Doma laukumā atklāj Valsts asinsdonoru centra jauno elektroautobusu

Piekļūt vēl tuvāk un ērtāk asinsdonoriem – Rīgā, Doma laukumā, trešdien, 23. augustā, atklāts jaunais Valsts asinsdonoru centra (VADC) elektroautobuss. Videi draudzīgais, mazais un kompaktais elektroautobuss ļaus piekļūt donoriem vēl tuvāk, lai padarītu donoru kustību un atbalstu vēl ciešāku ikviena līdzcilvēka dzīvības glābšanā.

Jau pašā rīta agrumā, kad jauno autobusu atklāja, cilvēki bija ieradušies nodot asinis. Latvijas Radio sastaptie donori uzsvēra, ka tā ir lieliska iespēja – pa ceļam uz darbu vai dodoties citās darīšanās, nodot arī asinis.

Doma laukumā atklāj Valsts asinsdonoru centra jauno elektroautobusu
00:00 / 03:13
Lejuplādēt

"Parasti nodošanas punkti ir diezgan attālās vietās, un man ērtāk pirms darba ir iebraukt, piemēram, šeit, nevis braukt uz Gaiļezeru. Dzirdēju radio ziņās, ka ir tāda iespēja šodien atbraukt, un es domāju, ka pirms darba iebraukšu, un tieši ziņās dzirdēju, ka pietrūkst manas asinsgrupas asinis, tāpēc nodomāju - kāpēc gan ne," stāstīja Doma laukumā sastaptais donors

Viņš atklāja, ka maksimālais atļautais asins nodošanas biežums ir "ik pēc diviem mēnešiem, tad arī eju. Domāju, ka tur nav divu domu, kāpēc tas ir jādara, domāju, ka jebkurš cilvēks, kurš gadīsies tādā situācijā, kad viņam vajadzēs asinis, sapratīs, cik tas ir svarīgi."

Cita asins ziedotāja stāstīja, ka "man tepat blakus ir darba vieta, skatos – busiņš, tā jau ir laikam otrā reize, kad redzu to busiņu, vienreiz tas laikam bija pie Saeimas, bet nu šodien ir tik tuvu darba vietai, ka ir grēks neatnākt." Viņa asinis nodod trešo reizi, "kaut kā nesanāk, varbūt tas ir tāds slinkums, bet vispār šī ir laba lieta – ja nenāk pie asinsdonora centra, tad asinsdonora centrs brauc pie mums."

Līdzekļus autobusa iegādei piešķīra gan no valsts budžeta, gan Veselības ministrija, un kopumā tas izmaksāja 581 000 eiro (bez pievienotās vērtības nodokļa). Šis ir jau otrais mobilais autobuss, kurš dosies izbraukumos, taču tas ir ne tikai jauns, bet tas ir arī elektroautobuss. Un vēl viens autobuss bija nepieciešams, lai ar to tiktu tajās vietās, kur ar iepriekšējo, kas ir krietni lielāks, nebija iespējams iebraukt.

Savukārt Doma laukums ir izvēlēts kā autobusa pirmā pieturvieta, jo tas esot Vecrīgas sirdī, norādīja Valsts asinsdonoru centrs.  Valsts asinsdonoru centra direktore Egita Pole atzina, ka augusts tradicionāli ir atvaļinājumu laiks, kā arī cilvēki gatavojas dažādiem darbiem, kas gaidāmi rudenī, tāpēc centrs šobrīd ļoti izjūt donoru trūkumu.

Taču šādi izbraukumi esot ļoti vērtīgi, jo tā Valsts asinsdonoru centrs iegūst lielākos asins krājumus, kā arī tā ir iespēja vislabāk sasniegt cilvēkus, proti, tikt viņiem vienkārši tuvāk, jo ir tādi, kuriem, iespējams, nav transporta, ir darbs, kas neļauj atbrīvot laiku, lai tiktu uz Gaiļezeru vai Sēlpils ielu, kur atrodas šie centri. Līdz ar to autobuss, kas dodas izbraucienos, atvieglo asins nodošanas procesu.

Pole pastāstīja, ka populārākās vietas, kur autobuss dodas, ir lielie darba kolektīvi, bankas, arī Nacionālie bruņotie spēki, kopstrādes centri, un autobuss ir labi pamanāms un cilvēki var iet un ziedot asinis.

"Lai nodrošinātu ārstniecības iestādes ar dzīvības glābšanai nepieciešamajiem asins komponentiem, centra  mērķis ir doties tuvāk  donoriem, jo šobrīd 60% no sagatavotajiem asins komponentiem tiek iegūti izbraukumos,"  atklāšanā norādīja Pole.

"Jau 16 gadus mobilo izbraukumu funkciju uzticami pilda mūsu lielais "Solaris" izbraukuma autobuss, tomēr tā gadu skaits un biežās tehniskās problēmas dara savu, tādēļ centrs jau kopš 2018. gada plānoja un izskatīja iespējas jaunāka un manevrēt spējīgāka autobusa iegādei. Svarīgi bija arī, lai tas spētu iebraukt arī grūtāk pieejamās vietās, kā, piemēram, Vecrīgā, un kurš savā darbībā būtu kluss un ekoloģisks," skaidroja Pole.

Donori varēs ziedot asinis jaunajā elektroautobusā Rīgas pilsētas teritorijā.  Aktuālajam izbraukumu grafikam VADC aicina sekot līdzi mājaslapas www.donors.lv sadaļā "Izbraukumi un ziedošanas vietas".  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti