Plāno izbeigt līgumu ar Krieviju par tiesiskajām attiecībām civillietās, ģimenes lietās un krimināllietās

Saeima pirmajā lasījumā atbalstīja ieceri denonsēt ar Krieviju savulaik noslēgto līgumu par tiesisko palīdzību un tiesiskajām attiecībām civillietās, ģimenes lietās un krimināllietās. Vienlaikus līdz galīgajam lēmumam par līguma denonsēšanu būs jāatrisina jautājums par repatriantu dokumentu autentifikāciju.

Saeimas Ārlietu komisijas vārdā deputāts Juris Viļums ("Apvienotais saraksts") plenārsēdē pastāstīja, ka komisijā bija plašas diskusijas par 1993. gadā noslēgto līgumu ar Krievijas Federāciju. Faktiski tā jau bija otrā sēde saistībā ar šo priekšlikumu.

Ārlietu ministrijas, Iekšlietu ministrijas, Tieslietu ministrijas, kā arī advokātu, notāru un Ģenerālprokuratūras pārstāvju, kuri piedalījās komisijas sēdē, vairākums atzina, ka jau pašlaik sadarbība ar Krieviju ir apgrūtināta. Un neatkarīgi no tā, vai šis līgums būs spēkā, atbildīgajām institūcijām būs jāmēģina sadarboties attiecīgajās civillietās, ģimenes lietās un krimināllietās, vienlaikus minimizējot sadarbību.

Komisijā esot arī atzīts, ka lēmums par šī līguma denonsēšanu pēc būtības ir politisks, norādīja politiķis.

Vienlaikus iezīmējās arī sarežģījumi, ko nesīs līguma izbeigšana. Viļums norādīja uz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) ziņotajiem riskiem: "Iepriekšējā gadā pārvaldē saņemti 564 iesniegumi un šogad 264 iesniegumi par dažādām lietām, kas saistās ar repatriantiem. Kad repatrianti iesniedz dokumentus, ne vienmēr ir pārliecība, vai šie dokumenti, it sevišķi, ja tie ir izdoti Krievijas Federācijā vai Baltkrievijā, vai šie dokumenti patiešām ir autentiski un vai tie nav uzzīmēti. Un tad šī līguma ietvaros PMLP noskaidro Krievijas Federācijā attiecīgā dokumentā autentiskumu."

Bez minētā līguma PMLP darbība ar attiecīgajiem dokumentiem varētu būt ļoti apgrūtināta.

Tāpēc Ārlietu komisija vienojās noteikt garu priekšlikumu iesniegšanas termiņu, lai minēto problēmu varētu atrisināt. Priekšlikumi būs iesniedzami līdz 8. decembrim.

KONTEKSTS:

Jautājums par divpusējo līgumu pārskatīšanu kļuva aktuāls pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā. Maija vidū Saeimas lēma apturēt "Krievijas Federācijas valdības un Latvijas Republikas valdības vienošanās par Latvijas Republikas teritorijā dzīvojošo Krievijas Federācijas militāro pensionāru un viņu ģimenes locekļu sociālo aizsardzību" 13. panta darbību, paverot ceļu Uzvaras parkā esošā pieminekļa nojaukšanai.

Par atbalsta sniegšanu Krievijas agresijai pret Ukrainu nosodījumu un sankciju vilni izpelnījās arī Baltkrievija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti