Valdība atbalsta budžetā atrasto 140 miljonu eiro pārdali veselības aprūpei

Valdība otrdien, 20. jūnijā, atbalstīja papildu 140 miljonu eiro pārdali veselības aprūpei. Ar valdības otrdienas lēmumu veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanai rezervēts neatliekamo un prioritāro pasākumu finansējums.

ĪSUMĀ: 

  • Līdzekļi pārdalīti, lai nodrošinātu neatliekamu un prioritāru pasākumu finansēšanu veselības nozarei. 
  • No citām ministrijām Veselības ministrijai kopumā tika pārdalīti 57 miljoni eiro.
  • Aizsardzības ministrija veselības aprūpes nodrošināšanai ieguldīs vēl 10,9 miljoni eiro. 
  • Paredzēta arī iespēja piešķirt 20 miljonus no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. 
  • Līdz gada beigām visus ietaupījumus, kas prognozēti 30,8 miljonu eiro apmērā, plāno novirzīt veselībai. 
  • Ārkārtas situāciju un krīžu novēršanai novirzīs 21,3 miljonus eiro.
  • Līdz ar to līdz šā gada beigām tiks nodrošināti papildu 140 miljoni eiro veselības nozarei.
  • Finanšu ministrs: pēc šīs līdzekļu pārdales ar valsts budžetu "balansēsim uz deficīta robežas". 

Budžeta līdzekļi pārdalīti, lai nodrošinātu neatliekamu un prioritāru pasākumu finansēšanu veselības nozarei 2023. gadā, teikts rīkojuma projekta anotācijā. 

Ministrijām tika uzdots līdz šī gada 26. maijam sagatavot informāciju par 2023. gada valsts budžeta izpildes procesā izveidojušos un līdz gada beigām prognozēto izdevumu ekonomiju, par iepriekšējo izdevumu pārskatīšanā doto uzdevumu izpildi, kas rada līdzekļu ekonomiju 2023. gadā un turpmākos gados, kā arī pārskatīt piešķirto finansējumu 2023. gadā, lai nodrošinātu veselības un izglītības nozarēm nepieciešamo finansējumu.

Finanšu ministrija līdz 16. jūnijam apkopoja un iesniedza izskatīšanai valdībā informatīvo ziņojumu par finansējuma pārdali 2023. gadā veselības nozarei 140 miljonu eiro apmērā. 

Pārdalot līdzekļus valsts budžetā, nozaru ministrijas un citas centrālās valsts iestādes piedalījušās veselības nozares neatliekamo pasākumu finansēšanā šogad, lai sasniegtu veselības nozares budžetu 12% no kopējiem valsts budžeta izdevumiem. Veselības jomas izdevumi 2023. gadam ar papildu piešķīrumiem sasniegs 12,3% apmērā no valsts konsolidētā budžeta, informēja Finanšu ministrija.

Lai atrastu nepieciešamos līdzekļus, tika pārskatīti izdevumi nozaru ministrijās un citās valsts iestādes. Rezultātā tiks nodrošināta finansējuma pārdale no nozaru ministrijām 57 miljonu eiro apmērā Veselības ministrijai, tostarp nauda pārdalīta no:

  • Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja – 228 870 eiro apmērā;
  • Sabiedrības integrācijas fonda – 100 000 eiro apmērā;
  • Aizsardzības ministrijas – 1 006 274 eiro apmērā;
  • Ārlietu ministrijas – 781 000 eiro apmērā;
  • Ekonomikas ministrijas – 12 000 000 eiro apmērā;
  • Finanšu ministrijas – 1 799 651 eiro apmērā;
  • Iekšlietu ministrijas – 2 940 774 eiro apmērā;
  • Izglītības un zinātnes ministrijas – 7 751 533 eiro apmērā;
  • Zemkopības ministrijas – 1 040 079 eiro apmērā;
  • Satiksmes ministrijas – 10 744 670 eiro apmērā;
  • Labklājības ministrijas – 1 450 934 eiro apmērā;
  • Tieslietu ministrijas – 1 247 714 eiro apmērā;
  • Klimata un enerģētikas ministrijas – 1 165 690 eiro apmērā;
  • Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas – 940 470 eiro apmērā;
  • Kultūras ministrijas – 2 314 770 eiro apmērā;
  • Veselības ministrijas – 112 735 eiro apmērā;
  • Satversmes tiesas – 11 746 eiro apmērā;
  • budžeta resora "Radio un televīzijas regulators" – 400 000 eiro apmērā;
  • budžeta resora "Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums" – 11 000 000 eiro apmērā.

Papildu finansējuma veselības nozarei saņemšanas laika grafiks paredz, ka jūnijā-jūlijā sākotnēji tiks veikta finansējuma pārdale 57 miljonu eiro apmērā no nozaru ministrijām. Savukārt līdz šā gada decembra beigām būs pieejams atlikušais finansējums no rezervētajiem 140 miljoniem, kas tiks segti no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem un citām valsts budžeta programmām.  

No jūnijā-jūlijā plānotā papildu finansējuma piešķīruma 57 miljonu eiro apmērā:

  • 4,3 miljoni tiks novirzīti bērnu zobārstniecības pakalpojumu apmaksai, nodrošinot papildu 89 tūkstošus zobārstu apmeklējumus;
  • 17,2 miljoni eiro tiks novirzīti ambulatoro pakalpojumu - speciālistu konsultāciju, izmeklējumu un dienas stacionāra pakalpojumu apmaksai;
  • 15,6 miljoni eiro tiks novirzīti slimnīcām energoresursu un ēdināšanas pakalpojumu sadārdzinājuma segšanai;
  • 17,4 miljoni eiro tiks novirzīti kompensējamo medikamentu apmaksai;
  • 2,2 miljoni eiro tiks novirzīti ģimenes ārstu prakšu uzturēšanas izdevumu segšanai.

Papildus 57 miljoniem eiro no nozaru ministrijām Aizsardzības ministrija investēs savus līdzekļus veselības aprūpes nodrošināšanai, kas ietver Nacionālo bruņoto spēku veselības aprūpi, ar Jaunsardzes pasākumiem saistītos medicīnas izdevumus, finansējumu mediķu atlīdzībai un medicīnas preču iegādei, aizsardzības nozares medicīnas spēju stiprināšanai, kā arī atbalstu Rīgas Stradiņa universitātei Militārās medicīnas ievadkursa uzsākšanai, kā rezultātā finansējumam veselības nozarei tiks nodrošināti vēl 10,9 miljoni eiro.

Tāpat pēc nepieciešamības, veicot visas informatīvajā ziņojumā minētās pārdales un identificējot nākamos veselības nozarē risināmos jautājumus, var tikt piešķirti aptuveni 20 miljoni no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. Savukārt līdz gada beigām plānots visus turpmākos ietaupījumus – prognozētais finansējums 30,8 miljoni eiro apmērā – novirzīt veselības nozares vajadzībām.

Saskaņā ar likumu "Par budžetu un finanšu vadību" šogad finanšu ministrs ir tiesīgs palielināt valsts budžeta likumā noteikto apropriāciju līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem ārkārtas situāciju un krīžu novēršanai. Apropriācijas palielinājums nedrīkst pārsniegt 0,05% no valsts budžeta likumā noteiktās iekšzemes kopprodukta prognozes apjoma – šobrīd tie ir 21,3 miljoni eiro.

Līdz ar to līdz šā gada beigām tiks nodrošināti papildu 140 miljoni eiro veselības nozarei, skaidroja Finanšu ministrijā.

Lai būtu iespējams pārdalīt finansējumu, vēl ir nepieciešams Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā saņemt atbalstu. Tā kā šis finansējums tiek pārdalīts starp vairākām ministrijām, būs nepieciešams saņemt arī Saeimas pozitīvu lēmumu.

Savukārt Veselības ministrijai būs jānodrošina uz datiem balstīts pamatojums pieprasītajam finansējumam, kā arī jāizstrādā ziņojums ar konkrētiem pasākumiem un sasniedzamajiem rezultātiem.

Finanšu ministrs Arvils Ašeradens ("Jaunā Vienotība") valdības sēdē otrdien norādīja, ka pēc šīs līdzekļu pārdales ar valsts budžetu "balansēsim uz deficīta robežas". 

KONTEKSTS:

Saeima 9. martā galīgajā lasījumā apstiprināja likumprojektu "Par valsts budžetu 2023. gadam un budžeta ietvaru 2023., 2024. un 2025. gadam", veselības jomai šā gada budžetā papildus novirzīti 85,8 miljoni eiro, no kuriem vislielāko daļu paredzēts novirzīt mediķu atalgojuma celšanai un onkoloģijai,  taču nozare uzskata, ka papildus tam būtu nepieciešami vēl aptuveni 220 miljoni eiro, un brīdina, ka ar piešķirto finansējumu nebūs iespējams sniegt visus valsts apmaksātos pakalpojumus.

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) valde līdz 1. jūlijam lūdz valdību piešķirt papildu 140 miljonus eiro.  

Savukārt Veselības ministrija aplēsa - lai otrajā pusgadā varētu pacientiem nodrošināt laboratoriskos izmeklējumus, ārstēšanu un rehabilitāciju, papildus nepieciešami 163 miljoni eiro – tas būtu tikai visakūtāko, visdegošāko vajadzību apmierināšanai, lai uz gada beigām neveidotos slimnieku sastrēgumi un nepagarinātos jau esošās rindas.

Premjers Krišjānis Kariņš uzdeva visām ministrijām pārskatīt izdevumus, lai rastu nepieciešamo papildu finansējumu veselības aprūpes un izglītības nozarēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti