20 gadi pēc traģēdijas Gulbenē: kāda ir situācija ar bērnu drošību bērnudārzos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Šonedēļ aprit 20 gadi kopš traģēdijas Gulbenē, kad kāds vīrietis netraucēti ienācis bērnudārzā un nogalinājis trīs bērnus un audzinātāju. Kopš šī notikuma Latvijā nav bijis gadījumu, kad svešinieks būtu iekļuvis bērnudārzā un apdraudējis bērnu drošību, norāda atbildīgās iestādes. Kāda ir situāciju ar bērnu drošību pirmsskolās šobrīd?

ĪSUMĀ:

Rīgas 27. bērnudārzā riskantu situāciju neesot bijis

20 gadi pēc traģēdijas Gulbenē: kāda ir situācija ar bērnu drošību bērnudārzos
00:00 / 07:56
Lejuplādēt
Runāt par bērnu drošību Latvijas Radio dodas uz Rīgas 27. pirmsskolas izglītības iestādi. Tur mācās 160 bērni no pusotra gada vecuma. Astoņas grupas. Pašvaldības bērnudārzs atrodas nožogotā teritorijā daudzdzīvokļu māju rajonā. Pie vārtiem uz papīra lapas uzraksts: "Bērnu drošība ir mūsu kopīga atbildība". Konkrētajā laikā ieejas vārti nav aizslēgti ar atslēgu, taču ciet ir drošības aizbīdnis. Uzraksts uz vārtiem aicina vecākus aiztaisīt pēc sevi aizbīdni. Latvijas Radio tā arī dara un dodas iekšā bērnudārza teritorijā. Pirmās redzamās durvis ir vaļā.
Attēlā Egija Leskavniece
Attēlā Egija Leskavniece

 

Blakus telpā bērnu skapīši. Uzreiz tālāk bērniem norit nodarbība. Telpā pie bērniem ir darbiniece, kas parāda, kur meklēt vadītāju Egiju Leskavnieci. Sarunas temats zināms – bērnu drošība. Vadītāja aicina kabinetā. Rādot, no kuras puses iekļūts bērnudārzā, tā vadītāja saka: "Caur grupu Jūs nācāt. Caur grupām parasti uz šejieni neiet. Iet apkārt. Jūs gājāt tā, kā vecāki vakarā tad, kad iet pakaļ saviem bērniem."

Amatā Leskavniece ir samērā nesen. Riskantu situāciju neesot bijis.

Prioritāte esot rūpēties, lai bērns būtu pasargāts no tā, lai pie viņa neiekļūtu svešinieks un lai pats neizkļūtu no iestādes. Bērniem arī skaidro, kāpēc viņus sargā. Māca pamatus par drošību.

Vadītāja paskaidro arī par ieeju grupās: "Pulksten 9.00 arī tiek slēgtas grupas ciet, tās, kam ir atsevišķās ieejas. Savukārt šeit, kur ir kodi, tur ieiet var, zinot kodu, iziet ārā var tikai tad, ja pieaugušais nospiež drošības slēdzi. Tas ir bērnam neaizsniedzamā vietā.”

Vakaros durvis atverot. "Tā iemesla dēļ, ka skolotāji vada nodarbības. Viņa nevar izskraidīt fiziski katru vecāku laist iekšā. Tagad pēc launaga sākas tāda vecāku staigāšana."

Situācija, kā Latvijas Radio iekļuva bērnudārzā, neesot ikdienišķa. "Auklītes un skolotājas skatās. Viņas redz savus vecākus, savus vecākus pazīst.

Arī tos, kas nāk pakaļ kā trešās personas, kurām ir atļauts vadāt bērnu, viņus jau pazīst. Tos, kas kādreiz mēģina arī izšmaukt cauri tieši šai konkrētai grupiņai, tad viņas jau tur ir ieradinājušas, ka jāiet tomēr apkārt."

Bērnudārza vadītāja nosaka – tā var teikt, ka Latvijas Radio korepondentei ir paveicies.

VBTAI atzīst: atsevišķos gadījumos novēroti riski

"Tādu pārkāpumu, kas radītu ļoti būtisku apdraudējumu, tādu nav," secina Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) Bērnu tiesību aizsardzības departamenta direktora vietniece Baiba Skrabāne. Viņa norāda – pirmsskolās bērniem jāatrodas pilnīgā drošībā, un par to atbildīgs iestādes vadītājs. Tas nozīmē, ka arī svešiniekiem nevajadzētu būt iespējai piekļūt pie bērniem.

Attēlā Baiba Skrabāne
Attēlā Baiba Skrabāne

Lai gan situācija kopumā šajos gados uzlabojusies, atsevišķos gadījumos novēroti riski, stāsta Skrabāne:

"Mums ir bijuši gadījumi, kad mēs esam konstatējuši, piemēram, to, ka iestādē vārtiņi bijuši atstāti vaļā, bet tas jebkurā gadījumā nav bijis ļaunprātīgi.

Tas vairāk bijis tādēļ, ka nav piefiksēts vai tikko bijusi piegādes mašīna, vārtus vēl nepaspēja aizvērt, bet, ierodoties pārbaudei, mēs redzam, ka vārti ir vaļā."

Gadījumus, kad atklājas riski, pārrunā ar iestādes vadītāju, uzdod tos novērst. Atsevišķos gadījumos informē atbildīgo pašvaldību. Atkārtotās pārbaudēs vairs neesot tik vienkārši iekļūt bērnudārzā.

Dažkārt bērnudārzi nav gana nodrošinājušies, lai bērns pats nevarētu pamest pirmsskolas robežas.

"Bieži vien tā ir, protams, atbildība par to, ka bērniņi atrodas laukā un bērnam nāk pakaļ vecāks un ar kādu vecāku arī kopā iziet ārā kāds cits iestādes audzēknis. Ir bijuši tādi gadījumi," atzīst VBTAI pārstāve.

Svarīgi esot, lai uz bērniem būtu pietiekams darbinieku skaits.

Vecāki ir vērīgi un seko bērnu drošībai 

Arī vecāki ir vērīgi, norāda inspekcijā. VBTAI Ģimeņu ar bērniem atbalsta departamenta direktore Amanda Vēja stāsta, ka saņem vecāku zvanus arī uz uzticības tālruni.

Attēlā Amanda Vēja
Attēlā Amanda Vēja

"Ir bijuši tādi gadījumi, ka vecāki jau norādījuši pirmsskolas vadībai uz to, ka vārtiņi nav aizverami, bērns var brīvi izkļūt, iekļūt kāds svešinieks. Vai arī ir kaut kāda vieta bērnudārza teritorijā, kur bērns var, piemēram, satraumēties un ka to ir nepieciešams novērst," stāsta Vēja.

Satraukti par nepietiekami ātru reakciju no bērnudārza vadības, vecāki zvanījuši inspekcijai ar lūgumu iesaistīties.

Vecāku organizācijas "Mammamuntetiem.lv" vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa arī secina, ka vecāki seko bērnu drošībai.

"Arī mana bērna bērnudārzā ir gan pietiekami sarežģīts kods, lai to nemaz tik vienkārši nenoskatītos kāds no malas stāvētājs, gan aicinājumi aizvērt durvis un skatīties, kas nāk aiz jums, vai nenāk kāds nepiederošs. Tāpat ir aprīkots ar kamerām un ieeja tiek filmēta. Bet vienlaikus es zinu arī bērnudārzus, kur vārtiņi patiesībā ir diezgan vienkārši attaisāmi, īpaši vecāko grupiņu bērniem," atzīst Akmentiņa-Smildziņa.

 

Katram bērnudārzam drošības jautājumus ik pa laikam vajadzētu pārskatīt. "Jo mums nav jāgaida precedents. Mums nav jāgaida jauns precedents, lai pievērstu lielāku uzmanību.

Tāpat kā pagājušajā gadā izskanēja viena ziņa, ka viens mazs bērns ir aizgājis no bērnudārza. Likās, ka tagad jau nu tiešām visiem bērnudārziem vajadzētu pārskatīt, kas tad ir ar viņu vārtiņiem. Paiet daži mēneši, un mums atkal ir gadījums, kad bērns ir aizgājis projām," piebilst Akmentiņa-Smildziņa.

Policija: drošības sistēmas jāpārbauda reizi dienā

Valsts policijā norāda, ka bērnudārzi ir starp drošākajām izglītības iestādēm.

"Signālus par bērnudārziem kā par vidi mēs nesaņemam," Valsts policijas Prevencijas vadības nodaļas priekšnieks Andis Rinkevics norāda, ka pašvaldības esot daudz ieguldījušas, lai svešinieki pie bērniem netiktu.

"Protams, tas neizslēdz iespēju, ka, nedod Dievs, kāda trešā persona, kas ir ļaunprātīgi motivēta, var ielauzties bērnudārzā. Bet šobrīd lielākā daļa bērnudārzu ir pietiekami daudz darījuši, lai mēs varētu būt droši, ka mūsu bērni tur ir drošībā. 

Es pagaidām vēl neesmu atradis nevienu bērnudārzu, kur būtu klaji pārkāpti drošības standarti.

Mazliet cita situācija ir ar skolām, jo bērni var paši brīvi staigāt, līdz ar to arī pieaugušie. Tur ir potenciālo riska faktoru vienkārši kopums," saka Rinkevics.

Policijā uzsver, ka darbiniekiem jābūt ļoti vērīgiem un jāpamana svešinieki.

"Viena lieta ir uztaisīt jebkādu drošības sistēmu, otra lieta – arī ikdienā tā ir jādarbina un jāuztur. Tai ir jāstrādā, un ir jāpārbauda, vai tā strādā. Tas ir tas, kur bieži esam nolaidīgi un aizmirstam.

Mēs investējam naudu, uztaisām un tad uzskatām, ka viss ir kārtībā. Bet tā sistēma jau pati neko neglābj. Tas ir cilvēks, kas to uztur," piebilst policijas pārstāvis.

Svarīgi, lai būtu kāds konkrēts darbinieks, kas vismaz reizi dienā pārbauda drošības sistēmu darbību, uzsver Valsts policijā. Tikmēr VBTAI aicina bērnudārzu vadītājus pārrunāt ar darbiniekiem bērnu drošības jautājumus, kā arī vēlreiz īpaši izvērtēt vidi iestādēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti