Rīta Panorāma

Ainars Bumbieris izdod albumu "Uzdejosim valsi"

Rīta Panorāma

Bosnijā un Hercegovinā savs Pokaiņu mežs

Par Lietuvas prezidenta amatu sacentīsies Nausēda un Šimonīte

Lietuvas prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā iekļuvuši Nausēda un Šimonīte

Lietuvas prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā svētdien visvairāk balsu saņēmuši pašreizējais valsts galva Gitans Nausēda un premjerministre Ingrīda Šimonīte, kuri pēc divām nedēļām, 26. maijā, cīnīsies par uzvaru otrajā kārtā.

Pēc balsu saskaitīšanas visos 1895 vēlēšanu iecirkņos konstatēts, ka Nausēda ieguvis 44,19% balsu, bet Šimonīte – 19,78% balsu.

Otrajā kārtā favorīts būs Nausēda

Nausēda un Šimonīte jau mērojās spēkiem iepriekšējās Lietuvas prezidenta vēlēšanās 2019. gadā; toreiz otrajā kārtā ar 66% balsu uzvarēja Nausēda.

Arī šoreiz viņš ir pārliecinošs favorīts uz uzvaru otrajā kārtā, tādējādi Nausēdam ir labas izredzes palikt Lietuvas prezidenta amatā vēl uz pieciem gadiem.

Nausēda pēc pirmās kārtas norādīja, ka ir gatavs cīņai nākamajā kārtā un ļoti vēlētos turpināt šo darbu vēl piecus gadus.

"Jā, gribēju uzvarēt pirmajā kārtā, bet acīmredzot notiks otrā kārta. Esmu gatavs veikt spēcīgu izrāvienu uzvarai otrajā kārtā un domāju, ka man tas izdosies.

Es tiešām vēlos pateikties Lietuvas tautai par tik spilgtu atbalsta paušanu. Man bija jāstrādā patiesi sarežģītos apstākļos. Bet, kā jau teicu, es uzņēmu sitienus, nepaklupu, nekad nedraudēju ar atkāpšanos un līdz galam strādāju tā, kā uzskatīju par pareizu. Un es ļoti vēlētos turpināt šo darbu vēl piecus gadus," teica Nausēda.

Tikmēr Šimonīte uzsvēra, ka galvenais mērķis bijis iekļūt otrajā kārtā, bet tas, kas notiks tālāk, jau atkarīgs no vēlētāju rīcības.

"Mans galvenais mērķis, iespējams, bija iekļūt otrajā kārtā – šajā posmā – un domāju, ka esmu to sasniegusi. Es vienkārši paļaušos uz cilvēku gudrību, cilvēku ticību tam, ko es saku. Un tie, kuriem tas liksies pieņemami, vienkārši izvēlēsies mani otrajā kārtā."

Kremlim draudzīgais kandidāts saņēmis vairāk nekā 100 000 balsu

Trešajā vietā ierindojās neatkarīgais kandidāts advokāts Igns Vēgēle ar 12,37% balsu, kuram bija reālākas izredzes izjaukt Nausēdas un Šimonītes spēkošanos, tomēr viņam nav izdevies iekļūt otrajā kārtā.

Ceturto vietu ieņēmis jaundibinātās labējās partijas "Nemunas rītausma" līderis Remiģijus Žemaitaitis ar 9,27% balsu, kurš nesen par antisemītiskiem izteikumiem zaudēja Seima deputāta mandātu.

Neatkarīgais kandidāts ārsts Eduards Vaitkus ieguvis 7,32% balsu. Priekšvēlēšanu kampaņas laikā Vaitkus tika asi kritizēts par Kremlim labvēlīga vēstījuma izplatīšanu. Tas, ka šāds prokrievisks kandidāts saņēmis vairāk nekā 100 000 balsu, izraisījis Lietuvas politikas vērotāju satraukumu.

Daiņus Žalims no valdošajā koalīcijā ietilpstošās liberālās Brīvības partijas saņēma 3,54% balsu, opozīcijā esošās centriski kreisās Darba partijas līderis Andrjus Mazuronis – 1,38% balsu, un bijušais aizsardzības viceministrs Ģiedrims Jeglinsks no opozīcijā esošās centriski kreisās demokrātiskās savienības "Lietuvas vārdā" – 1,35% balsu.

Vēlēšanās piedalījās 59,48% balsstiesīgo pilsoņu.

Tā kā neviens kandidāts nav ieguvis vismaz pusi balsu, 26. maijā notiks prezidenta vēlēšanu otrā kārta, kurā sacentīsies divi visvairāk balsu ieguvušie kandidāti – Nausēda un Šimonīte.

Lietuvas prezidents tiek ievēlēts uz piecu gadu termiņu un amatu var ieņemt ne vairāk kā divus termiņus pēc kārtas.

Iepriekšējās prezidenta vēlēšanās 2019. gadā neatkarīgais kandidāts ekonomists Nausēda otrajā kārtā uzvarēja Šimonīti, kas bija tolaik opozīcijā esošās partijas "Tēvzemes savienība – Lietuvas kristīgie demokrāti" kandidāte. 2020. gada decembrī pēc konservatīvo uzvaras Seima vēlēšanās Šimonīte kļuva par premjerministri.

Lietuvas iedzīvotāji vēlēšanu iznākumu vērtē dažādi

Latvijas Televīzija Lietuvas galvaspilsētā Viļņā sastaptajiem cilvēkiem prasīja, kā viņi vērtēja šīs vēlēšanu kārtas iznākumu. Kamēr daļa aptaujāto bija pārliecināti, ka otrajā kārtā uzvarēs patreizējais valsts līderis, citi bija apņēmības pilni atbalstīt Šimonīti.

"Nav pārsteigums, ka Nausēda atkal ieguva lielāko daļu balsu, to mēs arī gaidījām, bet es tomēr esmu nedaudz vīlusies," sacīja Gabija.

"Es atbraucu nobalsot no ļoti tālas zemes, jo dzīvoju Kenijā, Āfrikā," tikmēr stāstīja Egle. "Un šīs vēlēšanas man ir ļoti svarīgas. Es domāju, ka pašreizējais prezidents ir ļoti labs kandidāts, tāpēc mana balss bija ļoti skaidra. Nākamajā kārtā es balsošu no Kenijas papastu."

"Es, iespējams, otrajā kārtā balsošu par konservatīvajiem, Šimonīti, tikai tāpēc, ka es īsti nepiekrītu dažām Nausēdas politikām," savukārt norādīja Egijs.

Tikmēr pārliecināts par Nausēdas uzvaru bija Polius:

"Vēl nav līdera, bet, domāju, ka iznākums ir diezgan skaidrs. Pašreizējais prezidents uzvarēs."

KONTEKSTS:

Lietuvas prezidents tiek ievēlēts tautas balsojumā. Prezidenta vēlēšanu pirmā kārta notika 12. maijā. Uz prezidenta amatu pretendēja astoņi kandidāti.

Galvenais favorīts ir līdzšinējais valsts galva Gitans Nausēda, kurš kandidē uz otro termiņu. Viņa galvenie konkurenti bija tagadējā premjerministre Ingrīda Šimonīte un jurists Igns Vēgele.

Pirmajā kārtā visvairāk balsu saņēma Nausēda (44,2%) un Šimonīte (19,8%), kuri cīnīsies par uzvaru prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā, kas notiks 26. maijā.

Vienlaikus ar prezidenta vēlēšanām Lietuvā notika arī referendums par izmaiņām valsts konstitūcijā, kas paredzēja atļaut dubultpilsonību. Taču šajā balsojumā nav izdevies savākt nepieciešamo balsu skaitu (vismaz pusi no balsstiesīgo pilsoņu skaita), tādēļ mēģinājums atļaut dubulpilsonību cietis neveiksmi.

Lietuvā šis ir vēlēšanu gads, jo 9. jūnijā notiks Eiropas Parlamenta vēlēšanas, bet oktobrī plānotas Seima vēlēšanas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti