«Re:Check»: Zvans it kā no Ukrainas pret ziedojumiem armijai. Kādas ir jaunākās Krievijas dezinformācijas metodes?

Vai varētu būt, ka, saņemot zvanus no konkrētiem tālruņa numuriem, cilvēki bez piekrišanas noziedo naudu Ukrainas armijai? Un kādas vēl jaunas dezinformācijas metodes pret Ukrainu īsteno Krievija? To pētīja "Re:Baltica" faktu pārbaudes projekts "Re:Check".

«Re:Check»: Zvans it kā no Ukrainas pret ziedojumiem armijai. Kādas ir jaunākās Krievijas dezinformācijas metodes?
00:00 / 06:45
Lejuplādēt

Krievijas viltus ziņa par zvanu no Ukrainas

Pagājušonedēļ sociālajos medijos Latvijā plaši izplatīts kāds ieraksts krievu valodā, kurā cilvēkus brīdina necelt ienākošos zvanus, ja zvana no Ukrainas un zvanītāju numuri sākas ar noteiktiem cipariem. Ierakstā biedēts, ka šādi tiek vākta nauda Ukrainas armijai – proti, cilvēks negribēti noziedo, pat tikai paceļot telefonu. Cilvēki šo ziņu padod tālāk un aicina uzmanīties, taču tā ir, visticamāk, Krievijā radīta viltus ziņa. Krievijas medijos atrodami gan brīdinājumi uz šādiem zvaniem neatbildēt, gan norādes, ka nekas tāds nav iespējams un nenotiek. 

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) Elektronisko sakaru un pasta departamenta direktors Ivars Tauniņš stāstīja, ka vispār elektronisko sakaru nozarē pastāv risinājumi, kuru ietvaros var tarificēt zvana saņēmēju, taču nav pamata domāt, ka Latvijā tā tiek darīts.

"Parasti šādi zvani asociējas ar konkrētiem numuriem vai zvana saņemšanas kārtību, un tie visbiežāk ir ierobežoti valsts ietvaros. SPRK rīcībā nav informācijas, ka šobrīd kāds no elektronisko sakaru komersantiem šādu pakalpojumu piedāvātu. Bet šeit gribētu uzsvērt to, ja tāds pakalpojums eksistētu, gala lietotājam, saņemot šādu zvanu, noteikti būtu saruna ar operatoru, kurš lūgtu apstiprināt šāda pakalpojuma pieņemšanu," paskaidroja Tauniņš.

Arī Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC) norādīja, ka šādas sūdzības nav saņemtas. Taču, atbildot uz zvaniem no nepazīstamiem numuriem, jebkurā gadījumā jābūt uzmanīgiem.

PTAC pārstāve Sanita Gertmane stāstīja: "Arī tagad ik pa laikam kāds sūdzas nedaudz par cita veida krāpšanas gadījumiem. Kad cilvēks paceļ klausuli un tiek apvārdots. Iesaistīts vai nu kaut kādās finanšu krāpšanas shēmās, vai nu citās krāpniecības shēmās." 

Tauniņš no SPRK arī aicināja neatzvanīt uz nepazīstamiem ārvalstu numuriem, it sevišķi, ja zvans bijis ļoti īss: "Tad, pirms atzvanāt, jums vajadzētu pārliecināties par to, uz kuru numuru zvanāt un kādu tarifu attiecīgais elektronisko sakaru komersants šiem zvaniem piemēro."

Atzvanot pastāv iespējamība zvanīt ārpus Eiropas Ekonomiskās zonas vai uz paaugstinātas maksas numuru, kā rezultātā var būtiski palielināties telefona rēķins.

"Vienmēr var ņemt vērā arī to, ka, ja kāds gribēs jūs sazvanīt, viņš noteikti mēģinās vēlreiz jums zvanīt," piebilda Tauniņš.

Lai izvairītos no krāpšanas, Tauniņš aicina nesniegt personīgu informāciju nepazīstamiem cilvēkiem neatkarīgi no viņu telefona numura. Bet, ja tas tomēr darīts, vērsties Valsts policijā un pie sava telefonsakaru pakalpojuma sniedzēja.

Jaunākās Krievijas dezinformācijas metodes pret Ukrainu

Aizvadītajā nedēļā "Re:Baltica" e-pastā saņēma kādu attēlu un video ar it kā britu raidsabiedrības BBC krievu redakcijas sižeta fragmentu. Tajā ir Ukrainas bruņoto spēku jaunais virspavēlnieks Oleksandrs Sirskis blakus kādam kareivim. Šim kareivim uz piedurknes redzama nacistu uzšuve. Vēstulē angļu valodā lūgts pārbaudīt informāciju.

Vēstulē teikts: "Sveiki. Ir šāda ziņa: "Britu kanāls BBC uzņēma video par jauno Ukrainas bruņoto spēku galvu Sirski. Viņu pavadīja ukraiņu ģenerālis ar nacistu ševronu uz pleca. Izrādās, ukraiņi slavina nacismu un VISA PASAULE viņus atbalsta? Vai tas ir iespējams????"

Pirms tam līdzīgi maldi parādījušies arī kādā "Telegram" kanālā. Taču šie apgalvojumi nav patiesi. 

Oriģinālajā video, kuru var atrast BBC mājaslapā, kareivim uz piedurknes ir Ukrainas simbols trijzobis, nevis nacistiska zīme. "Re:Baltica" mēģināja noskaidrot e-pasta sūtītāja kontaktus un informācijas avotu, taču atbildi nesaņēma. 

Ukraiņu saukšana par nacistiem ir gadiem ilgs Kremļa naratīvs. Taču šī, iespējams, ir daļa no jaunas Krievijas dezinformācijas izplatīšanas metodes. Par to nesen stāstīja ziņu aģentūra AFP. Proti, desmitiem vai pat simtiem "anti-ukraiņu" botu masveidā vēršas pie plašsaziņas līdzekļiem ar aicinājumiem pārbaudīt kādu informāciju par Ukrainu. Iepriekš šādi prasīts pārbaudīt, piemēram, safabricētas ziņas par Ukrainai sniegtā atbalsta izšķērdēšanu vai it kā kaut kur pamanītu Ukrainas prezidentu noniecinošu grafiti zīmējumu. Šādas kampaņas mērķis varētu būt novērst mediju uzmanību un padarīt dezinformāciju vēl redzamāku.

Turklāt visos gadījumos dezinformatori rada iespaidu, ka šīs ziņas publicējuši labi pazīstami Rietumu mediji, piemēram, britu BBC vai vācu "Bild". Pirms gada, šādi imitējot Vācijas medijus, Krievija ieplūdināja Rietumu auditorijās sagudrotus stāstus par eiropiešu izmisumu augsto energoresursu cenu dēļ. Bet nesen arī ziņots par Daugavpils domes deputātu Mihailu Lavrenovu, kurš bija pārpublicējis līdzīgi viltotu it kā franču medija "Liberation" rakstu. Tajā esot rakstīts, ka saskaņā ar epidemiologu secināto Ukrainas bēgļi Francijā ievazājuši gultas blaktis. Arī tā nebija taisnība. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti