Ropažu dome atbalsta Baltezera ciema pievienošanu Ādažu novadam

Ropažu novada domes sēdē trešdien, 27. decembrī, nolemts atdot Baltezera ciemu un blakus esošo ciemu "Mārsili" Ādažu novadam.

Administratīvi teritoriālās reformas likumā paredzēts, ka līdz šī gada 31. decembrim ar iedzīvotāju iesaisti Ropažu novadam jāizlemj, kā pārdalīt Garkalnes pagastu, daļu pievienojot Ādažu novadam.

Iepriekš izskanēja rosinājums par visu Garkalnes pagasta pievienošanu Ādažu novadam, tomēr Ropažu dome lēma par Garkalnes sadalīšanu, Baltezera ciemu atdodot Ādažu novadam, bet

saglabājot Ropažu novadā citas teritorijas ap Baltezeru, piemēram, turīgos Priedkalnes un Bukultu ciemus.

No 30. oktobra līdz 28. novembrim notika publiskā apspriešana un iedzīvotāju aptauja par Garkalnes pagasta sadalīšanas plānu.  Aptaujā piedalījās 1920 respondenti, kuru dzīvesvieta vai nekustamais īpašums atrodas Garkalnes pagastā. No šiem cilvēkiem 1231 jeb 64,11% pauda, ka atbalsta pagasta pievienošanu Ādažu novadam, 583 jeb 30,36% respondentu bija pret, savukārt pārējie norādījuši, ka viņi nedzīvo šajā pagastā vai viņiem nav viedokļa par šo jautājumu.

Kopumā viedokli izteikuši 21,17% no visiem Garkalnes pagasta balsstiesīgajiem. Aptaujā visaktīvākie bija Baltezera, Mazajam Baltezeram pieguļošās Garkalnes pagasta Baltezera ciema daļas un Bukultu iedzīvotāji, kuri visbiežāk savās atbildēs norādījuši, ka vēlas, lai šie ciemi būtu Ādažu novadā.

Brīdī, kad tika paziņots lēmums, sēdē klātesošie Baltezera iedzīvotāji to uzņēma ar ovācijām, bet pārējo ciemu iedzīvotāji neslēpa rūgtumu un sola turpināt cīnīties par pievienošanu Ādažiem.

Lēmumprojektu par Garkalnes pagasta sadalīšanas plānu pirms tā apstiprināšanas domē skatīja pagājušajā nedēļā Ropažu novada domes Finanšu komitejā, kur deputāti asi diskutēja par to, vai atbalstīt Garkalnes sadalīšanu un vai iedzīvotāju aptaujā paustie viedokļi ir pietiekami, lai šādu lēmumu pieņemtu, proti, Baltezera ciemā aptaujā par pievienošanos Ādažu novadam nobalsoja vairāk nekā 40% iedzīvotāju, bet citos Garkalnes pagasta ciemos iedzīvotāju aktivitāte bijusi mazāka. Līdz ar to neesot iespējams pieņemt "izsvērtu un pamatotu viedokli". Bija gan deputāti, kas norādīja, ka cilvēku viedoklis ir jāņem vērā. Par Garkalnes pagasta sadalīšanu todien nobalsoja 10 deputāti, bet pret bija pieci.

Līdzīgi notika arī trešdienas sēdē, kur ieradušies bija arī vairāki iedzīvotāji, kas sekoja līdzi domes sēdei klātienē, tāpat arī viņiem bija iespēja izteikt savas domas. Un – raisījās asas diskusijas starp ciemu iedzīvotājiem un deputātiem, – iedzīvotāji bija neapmierināti par to, ka par aptaujas metodiku tiekot domāts tagad, jau pēc iegūtiem aptaujas datiem.

"13% nav pats kvalificētākais sabiedrības līdzdalības līmenis," domes sēdē norādīja Ropažu novada domes priekšsēdētājas vietnieks Haralds Burkovskis (Nacionālā apvienība).

Vairākkārt iedzīvotāji lūdza respektēt aptaujas atbildes un to, ka cilvēki ir balsojuši par pievienošanu Ādažu novadam.

Brīdī, kad tika paziņots lēmums, sēdē klātesošie Baltezera iedzīvotāji to uzņēma ar ovācijām, bet pārējo ciemu iedzīvotāji neslēpa rūgtumu un sola turpināt cīnīties par pievienošanu Ādažiem.

Neapmierinātā Garkalnes iedzīvotāju pārstāve Ilze Žūka norādīja, ka gala lēmums vēl nav pieņemts un iedzīvotāji gatavi savu viedokli paust arī atbildīgajai Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai un cīnīties par savu viedokli.

Garkalnes iedzīvotāji ir atklātā vēstulē Saeimai, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrei Ingai Bērziņai ("Jaunā Vienotība"), Ādažu novada domes priekšsēdētajai un deputātiem aicinājuši respektēt iedzīvotāju vairākuma nostāju jeb pievienot Garkalni Ādažu novadam.  

Viņuprāt, faktiskais atbalsts esot lielāks, jo daļa Garkalnes iedzīvotāju esot deklarējušies Ādažu novadā, lai varētu nodrošināt sev un bērniem sasniedzamu poliklīniku, skolu un bērnudārzu. Tas tiek darīts, jo Ādažu pirmskolas iestādes, pamatskola un vidusskola ir Garkalnei tuvākās vispārīgās izglītības iestādes, kurās mācās daudzi Garkalnes novada izglītojamie.

Ulbrokas skola atrodas trīs reizes tālāk, un nepastāv nekāds sabiedriskā transporta savienojums ar Garkalnes novada ciematiem. Šī esot tikai viena no daudz ačgārnībām esošajā Ropažu novadā. Arī Garkalnes baznīca un kapi atrodas Ādažu novada teritorijā.

Iedzīvotāji norādīja, ka, pieņemot lēmumu par Garkalnes pagasta pievienošanu Ādažu novadam, esot iespēja novērst novadu reformas kļūdu, kas jau no lēmējvaras ir atzīta un tās novēršana iestrādāta Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā.

Ropažu domes lēmums par Garkalnes sadalīšanu tiks iesniegts Ādažu novada domei. Ja tā akceptēs Baltezera un Mārsila pievienošanu, tad tālāk, visticamāk, VARAM gatavos grozījumus Administratīvo teritoriju likumā un tie būs jāpieņem Saeimā.

Tādēļ Baltezera iedzīvotāji var vēl nesteigties mainīt adresē Ropažu novadu uz Ādažu novadu. Formalitāšu process vēl prasīs laiku, un lēmums varētu stāties spēkā vien pēc nākamajām pašvaldības vēlēšanām.

KONTEKSTS:
Līdz 2019. gada administratīvajai reformai Garkalne bija atsevišķs novads un līdz pēdējām brīdim nebija skaidrs, kam tas reformas ietvaros tiks pievienots. Sākotnēji garkalnieši cīnījās par Garkalnes novada saglabāšanu, bet, kad saprata, ka tas nebūs iespējams, tad cīnījās par pievienošanos Ādažiem, bet beigu beigās nonāca Ropažu novadā.

Taču administratīvi teritoriālās reformas likumā jau bija paredzēts, ka līdz šī gada 31. decembrim ar iedzīvotāju iesaisti Ropažu novadam jāizlemj, kā pārdalīt Garkalnes pagastu, daļu pievienojot Ādažu novadam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti