Dienas ziņas

Dzīvnieku patversme apsver iespēju eitanizēt daļu dzīvnieku

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Atklāj Dienvidkurzemē pirmo grupu dzīvokļu māju

Atklāj Dienvidkurzemē pirmo grupu dzīvokļu māju

Ļaut dzīvot patstāvīgi un cieņpilni – kā ikvienam sabiedrības loceklim. Šādu iespēju cilvēkiem ar īpašām vajadzībām dod grupu dzīvokļi, kuru izveide Latvijā aizsākta 2016. gadā. Pagaidām šāda iespēja nodrošināta aptuveni 370 cilvēkiem 31 grupu dzīvokļu mājā. Nupat tāda atklāta arī Dienvidkurzemes novadā, kurā mājvietu gūs 11 cilvēki.

Skanot tautasdziesmām Rucavas etnogrāfiskā ansambļa izpildījumā un svinīgām uzrunām, Rucavas centrā ceturtdien, 20. aprīlī, atklāta grupu dzīvokļu māja cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem. 

"Mums ir paredzētas 11 vietas, un šie klienti ir izvērtēti, tie ir cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem. Lai viņi varētu apgūt un papildināt savas prasmes. Jo šī nav ilgstošās aprūpes iestāde, bet grupu dzīvokļi, kur viņiem ir personāls, kas palīdz apgūt ēdināšanas prasmes vai darba prasmes, kas palīdz viņiem iekļauties sabiedrībā," klāstīja Dienvidkurzemes novada Sociālā dienesta vadītāja Elīna Pirtniece-Niķele.

Pirmie četri nama iemītnieki savas istabiņas sākuši apdzīvot pavisam nesen. Viņu vidū ir arī Uldis Sprūde, kurš ir grozu pinējs un brīvajā laikā darbojas arī etnogrāfiskajā ansamblī.

"Man bija dzīvoklis, pagasta dzīvoklis Rucavā. Ar malkas apkuri. Es pats to izremontēju, pats ieliku logus – ar pagasta palīdzību. Man piedāvāja grupas dzīvokli, es sākumā atteicos, ka es tikšu galā viens pats, bet mana asistente un draugi teica – tev būs vieglāk, tad vēl veselības problēmas, un piekritu. Te tas gaišums ir vairāk, tur nebija tik gaišs man. Te ir tāds plašums," sacīja Uldis.

Rucavas grupu dzīvokļu mājas iemītniece Aiga Glužģe atzīmēja: "Es Dunikā dzīvoju, laukos. Te ir foršs gaiss, centrs, te ir vieglāk izbraukāt, uz autobusu aiziet, sadzīvot ar cilvēkiem vairāk. Ēšanas vairāk pagatavot, receptes vairāk iemācīties, zināt kārtību un visu to pārējo."

Uldis un Aiga dzīvo ēkas otrajā stāvā, kur katram iemītniekam iekārtots vienistabas dzīvoklītis ar visām ērtībām. Savukārt pirmajā stāvā, kas paredzēts cilvēkiem ne tikai ar garīga rakstura, bet arī kustību traucējumiem, ir kopmītņu tipa istabiņas, kā arī dienesta telpas. "Sudrabos" diennakts uzraudzību nodrošina pieci novada algoti darbinieki. 

Pārējie dzīvokļu iemītnieki ieradīsies mazliet vēlāk. Tikmēr vēl jāpabeidz pieguļošās teritorijas labiekārtošanas darbi, kur ar laiku iecerēts izveidot kopienas dārzu.

Rucavā atklātā grupu dzīvokļu māja ir sestā Kurzemes reģionā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti