Panorāma

Prasa konkrētību pierobežas izaugsmes plānam

Panorāma

Panorāma

Beztermiņa līgumu īres tirgū vairs nebūs

Rīgā 3000 pašvaldības dzīvokļu beztermiņa īres līgumi turpmāk būs terminēti; iedzīvotāji satraukti

No Latvijas dzīvokļu īres tirgus pamazām pazūd tāds jēdziens kā "beztermiņa līgumi". Visasāk to izjūt tie cilvēki, kas dzīvokļus īrē no pašvaldībām. Piemēram Rīgas dome tuvākajā laikā iecerējusi pārslēgt aptuveni 3000 beztermiņa īres līgumus, nosakot tiem konkrētu termiņu, parasti – uz diviem gadiem.

Rīdzinieki, kuri savu dzīvojamo platību šobrīd īrē no pašvaldības, satraukušies – kas notiks, šiem līgumu termiņiem beidzoties? 

Vairāki simti cilvēku, kas mīt Rīgas pašvaldības dzīvojamās mājās, pagājušā gada nogalē un šī gada sākumā saņēmuši domes aicinājumu pārslēgt pašreizējos beztermiņa līgumus uz terminētiem.

Annas kundze pašvaldības mājā Ulbrokas ielā dzīvo kopš 2011. gada. Arī viņai līdz šim bija spēkā beztermiņa līgums. Pirms nedēļas saņemtā pašvaldības vēstule sirmgalvi izbiedējusi.

"Nu bet kā tad tā! Mums bija beztermiņa līgums, bet tagad tikai uz diviem gadiem. Un kas tad būs pēc diviem gadiem?" jautāja Rīgas domes dzīvojamās mājas īrniece Anna. "Liks mūs ārā no dzīvokļiem vai ko darīs?"

Citas dzīvesvietas Annas kundzei nav, pašvaldības piešķirto dzīvokli vienmēr uzturējusi kārtībā un 13 gadu laikā ne par komunālajiem maksājumiem, ne īri nekad nav bijuši parādi.

"Nekad nav bijuši (parādi), vienmēr ir laikā nomaksāts. Kā saņemam īres kvītis, tā tulīt nomaksājam. Dēls pārskaita uz norēķinu kontu, un viss tiek samaksāts," stāstīja kundze.

Citi satiktie kaimiņi kameras priekšā runāt nevēlējās, bet arī atzīst – pēc aicinājuma pārslēgt līgumus sajūta par nākotni kļuvusi nedrošāka. Daži pat atlikuši iecerēto remontu, jo nezina, vai varēs palikt dzīvoklī.

Rīgas domē skaidro – cilvēkiem, kuri patiešām dzīvo šajos dzīvokļos un kuriem nav parādu vai citu pārkāpumu, nav jāuztraucas. Jauno līgumu termiņiem beidzoties, tie viņiem tiks automātiski pagarināti.

"Uzreiz gribētu nomierināt – visi labticīgie iedzīvotāji, kuru līgumus mēģinam pārslēgt, nevajadzētu satraukties. Ja ir maksātas īres, pildītas visas saistības, nekādam satraukumam nevajadzētu būt," skaidroja Rīgas Domes Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs Viesturs Zeps.

Domes pārstāvis gan nenoliedza iespēju, ka, pārslēdzot līgumus, nosacījumi, piemēram, īres maksas apmērs,  varētu mainīties. Tiesa – arī beztermiņa līgumos cenas nav akmenī iekaltas, tas var tikt un tiek mainītas, mainoties situācijai tirgū.

"Nosacījumiem nevajadzētu pasliktināties, bet, ja ir cēlušās apsaimniekošanas maksas vai citas objektīvās ārējās izmaksas, tad ietekme varētu būt," teica Zeps.

Beztermiņa līgumi tiek pārslēgti, lai varētu kontrolēt neapzinīgos iedzīvotājus, kas nemaksā īri vai faktiski nemaz nedzīvo pašvaldības piešķirtajā dzīvoklī. Mājokļu un vides komitejas vadītājs arī skaidro, ka pašvaldībai nav iespējas saglabāt beztermiņa līgumus apzinīgajiem īrniekiem. To neļaujot jaunais Dzīvojamo telpu īres likums, kurš paredz tikai terminētus līgumus.

Jaunā kārtība ļaušot pašvaldībai vieglāk atbrīvoties no negodprātīgiem īrniekiem, tādējādi padarot dzīvojamo platību pieejamus tiem  cilvēkiem, kam tā vairāk nepieciešama. Šobrīd rindā uz pašvaldības dzīvokli gaida aptuveni 1800 cilvēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti