De Facto

Rīga gadiem nereformē prettiesisku atkritumu sistēmu

De Facto

Kļūda, kas maksā vairāk nekā pusmiljonu

Bez ienākumiem, ar kavētiem ātrajiem kredītiem, tiek vēl pie jauniem

Students ar nepilnu divu eiro stipendiju tiek pie 930 eiro liela «sms kredīta»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

 

Profesionālās vidusskolas audzēknis, kura ienākumi ir 1,73 eiro mēnesī, ticis pie 930 eiro lielām parādsaistībām no "ātro kredītu" uzņēmumiem, vēsta Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "De facto". Turklāt kredīts, pretēji uzņēmumu iepriekš apgalvotajam, ticis izsniegts arī tad, kad iekavēti iepriekšējie maksājumi. Šis piemērs liek pārskatīt kārtību, kādā tiek izvērtēta klientu maksātspēja, norāda "De facto".

Ulvis nesen bija nosvinējis savu 20 gadu dzimšanas dienu. Tas ir vecums, no kura cilvēkiem sāk izsniegt tā sauktos "ātros kredītus". Viņš vērsās pie visvairāk reklamētās kompānijas "Sms Credit", kur ar mēneša starplaiku kopumā aizņēmās 155 eiro un noteiktajā laikā tos arī atmaksāja. Ulvja māte Sigita stāsta, ka "viņš sniedza ziņas par to, ka strādā veikalā. Tas bija vienu mēnesi vasarā. Alga bija minimālā, bet tas bija pamats, par kuru viņš aizdomājās, ka var prasīt".

Vēlāk situācija mainījās. Darba Ulvim vairs nebija. Arī stipendijas ne, jo profesionālās vidusskolas audzēknim bija sācies vasaras brīvlaiks. Taču Ulvja konts tomēr papildinājās. Ulvis atkal aizņēmās 50 eiro no "Sms Credit". Vēlāk ik pārdienas savu parādu palielināja, aizņemoties gan piecus eiro, gan lielākas summas. Vēlāk aizņēmās arī no "Open Credit" un "Vivus", lai pagarinātu iepriekšējo parādu atmaksas termiņu.

Ulvis naudu esot ņēmis, lai nopirktu jaunu mobilo telefonu. Kā tērējis pārējo, Ulvja māte nezinot: "Ar ienākumiem 1,73 eiro mēnesī viņš var aizņemties, cik nav slinkums!"

Septembra beigās, nenomaksājot iepriekšējos parādus, Ulvis atkal gribēja ņemt jaunu aizdevumu. Virkne uzņēmumu to atteica. Tā to paredz arī vienošanās starp nebanku kredītdevējiem. Taču divas kompānijas šo nosacījumu, visticamāk, pārkāpa. Turklāt viena no tām ir saistīta ar uzņēmumiem, kuriem Ulvis jau bija parādā. Naudu Ulvim aizdeva gan "Ondo", gan "Credit On".

Oktobra beigās Ulvis, kuram ir tikai nepilnu divu eiro liela stipendija, bija jau aizņēmies kopumā 930 eiro. Tā kā atmaksāt viņš to nespēj, summa šobrīd pieaugusi līdz 1259,74 eiro.

Šā brīža regulējums paredz, ka aizdevumos līdz 427 eiro kredīta devējs var paļauties tikai uz klienta sniegtajām ziņām. Ulvis, visticamāk, pieteikumā nebija norādījis, ka saņem nepilnus divus eiro mēnesī, bet krietni lielāku summu. Visticamāk, šādi rīkojušies arī citi. Tas nozīmē, ka ar uzticību vien ir par maz. Nepieciešama daudz stingrākā klienta maksātspējas vērtēšana, sākot jau no pirmā aizņemtā eiro.

Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) direktore Baiba Vītoliņa norāda: "Būtībā jau jums ir kriminālatbildība par to, ka jūs sniedzat kredītdevējam nepatiesu informāciju. Tomēr, ņemot vērā, ka cilvēki, kuriem kredītu ļoti vajag, ir gatavi mānīties, tad, iespējams, šīs te normas ir jāpārskata."

Turklāt uz problēmu nozarē norāda arī fakts, ka "ātro kredītu" uzņēmumi apgalvo, ka pārbauda "esošās kavētās parādsaistības" un "līdzšinējo kredītu atmaksas disciplīnas vēsturi". Tomēr Ulvja gadījums apliecināja pretējo - viņš saņēma aizdevumus, lai gan bija iekavējis iepriekšējo atmaksu.

Atšķirībā no citām reizēm šoreiz sarunāt interviju ar Latvijas Nebanku kredītdevēju asociāciju raidījumam "De facto" nebija nemaz tik vienkārši. Kad asociācijas pārstāve uzzināja par šo konkrēto gadījumu, "De facto" saņēma elektroniskā pasta vēstuli, ka "šis gadījums ir jāizvērtē PTAC. Asociācija uzskata, ka atsevišķu gadījumu dēļ nav nepieciešams mainīt normatīvo regulējumu". Raidījums "De facto" pieļauj, ka asociācijai patiešām būtu izdevīgi šo gadījumu uztvert kā izņēmumu, nevis tādu, kas parāda, ka šā brīža sistēmā problēmas pastāv.

Pēc vairākkārtējiem zvaniem un uzzinot, ka arī PTAC plāno maksātspējas vērtēšanas kārtību pārskatīt, asociācija tomēr nolemj paust savu nostāju. Tā uzsver, ka, salīdzinot ar pagājušā gada pirmo pusgadu, šogad izsniegto kredītu apjoms sarucis par trešdaļu. Viens no iemesliem esot, ka maksātspēja, ticot klientu sniegtajai informācijai, tiekot vērtēta. Savukārt stingrākam regulējumam pamata neesot, jo nevajagot apgrūtināt godprātīgos cilvēkus un iejaukties viņu privātajā dzīvē.

Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas vadītāja Baiba Fromane norāda: "Kavētāju procents nozarē uzlabojas, atteikumu procents, kas ir kredītu pieteikumiem, ir vairāk nekā 50 procenti. Līdz ar to mēs varam šo informāciju vērtēt no tās statistikas, ko nozare pēdējo gadu laikā uzrāda. Attiecībā uz šādiem atsevišķiem gadījumiem, kad cilvēki ir negodprātīgi, mēs aicinām tiešām neizdarīt secinājumus par visiem klientiem, kas ir vairāk nekā 100 tūkstoši."

Baiba Fromane gan kļūst mazrunīgāka attiecībā uz to, kā cilvēks var saņemt jaunu aizdevumu, nenomaksājot iepriekšējos. Viņa aicina valstij izveidot vienotu kredītreģistru nebanku kredītdevējiem, līdzīgi, kā tas ir komercbankām. Tomēr maz ticams, ka tas kaut ko līdzēs sistēmas uzlabošanā, ja jau šobrīd pat viena uzņēmumā "4 Finance" šī datu apmaiņa nav notikusi. To uzrādīja Ulvja piemērs.

PTAC direktore Baiba Vītoliņa papildina, ka "ap 50 procentiem ātro kredītu tiek pagarināti, daži pat vairākas reizes, kas nozīmē, ka, ja jau cilvēks nevar šajā mēneša laikā, kā bija plānojis, atdot kredītu, tātad viņam ir iedots kredīts, ko viņš nevar atdot. Tas kredīts nav bijis cilvēkam piemērots".

Prasība par pilnīgu datu pārbaudi par klienta maksātspēju īstermiņa kredītus padarīs dārgākus. Tajā pašā laikā pastāv 14 dienu atteikuma tiesības. Tas nozīmē, ka klients šajā laikā var atdot to, ko paņēmis, un tas nozīmē - ja cilvēks šo likuma pantu zina, viņam par kredītu nebūtu jāpārmaksā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti