Ministram Šmitam un vairākiem Saeimas deputātiem arvien vērtē pielaidi valsts noslēpumam

Zemkopības ministrs Didzis Šmitis ("Apvienotais saraksts") ir vienīgais valdības loceklis, kurš joprojām nav saņēmis pielaidi darbam ar valsts noslēpumu. Pielaide vēl nav piešķirta arī vairākiem Saeimas deputātiem. Šobrīd Saeimas Nacionālās drošības komisija strādā nepilnā sastāvā, tomēr darbs nav kavēts.

Ministram Šmitam un vairākiem Saeimas deputātiem arvien vērtē pielaidi valsts noslēpumam
00:00 / 02:10
Lejuplādēt

Izvērtējumu par pieteikumiem saņemt atļauju darbam ar valsts noslēpumu izvērtē Satversmes aizsardzības birojs (SAB). Pašlaik Šmits ir vienīgais valdības ministrs, kuram pielaides nav. Komentēt šo jautājumu viņš atteicās, jo neesot, ko par to teikt, savukārt SAB informēja, ka iestāde šo izvērtējumu noslēgs paredzētajā termiņā.

"Līdz 5. jūlijam ir termiņš, kad jābūt zināmam, vai izsniedz speciālo atļauju darbam ar valsts noslēpumu. To mēs publiski neziņojam, bet darām zināmu tam, kurš ir iesniedzis šo pieprasījumu," norādīja SAB.

SAB vēl pārbauda pieprasījumus pēc pielaidēm dažiem Saeimas deputātiem, taču atteikumi līdz šim nav bijuši.

Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība") vadītajā iepriekšējā valdībā 2020. gadā izsniegto pielaidi darbam ar valsts noslēpumu anulēja toreizējam ekonomikas ministram Ralfam Nemiro.

Tobrīd premjers Krišjānis Kariņš aicināja partiju "KPV LV" izvirzīt citu ministru. Tā valdībā nonāca Jānis Vitenbergs. Situācija saistībā ar pielaidi zemkopības ministram Šmitam atšķiras, jo vispirms jāsagaida SAB lēmums. Par šo situāciju premjera birojā komentāru solīja sniegt vēlāk.

Saeimā pielaide darbam ar valsts noslēpumu nepieciešama tiem deputātiem, kuru pārstāvētajās komisijās var tikt skatīti ar valsts noslēpumu saistīti jautājumi. Pielaide ir jāsaņem visiem deputātiem Saeimas Nacionālās drošības komisijā, kurā deleģēti deputāti no katras Saeimā ievēlētās frakcijas.

Pašlaik pielaide vēl nav izsniegta Igoram Judinam no frakcijas "Stabilitātei!".

Komisijas darbs tādēļ nav traucēts. Kvoruma sēžu sasaukšanai trūka visai neilgu laiku, un tad dažus mēnešus sēdēs varēja piedalīties četri no septiņiem deputātiem.

"Kamēr pielaide nav piešķirta, nevar piedalīties komisijas sēdē. Man nav informācijas, ka būtu atteikta. Cik es zinu, izvērtēšanas process nav noslēdzies. Mums īstenībā salīdzinoši ātri, šķiet, janvārī komisijas vairākumam bija piešķirtas šīs pielaides," stāstīja Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītājs Jānis Dombrava ( "Nacionālā apvienība").

Likumā par valsts noslēpumu norādīts, ka pārbaude jāveic trīs mēnešu laikā. Ja objektīvu iemeslu dēļ ar to nepietiek, termiņu var pagarināt vēl līdz trim mēnešiem.

KONTEKSTS: 

Divarpus mēnešus pēc parlamenta vēlēšanām 14. Saeima 2022. gada 14. decembrī balsojumā izteikusi uzticību jaunajai trīs politisko spēku – "Jaunās Vienotības", "Apvienotā saraksta" un Nacionālās apvienības – veidotajai valdībai, ko vadīs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība").

Amatpersonu tiesības saņemt pielaidi darbam ar valsts noslēpumu vērtē SAB.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti