Saldus pusē gāzes sprādzienā cietušās ēkas iemītniekiem pašvaldība palīdzības vietā draud ar sodiem

Saldus novada Novadnieku pagastā kāda nama dzīvoklī pagājušajā gadā eksplodēja gāzes balons. Daļa ēkas sagruva, un cilvēki zaudēja savus īpašumus. Toreiz vietvara solījusi iedzīvotājiem palīdzēt, bet tagad draud ar soda naudu, ja sprādzienā cietusī ēkas daļa netiks sakārtota, vēstīja LTV raidījums "4. studija".

Gāzes balons "Mežcieceru" ēkā eksplodēja pagājušā gada 22. jūlijā. Cilvēki zaudēja visu savu iedzīvi. Andra atcerējās, kā iegādājušies dzīvokli šajā mājā un četru gadu garumā to pamazām remontējuši. Tad kaimiņam, kurš ilgstoši dzēris, piegādāts jauns gāzes balons. Nav zināms, ko viņš darījis, bet ir skaidrs, ka gāze eksplodēja un sekundes laikā teju visa māja pārvērtās drupās. Vīrietis gājis bojā. Laimīgā kārtā Andras ģimene savu dzīvokli bija apdrošinājusi, bet ar to vien likstas nav beigušās.

"Pagasts solīja, ka viss tiks novākts, viss tiks sakārtots, ka no mums netiks prasīts nekas," pauda Andra.

"Tagad sanāk tā, ka no visiem tiem dzīvokļiem jāatsakās un māju nojauks."

Dzīvoklis bijis uz sievietes vīramātes Anitas vārda. Anitai pieder mājoklis arī nama otrajā stāvā. Arī tas bijis kārtīgi izremontēts. Cilvēki lēnām, bet pamatīgi iekārtojuši savus īpašumus ērtai dzīvei; sakārtojuši arī nama fasādi, izveidojuši terasi. Anita stāsta, ja nebūtu bijusi poliklīnikā, viņa arī noteikti ciestu bezrūpīgā kaimiņa izraisītajā sprādzienā. Tikai laimīgas sagadīšanās pēc toreiz necieta vairāk cilvēku.

"Cilvēki teica, ka mēs jums palīdzēsim, mēs jums nāksim pretim, jums nevajadzēs maksāt ne par kādiem projektiem, ne par ko šādā gadījumā, un tas viss izpalika. Neviens neko nepalīdz," stāstīja Anita.

Jau vairāk nekā gadu puse mājas ir sabrukusi. Cietušie pat apmaksājuši arhitekta pakalpojumus, lai noskaidrotu, vai nams vēl ir glābjams.

Tomēr šiem darbiem ir nepieciešams laiks un finanses. Mājā ir vēl vairāki dzīvokļu īpašnieki, kuriem šajos darbos būtu jāiesaistās.

"Tie ir privātie dzīvokļi, un ar to viss apstājās," norādīja Andra. "Jo mums jau nekāda pabalsta nav, šeit jau tie iedzīvotāji nav maksātspējīgi."

Tikmēr pašvaldība tagad sūta draudus par sodu uzlikšanu.

"Ņemot vērā, ka iestāde Administratīvo aktu adresātam ir noteikusi pienākumu iesniegt būvniecības dokumentāciju, novēršot ēku konstrukciju bīstamību, minētajā gadījumā efektīvākais adresāta intereses vismazāk skarošais Administratīvā akta piespiedu izpildes veids, iestādes ieskatā, ir piespiedu nauda, kas saskaņā ar administratīvā procesa likumu 370. panta 3. daļā noteikto var būt no 50 eiro līdz 5000 eiro fiziskai personai," teikts Saldus novada būvvaldes sēdes protokolā.

Saldus novada Novadnieku pagasta pārvaldes vadītājs skaidroja, ka tiešām nelaimes brīdī solījuši iedzīvotājiem palīdzību, bet tā nevar būt finansiāla,

jo vietvara nedrīkst ieguldīt savas finanses privātīpašumos notikušo nelaimju seku likvidēšanā. Tagad pašvaldība finansē žogu ap ēku, lai tajā nevarētu iekļūt nepiederošas personas.

"Dzīvokļu īpašniekiem jāpieņem kopības lēmums; kopības lēmumā ir jānorāda viņu turpmākās darbības – tāds bija Saldus būvvaldes noteikums," skaidroja Novadnieku pagasta pārvaldes vadītājs Gatis Krastiņš.

"Līdz 1. septembrim viņiem tas bija jāiesniedz. Diemžēl ne man, ne Saldus būvvaldē kopīpašuma lēmums netika iesniegts. Tad attiecīgi ar Saldus novada būvvaldi pieņēmām lēmumu, ka privātīpašniekiem līdz 1. decembrim jāiesniedz tehniskā dokumentācija ēkas sakārtošanai."

Anita ir neizpratnē: "Kāpēc man būtu jāmaksā sods par to, ka es esmu pazaudējusi savu veselību, visu savu iedzīvi, var teikt?

Par ko? Par to, ka es negribu atdot savu īpašumu pašvaldībai?"

"Nenoliegšu, tāds variants arī tika izskatīts, manuprāt, ļoti izdevīgs īpašniekiem, kas viņus būtu atbrīvojis no grausta," paskaidroja Krastiņš. "Bet bija divi īpašnieki, kas tam nepiekrita, kas tomēr gribēja māju atjaunot, tad arī kaut kāds konflikts starp tiem īpašniekiem varētu būt veidojies."

Pašvaldības vadītājs atklāja, ka trīs no privatizētajiem dzīvokļiem nav iereģistrēti Zemesgrāmatā, bet tas nenozīmē, ka šiem cilvēkiem nav jāuzņemas atbildība. Daļa mājas ir bīstama līdzcilvēkiem, un mirušā kaimiņa vietā atbildība par notikušo tagad ir jāuzņemas pārējiem mājokļu īpašniekiem.

"Ja viņi to neizdara, tad būvvalde, visticamāk, pieņems lēmumu aizliegt ekspluatēt tās ēkas daļas, kuras šobrīd ir atļauts ekspluatēt," atzina Krastiņš.

Pašvaldības vadītājs uzsvēra, ka šīs mājas iedzīvotājiem ekskluzīvā kārtā dota iespēja īrēt vietvarā esošos mājokļus uz nenoteiktu laiku ar izpirkšanas tiesībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti