Saslimstība ar gripu pagājušajā nedēļā saglabājusies nemainīga

Saslimstības ar gripu pieaugums pagājušajā nedēļā pierimis un turpina turēties iepriekšējo nedēļu līmenī, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotie dati.

Nedēļas laikā miruši septiņi gripas slimnieki, tādējādi šajā gripas sezonā miruši kopumā 26 pacienti. Visiem mirušajiem vēl bez gripas bijušas arī vairākas blakussaslimšanas, un neviens no viņiem nav bijis vakcinēts pret gripu šajā sezonā.

Pagājušajā nedēļā monitoringā iesaistīto ģimenes ārstu praksēs ar akūtu augšējo elpceļu infekcijas simptomiem kopā bija vērsušies 1024 pacienti, no kuriem 337 pacientiem, balstoties uz tipisku klīnisko ainu, noteikta diagnoze "gripa" (nedēļu iepriekš – 377 pacienti, divas nedēļas iepriekš – 375 pacienti).

Gripas gadījumi reģistrēti Ventspilī, Liepājā, Daugavpilī, Rīgā, Jelgavā, Jūrmalā, Rēzeknē, Valmieras novadā un Jēkabpils novadā.

Augstākā saslimstība ar gripu reģistrēta 0–4 gadu vecuma grupā, kā arī 5–15 gadu vecuma grupā. 

SPKC atzīmēja, ka daudzās Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas (ES/EEZ) valstīs novērojams augsts saslimstības līmenis primārajā aprūpē un lielākā daļa ES/EEZ valstu ziņo par gripas aktivitāti virs bāzes līmeņa. ES/EEZ vidējais gripas pozitīvo testu īpatsvars bijis 29% (nedēļu iepriekš 44%). Visas valstis ziņojušas par sezonālu gripas aktivitāti, kas pārsniedz 10% pozitīvo paraugu īpatsvara slieksni primārajā aprūpē, kas noteikts kā epidēmijas slieksnis.  

Tikmēr Covid-19 gadījumu skaits Latvijā turpina samazināties – laboratoriski apstiprināti 48 gadījumi (nedēļu iepriekš arī 54), kopumā veikti 678 (iepriekš 689) laboratoriskie testi uz SARS-CoV-2 vīrusa klātbūtni. Stacionēti 63 Covid-19 pacienti (nedēļu iepriekš 72, divas nedēļas iepriekš – 75).  

Iepriekšējā nedēļā stacionāros ar smagu slimības gaitu ārstējās viens pacients (nedēļu iepriekš divi).

Reģistrēti 11 Covid-19 pacientu nāves gadījumi (nedēļu iepriekš – 8). Vismaz divos gadījumos Covid-19 bijusi kā pamatdiagnoze.

SPKC atzīmēja, ka visefektīvākais veids, kā aizsargāties no nopietnas saslimšanas ar gripu un Covid-19, ir vakcinācija. Speciālisti aicina īpaši veselības riska grupu personām izmantot valsts nodrošināto vakcinācijas iespēju, kā arī ļoti ieteicams vakcinēties tiem, kuriem paredzētas plānveida operācijas vai kādas citas medicīniskās manipulācijas ārstniecības iestādēs.

Neraugoties uz gripas epidēmiju, vakcinācija joprojām ir ieteicama, jo gripas epidēmija parasti ilgst 10 nedēļas, bet vakcinācijas izraisīta imunitāte veidojas 10-14 dienu laikā. Tāpēc cilvēks var gūt labumu no vakcinācijas pat tad, ja viņš to nav saņēmis, uzsākoties gripas epidēmijai, norādīja SPKC.

Vakcinācijas iestādēm pašreiz arī ir iespēja izmantot to rīcībā esošās valsts apmaksātās vakcīnas pret gripu, lai vakcinētu ikvienu iedzīvotāju, t.i., ārpus riska grupām. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti