Kavēto pensiju dēļ Krievijas pilsoņus aicina pēc palīdzības vērsties sociālajos dienestos

Krievijas pensiju izmaksa par šā gada trešo ceturksni kavējas, jo nav saņemti naudas līdzekļi no Krievijas Federācijas Pensiju un sociālās apdrošināšanas fonda. Gadījumā, ja pensiju izmaksa kavēsies ilgāku laiku, Latvijā dzīvojošie Krievijas pilsoņi, kas saņem Krievijas pensiju, var vērsties pēc palīdzības savā pašvaldībā. Tiesa, šāda veida palīdzība nav paredzēta 3500 cilvēkiem, kuriem jau ir anulētas uzturēšanās Latvijā atļaujas. 

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) izmaksā Krievijas pensijas Latvijā dzīvojošām personām, kurām pensijas piešķirtas saskaņā ar Latvijas un Krievijas līgumu par sadarbību sociālās drošības jomā. Krievijas pensiju izmaksa tiek veikta pa ceturkšņiem, septembrī ir jāizmaksā pensijas par jūliju, augustu un septembri, bet pašlaik viss liecina, ka laicīgi tas netiks izdarīts. 

Kavēto pensiju dēļ Krievijas pilsoņus pēc palīdzības aicina vērsties sociālajos dienestos
00:00 / 03:24
Lejuplādēt

VSAA pārstāve Iveta Daine norādīja: "Pašlaik situācija ir tāda, ka nav saņemts finansējums no Krievijas Federācijas Pensiju un sociālās apdrošināšanas fonda, lai varētu izmaksāt pensijas Latvijā dzīvojošajiem cilvēkiem. Katru dienu mēs ceram, bet šī naudiņa ir iestrēgusi kaut kur pa ceļam."

Ārlietu ministrijas Pirmo divpusējo attiecību departamenta direktors Uldis Mikuts Latvijas Radio pastāstīja, ka Krievijas puse apsolījusi šo jautājumu atrisināt pēc iespējas ātrāk.

Tomēr gadījumā, ja Krievijas pensijas netiks izmaksātas tuvākajā laikā, to saņēmēji pēc palīdzības var vērsties savas pašvaldības sociālajā dienestā. 

Pēc VSAA datiem Daugavpilī Krievijas pensiju saņem 187 cilvēki, Augšdaugavas novadā – 102, Krāslavas novadā – 270, Rēzeknes novadā – 87, bet Rēzeknē – 102 cilvēki. 

Kā skaidroja Rēzeknes Sociālā dienesta vadītājs Gunārs Arbidāns, pašlaik aktualizēts jautājums par palīdzības sniegšanas iespējām šiem cilvēkiem: "Sociālajiem dienestiem tas jāņem vērā, un nepieciešamības gadījumā situāciju var vērtēt kā krīzes situāciju, piešķirot krīzes izziņu vai krīzes pabalstu gadījumos, ja ir šķēršļi sociālās palīdzības saņemšanai, bet klients pensijas nesaņemšanas dēļ ir palicis bez iztikas līdzekļiem un nevar nodrošināt savas pamatvajadzības. Reālā palīdzība, ja mēs dodam izziņu, – cilvēks Sarkanajā Krustā varēs saņemt pārtikas pakas, vērtējot klienta materiālo stāvokli sociālās palīdzības saņemšanai, piešķirot garantētos minimālos ienākumus (GMI) un mājokļa pabalstu." 

Taču, kā uzsvēra Krievijas pilsoņu Latvijā interešu pārstāve Daugavpilī Olga Petkeviča, bez valsts atbalsta var palikt tie iedzīvotāji, kuriem šobrīd anulētas uzturēšanās atļaujas, tātad arī iespēja saņemt sociālo palīdzību no valsts un pašvaldības. 

Pēc Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) informācijas šobrīd šāda ir 3541 persona, kas līdz šī gada 1. septembrim nav PMLP iesniegušas dokumentus Eiropas Savienības (ES) pastāvīgā iedzīvotāja statusa pieprasīšanai vai nav veikušas pieteikšanos atkārtotai valsts valodas pārbaudei. 

Saskaņā ar Imigrācijas likuma pārejas noteikumiem viņu pastāvīgās uzturēšanās atļauju derīguma termiņš ir beidzies šī gada 2. septembrī. Līdz ar to šīm personām Latvijas teritorija jāatstāj līdz 2023. gada 30. novembrim.

"Šiem cilvēkiem vienīgā iespēja ir griezties pie tādām organizācijām kā Sarkanais Krusts, Pestīšanas armija. Mēs Daugavpilī nolēmām ātri  organizēt akciju un palīdzēt šiem cilvēkiem. Ir sabiedriskā organizācija "Rūpes", uz kuras kontu var veikt ziedojumus, un brīvprātīgie, saņemot pa telefonu informāciju no šiem cilvēkiem, kam nav, ko ēst, kam nav, par ko nopirkt zāles, individuāli nopirks zāles un aizvedīs uz mājām."

2023. gada trešajā ceturksnī Krievijas pensijas Latvijā ir jāizmaksā 10 474 personām. Vidējā izmaksātā summa vienam cilvēkam mēnesī ir aptuveni 134 eiro.

KONTEKSTS:

Krievijas pensiju izmaksa senioriem Latvijā par šī gada trešo ceturksni kavēsies, jo nav saņemti naudas līdzekļi no Krievijas Federācijas Pensiju un sociālās apdrošināšanas fonda.

Krievijas vēstniecības Latvijā pilnvarotais lietvedis norādīja, ka Krievijas Pensiju un sociālās apdrošināšanas fonds pensiju naudu nosūtījis savlaicīgi, tomēr darījumu nav apstiprinājusi korespondentbanka.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti