Panorāma

LNB apskatāma Raimonda Paula daiļrades izstāde

Panorāma

Panorāma

Pašvaldības pārskata skolēnu ēdināšanas atbalstu

Pašvaldības pārskata skolēnu ēdināšanas atbalstus

Daļa pašvaldību aktīvi pārskata ēdināšanas atbalstus saviem skolēniem. Vieni plāno ēdināt visus, citi tikai savā novadā deklarētos daudzbērnu ģimeņu bērnus un maznodrošinātos. Tiesībsarga birojā norāda, ka ir tikai korekti, ka lielākās rūpes ir par savā pašvaldībā deklarētajiem bērniem, ja vien netiek aizmirsts par tiem, kuriem atbalsts nepieciešams visvairāk.

Rīgā mācās ap 7000 bērnu, kuru deklarētā dzīves vieta ir citā pašvaldībā. Rīgas domē nolemts, ka šie bērni atbalstu pusdienām vairs nesaņems, sākot ar nākamā gada septembri.

Tiesībsarga birojā norādīja, ka šis lēmums nav nekāds pārsteigums – Rīga ilgstoši nav nodrošinājusi pusdienas tiem rīdziniekiem, kuriem tās nepieciešamas visvairāk. Piemēram, brīvpusdienas Rīgā nesaņem daudzbērnu ģimenes, ja abi vecāki nav deklerēti vienā adresē, Goda ģimenes karte līdz šim netika atzīta par gana labu esam. Tāpat arī brīvpusdienas nesaņēma bērni, kuri ir no maznodrošinātām ģimenēm un mācās Kultūras ministrijas padotībā esošā skolā Rīgā. 

"Tas nav pareizi, ka šīs grupas, kurām ir vislielākā nepieciešamība saņemt brīvpusdienas, nesaņem brīvpusdienas. Mēs nesakām, ka jāņem visiem nost, bet pašvaldībai primāri ir jārūpējas par saviem bērniem," sacīja Tiesībsarga biroja Komunikācijas nodaļas vadītāja Ruta Siliņa.

Lēmums vairs neatbalstīt citu pašvaldību bērnus Rīgai ļauj līdzfinansēt pusdienas daudzbērnu ģimeņu skolēniem ar Goda karti. 

"Līdzekļus, kurus ietaupīsim, kā jūs sakāt, mēs ieguldīsim mūsu bērnos citās izteiksmēs," teica Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja Laima Geikina.

Citās pašvaldībās deklarēto bērnu ēdināšana ir to pašvaldību atbildība, norādīja Rīgas domē. Tuvākajās Rīgas pašvaldībās rīcības plāni ir dažādi. 

Ķekavas novada pašvaldība ir gatava maksāt līdzfinansējumu apmēram 1300 bērniem neatkarīgi no tā, kurā pašvaldībā bērni mācās. Jāsaka gan, ka par katru bērnu pašvaldība sagaida, ka vecāki rakstīs atsevišķu iesniegumu. 

Ķekavas pašvaldība līdzfinansēs 50% tikai tiem bērniem, kuri ir ar invaliditāti vai ir no daudzbērnu ģimenēm. Šajā novadā tiek diskutēts par visas ēdināšanas sistēmas maiņu. 

"Visas Pierīgas pašvaldības iet uz mērķēto atbalstu, tā kā mēs tagad ar daudzbērniem un invalīdiem. Esam konstatējuši, ka paliek diezgan daudz pārtikas pāri, ko neapēd, un mēs tikai maksājam. Mēģināt darīt to kaut kā mērķētāk. Piemēram, pārejot uz bufetes tipa ēdināšanu," pastāstīja Ķekavas novada domes priekšsēdētāja pirmais vietnieks Andris Vītols.

Mārupē gan nav šādu plānu. Mārupes pašvaldība līdz šim nav maksājusi par ēdināšanu citām pašvaldībām un nesaskata pamatu tagad sākt. 

"Nē, mēs nemaksājam citās pašvaldībās, jo arī mūsu izglītības iestādēs ēdināšana no 5. līdz 12. klasei ir vecāku finansējums. Izņēmumi, kuriem ir pašvaldības atbalsts, ir trūcīgie un maznodrošinātie, tie mācās tikai mūsu izglītības iestādēs," skaidroja Mārupes novada domes Izglītības, kultūras un sporta pārvaldes vadītāja Liene Šmite.

Ropažu novadā ir kombinācija starp abām iepriekš minētājām pašvaldībām. Par saviem bērniem citās pašvaldībās maksāts netiek, bet toties visi bērni, neatkarīgi no kuras pašvaldības brauc, saņem brīvpusdienas, mācoties Ropažu novadā. Drīzumā gan varētu ieviest vecāku līdzmaksājumu. 

Visās Latvijas Televīzijas uzrunātajās pašvaldībās atzina, ka diskusijas par bērnu ēdināšanas jautājumu pašlaik ir aktuālas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti