesu arī dēvē par "vaping" jeb veipošana, tvaikošana.
Tvaikošanas varianti mēdz būt dažādi: var iegādāties daudzkārt lietojamas ierīces, kuras pats lietotājs var uzpildīt ar šķidrumu, nomainīt vai uzlādēt baterijas, un var lietot vienreizlietojamos veipus – plastmasas, alumīnija kociņus, kuros iekšā ir noteikta e-šķidruma deva, baterija. Kad izpīpē, to izmet.
Par e-cigarešu, kādas tās pazīstamas mūsdienās, autoru tiek uzskatīts ķīniešu farmaceits Hons Sliks, kas pirmo veipošanas ierīci radīja 2003. gadā. Savukārt pirmo lielāko popularitāti veipošana ieguva 2017. gada beigās ASV, kad tirgū parādījās uzlādējama ierīce ar zīmolu "Juul".
Pašmāju biznesa veiksme
Šī mode ir atnākusi arī līdz Latvijai, un modes priekšgalā ir Latvijā radīti vienreiz lietojami pīpējamie kociņi ar zīmolu "Salt". Specializētajos veikalos ir nopērkami arī citu firmu ražojumi, bet "Salt" ražotājiem izdevies panākt, ka viņu produkciju tirgo teju visur – gan lielveikalos, gan degvielas uzpildes stacijās un kioskos. Cena par vienu šādu ierīci ir no piecarpus eiro līdz sešarpus eiro. Katra paredzēta 450 ieelpām, ko ražotāji pielīdzina vienai cigarešu paciņai ar 20 cigaretēm. Tām ir dažādas garšas. Atsevišķi veidi ir bez nikotīna, bet pārsvarā ar.
No vienas puses, šo var uzskatīt par Latvijas biznesa veiksmes stāstu, ko 2016. gadā sāka ķīmiķis Edžus Picka, izveidojot uzņēmumu "Pro Vape". Sākumā akcents bija uz e-cigarešu šķidrumu radīšanu un to ražošanu, bet tad – 2020. gadā – tirgū laida "Salt". Tajā pašā gadā uzņēmuma apgrozījums bija jau aptuveni 11 miljoni eiro, peļņa – virs 3 miljoniem eiro, aktīvu atdeve 77%. 2021. gadā, par kuru oficiālu datu vēl nav, pārdošanas rādītāji neesot sliktāki, bet peļņu uzņēmums gan vēl neatklāj.
"Salt" pārdod ne tikai Latvijā. "Redziet, mēs esam eksportējošs uzņēmums, mēs eksportējam kopumā uz apmēram 30 valstīm gan Eiropas Savienībā, gan ārpus Eiropas Savienības. Līdz ar to es nevaru atklāt mūsu finanšu datus, bet, jā, tātad šis pieaugums ir bijis," pastāstīja "Pro Vape"/ "Salt switch" mārketinga vadītājs Jānis Žagars.
No vienas puses, šis ir biznesa veiksmes stāsts, bet, no otras puses, jāatceras, ka arī šajā smēķēšanas ierīcē ir nikotīns, kas rada atkarību. "Jā, pērk vairāk nikotīna produktus. Tas liecina, ka cilvēki šo produktu izvēlas kā soli pretī atmešanai. [..] Mūsuprāt, un tādas mūsu izpētes rāda to, ka arvien vairāk cilvēku, kuri vēlas atmest smēķēšanu vai kuri nevar atmest smēķēšanu tā kā nogriezt ar nazi, saprotot šī produkta veselības ieguvumus, salīdzinot ar tradicionālo cigarešu smēķēšanu, izvēlas šo produktu. Un tas arī varētu būt iemesls, kāpēc tas pieaugums mums ir," apgalvoja uzņēmumu pārstāvošais Žagars.
Bet kā tos reklamē? Par smēķēšanas atmešanu tur nav ne vārda. Galvenie saukļi: mazāk kaitīgas nekā parastās cigaretes, nesmird, bet smaržo un ērtas lietošanā. Un reklāmās redzami jauni, priecīgi un veiksmīgi cilvēki, un "Salt" kā stila atribūts. Tāpat reklāmās ir kārdinoši augļu foto, raksturojot "Saltu" smaržas un garšas.
Bet kā ar to nikotīnu? Uzņēmuma "Instagram" kontā daļā postu par to nav ne vārda. Tātad atšķirībā no cigaretēm, uz kuru paciņām ir šausminošas bildes par neauglību, impotenci, sirds kaitēm, šo ierīču mārketings un reklāma ir teju vai iedvesmojoša.
Tiesa, uzņēmums paziņojis, ka aktīvi piedalās cilvēku, īpaši bērnu, izglītošanā par smēķēšanas riskiem. Izstrādes stadijā esot vairākas iniciatīvas. Bet tas viss pagaidām nākotnes solījumos.
Būtiski mazāk kaitīgi?
Vai tiešām atšķirībā no parastajām cigaretēm e-cigaretes ir būtiski mazāk kaitīgas?
Tātad uzņēmums apgalvo, ka e-cigaretes ir mazāk kaitīgas nekā parastās. Uz ko balstās šādi apgalvojumi?
"Tāds populārākais un zināmākais pētījums vai apgalvojums, ko ļoti plaši izplata Lielbritānijas veselības organizācijas, ir, ka elektronisko cigarešu lietošana par 95% mazāk kaitīga par tradicionālo cigarešu smēķēšanu. Tas būtu tas populārākais. [..] Un mēs sekojam līdzi visiem jaunākajiem pētījumiem, jo tie nepārtraukti notiek," sacīja Jānis Žagars no "Pro Vape"/ "Salt switch".
Kā pārliecinājās "Aizliegtais paņēmiens", šāds pētījums patiešām tika publicēts, bet 2015. gadā. Bet vēlāk pozīcijas un apgalvojumi krietni mainījās.
2020. gadā amerikāņu zinātnieki britu secinājumu apšaubīja: "Aprēķins "95% drošāks" ir "faktoīds" – neuzticama informācija, kas tiek atkārtota tik bieži, ka tiek pieņemta kā fakts. Sabiedrības veselības speciālistiem, zinātniekiem un ārstiem būtu īpaši jāatklāj šī "faktoīda" trauslais statuss, uzsverot tā neuzticamo izcelsmi un nederīgumu mūsdienās."
Viņi norādījuši, ka parastās smēķēšanas kaitīgums tika pretstatīts nezināmajam par e-cigaretēm. Turklāt šo dažu gadu laikā e-cigaretes ir krietni mainījušās.
Ko saka ārsti?
Pirmais, par ko jāuztraucas, ir nikotīns, kas ir gan parastajās, gan visbiežāk arī e-cigaretēs.
"Nikotīnam ir ļoti augsts atkarības risks. Otrkārt, tā ir inde.
Nikotīns ir lietots, teiksim, kukaiņu indēšanā. Un e-cigarešu šķidrumā, kas ir 10 mililitru pudelītē, tātad ir 200 miligrami iekšā, ar to var nogalināt vismaz 10 zīdaiņus. Tā ir inde. 0,5 līdz 1 mg uz kg svara ir nāvējošā deva cilvēkam," sacīja profesors, plaušu slimību speciālists Alvils Krams.
Tāpat viņš norādīja uz nikotīna kancerogēno un toksisko iedarbību: "Ļoti spēcīga ietekme uz centrālo nervu sistēmu. Patiesībā, kad pusaudži un bērni smēķē, lieto nikotīnu, viņi arī aizkavē smadzeņu attīstību. 90% apmērā nepilngadīgie [kas smēķē šobrīd] kļūst nikotīna atkarīgi. Tas [rada] ne tikai atkarību, kas iestājas bērnībā un pēc tam grūtāk atmest, bet arī kavē smadzeņu attīstību. Jo jaunāks sāc, jo vairāk tiek aizkavēta smadzeņu attīstība."
Otrkārt, jautājumi rodas par e-cigarešu šķidrumos izmantoto propilēnglikolu un glicerīnu. Pārtikā šīs vielas ir drošas, bet kā tvaicēšanu un ieelpošanu?
"Ir vairāki pētījumi, kas norāda, ka propilēnglikols un glicerīns var izraisīt respiratorās sistēmas kairinājumu un izraisīt astmu, kā arī tie ir saistīti ar psihotoksiskiem efektiem. Un karsēšanas process, ko rada veips, var modificēt e-šķidruma saturu, kā rezultātā aerosolā var rasties jauni komponenti – formaldehīdi, aldehīdi, kas potenciāli cilvēkiem ir kancerogēni," skaidroja Spānijas Biomedicīnas pētījumu institūta "Incliva" pēcdoktorantūras pētnieks Patriss Markess.
Uz to norādīja arī profesors Krams: "Uzkarsētā veidā notiek ķīmiskas reakcijas, citas vielas veidojas. Viss, kas tiek ieelpots, ir toksisks. No spirāles nāk smagie metāli. Daudzos pētījumos ir kaut kādi baktēriju toksīni, šķidrumā savairojas baktērijas. Toksīni tiek konstatēti."
Alergologs Māris Bukovskis zināja stāstīt par ietekmi uz cilvēkiem ar astmu: "Var astma pasliktināties pacientiem, kurš smēķē elektronisko cigareti. Tas ir pārliecinoši pierādīts. Interesanti arī dati, ka šis alerģiskais imūnglobulīns E koncentrācijā palielinās pacientiem, kuri smēķē elektroniskās cigaretes."
Trešā lieta ir dažādie aromatizētāji, no kuriem par lielu daļu nemaz vēl nav izpētīts tvaicēšanas efekts. "Ir vairāk nekā 15 000 aromatizētāju savienojumu, kas parasti nav aprakstīti uz produktu iepakojumiem. Vairāki pētījumi ir fokusējušies tieši uz aromatizētāju un saistīto savienojumu psihotoksicitāti. Un starp vairākiem aromatizētājiem, piemēram, mentola, karameļu, kanēļa un krēmbrulē, tika konstatēta palielināta psihotoksicitāte, kas galvenokārt radusies no aldehīdu savienojumiem," norādīja pētnieks Markess.
Alergologs Bukovskis pastāstīja par pētījumos ar dzīvniekiem atklāto: "Elektronisko cigarešu aerosols, ja mēs ilgstoši iedarbojamies, piemēram, uz žurkām, mēs atrodam viņu plaušās līdzīgas izpausmes, kas raksturīgas hroniskai obstruktīvai plaušu slimībai jeb plaušu emfizēmai. Tātad būtībā ir viena no cigarešu galvenajām kaitīgajām izpausmēm – bez onkoloģiskajām slimībām ir hroniska obstruktīva plaušu slimība."
"Ilgtermiņa datu šobrīd nav. Tas ir jauns produkts. Bet, ja mēs vērojam to, kas notiek šūnās, šūnu genomā ir tās pašas pārmaiņas, kas notiek plaušu vēža gadījumā. Tādas pašas agrīni pārmaiņas novēro, arī lietojot e-cigaretes," pastāstīja profesors Krams.
Turklāt strīdīgs ir jautājums par to, vai e-cigaretes palīdz atmest smēķēšanu, kas bija vēl viens uzņēmuma "Pro Vape" apgalvojums. "Atsaucoties uz Pasaules Veselības organizāciju,
nav pietiekami zinātnisko pierādījumu, lai uzskatītu e-cigaretes kā rīku smēķēšanas atmešanai.
Pētījumi jautājumos par smēķēšanas atmešanu ir pretrunīgi. Tā ir taisnība, ka daži pētījumi norāda uz augstākiem panākumiem smēķēšanas atmešanai ar e-cigarešu palīdzību, ja salīdzina ar nikotīna aizstājējterapiju. Bet citi pētījumi to nerāda. [..] Svarīgi, ka nikotīns un citi produkti, kas ir e-cigaretēs, rada atkarību. Nākotnē, iespējams, bijušie smēķētāji kļūst atkarīgi no e-cigaretēm," norādīja pētnieks Patriss Markess.