No nākamā gada, atbilstoši valdībā apstiprinātajam pedagogu darba samaksas likmes pieauguma grafikam, pirmsskolas pedagogu minimālo atalgojuma likmi Latvijā paredzēts palielināt par 23% līdz 1526 eiro.
Liepājas jaunākās un modernākās pirmsskolas izglītības iestādes "Liedags" darbinieki ir gandarīti par darba vidi un plašajām telpām. Skolotāja Ieva Bartuševica ir optimistiska. Atalgojums jebkurā gadījumā būs lielāks, viņa sacīja:
"Kaut kam jau vienmēr ir jāmainās, un ne vienmēr viss jāuztver tik pesimistiski. Varbūt jāskatās tomēr, ka tā alga ir lielāka. Ja kāds paskatītos, kāda tā bija sākotnēji, es esmu ļoti priecīga."
Oksana ir skolotāja palīgs, pēc nodokļu nomaksas uz rokas viņa saņem 600 eiro. Viņas kolēģe skolotāja uzskata, ka būtu jāsaņem vismaz 800 vai 1000 eiro, lai izdzīvotu:
"Nu neviens jau jūs nespiež šajā profesijā strādāt, var jau strādāt labāk apmaksātu darbu. Lielāka alga, lielāka slodze. Es esmu par pavāru strādājusi. Tur ir tā – paņem savu "raskladušku" un dzīvo tajā virtuvē."
Lai ietaupītu, saīsina darba laiku
Atalgojuma izmaiņas plaši apspriestas gan ar izglītības iestāžu vadītājiem, gan Latvijas Izglītības un zinātnieku darbinieku arodbiedrību (LIZDA), uzsvēra Liepājas domes deputāte Dace Bluķe ("Kustība "Par!""). Arodbiedrība šo pašvaldības ieceri, ko plānots apstiprināt domes sēdē, ir akceptējusi. Meklēti risinājumi, kā atalgojumu palielināt arī tehniskajiem darbiniekiem, norādīja Bluķe: "Viņi lielākoties strādā par minimālo algu. Sanāk negodīgi, ka pedagogiem pieaug algas, bet tehniskajiem darbiniekiem ne."
Liepājā plānots saīsināt pirmsskolas iestāžu darba laiku no pulksten 19.00 uz 18.30. Tas ļautu samazināt arī patērētos resursus, elektrību un citus.
Bērnudārzos lielāko daļu bērnu izņem no pulksten pieciem līdz sešiem vakarā, skaidroja Bluķe:
"Tad ir tā, ka nepaliek neviens bērns vai paliek divi, trīs. Bērnudārzu vadītāji ir piekrituši darba laiku saīsināt līdz 18.30. Tas nozīmē, ka pašvaldība nemaksās par to, ka cilvēks ir darbā, bet neko nedara."
Izglītības pārvaldes vadītāja pienākumu izpildītāja Inga Ekuze gan uzsvēra, ka bērni bez pieskatīšanas nepaliks, tiks meklēti labākie risinājumi: "Tas noteikti nenozīmē, ka bērnudārza durvis būs ciet. Jebkurā gadījumā dežūra būs iespējama. Ja vecāks nespēs no darba vietas otrā pilsētas galā ierasties, tad iestādes durvis tiks atvērtas [vēlāk]."
Lielāka brīvība iestāžu vadītājiem
Liepājas valstspilsētas domes priekšsēdētājs Gunārs Ansiņš ("Liepājas partija") uzsvēra, ka šajā atalgojuma modelī tieši iestāžu vadītājiem būs iespēja lemt par pieejamo resursu sadali, plānojot gan tehnisko darbinieku atalgojumu, gan citus izdevumus: "Mēs iedosim lielāku brīvību izglītības iestāžu vadītājiem.
Šī būs tā iespēja, kad budžeta ietvaros pirmsskolas vadītāji varēs paši izlemt, kā labāk finansējumu sadalīt."
Valsts pieņēma lēmumu par algu palielinājumu, bet finansiālais slogs ir uz pašvaldības pleciem, tāpēc nācās visiem kopā meklēt risinājumus, uzsvēra pirmskolas izglītības iestādes "Liedags" vadītāja Inga Kārkliņa:
"Visu laiku mums bija divas pilnas likmes uz vienu grupu, kur skolotāji strādāja. Šobrīd gaidām domes lēmumu. Provizoriski izskatās, ka tās būs 1,8 likmes uz grupu, par 0,2 likmēm samazinās skolotāja noslodzi. Pieaugums algā jau vienalga būs jūtams. Darbiniekiem mainās tas, ka būs mazāks kontaktstundu skaits, mazāk, ko strādāt katru dienu. Mazliet samazināsies laiks, kur abām skolotājām būt kopā, tātad plānošanas laiks. Tās ir lielākās izmaiņas, kas ar darba laiku saistītas."
Pedagogu algu pieaugumam paredz ap 2 miljoniem eiro
Inga Kārkliņa uzskata, ka samazinātais laiks darba plānošanai ir tas, kā varētu pietrūkt. Ideālā variantā būtu saglabāt pilnu slodzi, taču esot jādomā arī par tehniskajiem darbiniekiem. Tikmēr pedagogiem jau ir iespēja saņemt piemaksas par darba kvalitāti, skaidroja vadītāja:
"Samazinot skolotājiem likmi no pilnas uz 0,9, rastos finansiālā iespēja palielināt algu tiem tehniskajiem darbiniekiem, kuri nesaņem minimālo algu, bet nedaudz vairāk. Jo, piemēram,
paaugstinoties minimālajai algai no 620 un 700, sētnieks saņems 700, lietvedis 740 pirms nodokļu nomaksas pēc jaunā gada, bet atbildības līmenis un nepieciešamā izglītība ir nesalīdzināma."
Kopumā pedagogu algām Liepājā nepieciešami 6,5 miljoni eiro. Algu pieaugumam paredzēti ap 2 miljoniem eiro. Liepāja izglītībai paredz 38,4% no pašvaldības kopējā budžeta. Liepājā uzturēšanas budžetu vienmēr apstiprina decembrī, bet nākamā gada martā tiek veikti budžeta grozījumi.
Plānotais Liepājas pašvaldības budžets ir gandrīz 115 miljoni eiro.