Panorāma

Armēnijā pieaug bēgļu skaits no Kalnu Karabahas

Panorāma

Panorāma

Rinda pie kardiologa – divi mēneši, uz izmeklējumu – trīs

Rindā pie kardiologa jāgaida divi mēneši, uz izmeklējumu – trīs

Katru gadu Latvijā no sirds un asinsvadu slimībām mirst 15 tūkstoši cilvēku. Daudzas no šīm nāvēm varētu novērst, laikus vēršoties pie sirds ārsta un veicot izmeklējumus. Taču, ja sirds jau sāp vai nepieciešama kardiologa konsultācija, tikt pie ārsta ir neiespējamā misija – rindā pie valsts apmaksāta kardiologa jāgaida vidēji divus mēnešus, bet uz izmeklējumu – trīs.

Līdz gada beigām uz valsts apmaksātu konsultāciju pie kardiologa nevar vairs pierakstīties. Arī pacienti, kurus Latvijas Televīzija sastapa rindā pie ārsta, atzina, ka vizīti vai izmeklējumu gaidījuši ilgi. 

Nereti ilgā gaidīšana beidzas ar zvanu neatliekamajai palīdzībai. Četri izsaukumi dienā ir tieši par infarktu. Pērn Latvijā miokarda infarkts bija nāves cēlonis 922 cilvēkiem, no tiem 123 cilvēki bija vecumā līdz 60 gadiem. 

"Viens no iemesliem – es nezināju, ka tas ir tik nopietni! Man jau tā mugura sāp sen –, bet tā nav mugura. Bet ir cilvēki, kas saka, ka nav varējuši pierakstīties un ka ir ļoti garas rindas. Ir spiesti gaidīt, bet ātrāk viņi sagaida mūs," pastāstīja Neatliekamās medicinīskās palīdzības dienesta anestezioloģe reanimatoloģe Inga Nurka.

Arī Veselības ministrijas galvenais speciālists kardioloģijā, ārsts Andrejs Ērglis atzina – pārāk garās rindas ir problēma. 

Nacionālā veselības dienesta dati liecina, ka vidēji rindā uz valsts apmaksātu kardiologa pakalpojumu jāgaida 74 dienas. Tie ir divi ar pusi mēneši.

Līgumi noslēgti ar 82 ārstniecības iestādēm. Tikai trijās no tām pie ārsta var tikt nedēļas laikā.

Valsts apmaksātu ehokardiogrāfijas izmeklējumu sniedz 80 ārstniecības iestādes, vidējā rinda – 107 dienas jeb vairāk nekā trīs mēneši. Līdz piecām dienām uz izmeklējumu jāgaida vien Preiļu slimnīcā.

Ērglis skaidroja, ka rindu mazināšanai plāno visā valstī izveidot īpašus sirds veselības kabinetus. Bet, lai kardiologiem būtu iespējas pieņemt vairāk pacientu, pašu izmeklējumu veikšanu noņems no viņu pleciem.

"Piemēram, rindu samazināšanai uz ehokardiogrāfiju – mēs saprotam, ka to nevajag darīt ārstam, tas ir līdzīgi kā radiogrāfija – jāatdod ļoti augsti izglītotiem tehniķiem. Un koledžā jau ir pirmā programma, kur studenti to apgūst. Otra lieta – sirds veselības kabineti, kas nevis atņem darbu ģimenes ārstam, bet palīdz. Tur mēs ieliksim šīs diagnostikas lietas, ehokardiogrāfiju, slodzes testus," pastāstīja Ērglis.

Piešķirot papildu finansējumu medicīnai, šogad elektrokardiogrāfijai atvēlēti gandrīz 172 tūkstoši eiro, pārējiem sirds asinsvadu izmeklējumiem gandrīz tikpat un 118 tūkstoši eiro – invazīvajai kardioloģijai dienas stacionārā. Arī papildu nauda varētu samazināt rindas.

Kardiologs gan uzsvēra, ka rindā pārsvarā gaida hroniskie pacienti. Neatliekamos gadījumos palīdzība tiek sniega nekavējoties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti