4. studija

(Zīmju valodā). 4. studija

4. studija

Cik izmaksā pieslēguma izveide centralizētajai kanalizācijas sistēmai?

Cik cilvēku patiesībā ir guvuši traumas Ventspils Zinātnes centrā "Vizium"?

Pēc vairāku cilvēku gūtajām traumām centrā «Vizium» uz laiku slēdz «ātrās skriešanas atrakciju»

Pēc vairāku cilvēku gūtajām traumām Ventspils zinātnes centra "Vizium" zinātniskajā eksponātā "Cik ātri var paskriet" šīs atrakcijas darbība ir apturēta. Tā lēmusi Ventspils pilsētas pašvaldība, kas piesaistījusi ekspertus atrakcijas izvērtēšanai. Pārbaudi centrā veic arī Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC), vēsta Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "4. studija".

Tomēr ne vienīgais negadījums uz eksponāta  

"4. studija" pirms mēneša vēstīja, ka šajā atrakcijā kājas lūzumu guvis Saeimas deputāts Rihards Kols (Nacionālā apvienība). Iespējamais iemesls – bremzēšanas ceļš pēc kārtīgi uzņemta ātruma ir pārāk īss. Toreiz centra vadība apgalvoja, ka šī trauma esot vienīgais tāds gadījums uz vairāk nekā 200 000 apmeklētāju, tā dēļ eksponāta drošība netikšot izvērtēta un nekas netikšot mainīts.

Pēc sižeta nonākšanas ēterā izrādījās, ka centra vadības teiktais neatbilst patiesībai. "4. studijā" vērsās 12 gadus veca puiša mamma Agnese, kura stāstīja, ka arī viņas dēls Ventspils zinātnes centrā uz zinātniskā eksponāta "Cik ātri var paskriet" bija guvis traumas – salauzis roku. Puisis uz "Vizium" bija devies ekskursijā kopā ar klasi. Redzot iespēju zinātniski noskaidrot, kurš no visiem ātrāk skrien, klases biedri iekrita azartā.

"Bērns bija skrējis maksimālā ātrumā, atsities pret sienu un tādā veidā salauzis roku. Rīgā atgriezās ar salauztu roku, un mums nācās vērsties pēc palīdzības Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā. 12-gadīgi puiši, kuri gribēja pašapliecināties viens otra priekšā. Atrakcija saucas "Cik ātri vari paskriet?" Līdz ar to pēc paša nosaukuma jau tu mēģini izlikt visu savu enerģiju tajā skrējienā.

Cik saprotu, tas bremzēšanas ceļš ir ļoti īss. Līdz ar to nespēj nobremzēt tajā īsajā ceļa posmā un ietriecies sienā, kas arī nav īpaši polsterēta.

Taupījuši līdzekļus vai ko. Bērns izteicās, ka ļoti pacieta tā siena, pret kuru atsitis to roku," stāstīja Agnese.

"Vizium" darbinieki bija piedāvājuši izsaukt neatliekamo palīdzību, taču bērns bez vecāku klātbūtnes nav vēlējies doties uz Ventspils slimnīcu. Negadījums ar Agneses dēlu noticis martā, un "Vizium" centrs par to bija informēts. "Ja viņi būtu rīkojušies, tad, iespējams, šis Kola gadījums nebūtu noticis," sprieda Agnese.

Viņa stāstīja, ka dēla klases audzinātājai zināmi vēl divi gadījumi, kad tieši šī zinātniskā eksponāta izmēģināšana bērniem beigusies nepatīkami. Par vienu no tiem arī ticis ziņots "Vizium". "Tur nebija šie lūzumi, tur bija izmežģīta roka un stipri sasista roka. Tā kā mēs Rīgā zinām jau konkrēti 3–4 gadījumus, kamēr zinātnes centra vadītāja apgalvo, ka ir viens gadījums ar lauzto kāju."

PTAC dodas pārbaudē, pašvaldība slēdz atrakciju

Arī tikai viens negadījums ir iemesls, lai nopietni izvērtētu piedāvātā eksponāta drošību, pirms mēneša atzina PTAC, solot doties uz "Vizium", lai izvērtētu gan visa centra, gan konkrētā eksponāta drošību.

"Mēs nesen esam bijuši pārbaudē, lai redzētu klātienē, kāda ir šī iekārta un kāpēc radās šīs traumas. Šobrīd šīs iekārtas vai atrakcijas darbība ir apturēta.

Tā nav pieejama patērētājiem. Tas tādēļ, lai mēs vispār saprastu, izvērtētu situāciju un lai arī to izdarītu pats pakalpojuma sniedzējs. Viņiem ir jāsaprot, kādēļ notiek šādas traumas un kā tās varētu novērst," skaidroja PTAC pārstāve Sanita Gertmane.

Kā skaidroja Ventspils domes izpilddirektors, konkrētais eksponāts bijis slēgts jau pirms PTAC ekspertu ierašanās – tātad drīz pēc raidījuma "4.studija" sižeta, kurā gan centra "Vizium" vadītāja apgalvoja, ka eksponātā nekas mainīts netiks.

"Ir pieņemts domes lēmums par ekspertu komisijas izveidi, kur būs iesaistīti eksperti, kas nodarbojas ar sporta centru, izklaides parku praktisko ekspluatāciju, ņemsim vērā arī vēl viņu ieteikumus. Mēs aptaujājām citu zinātnes centru viedokli, pieņēmām uz laiku slēgt, vienkārši, lai pārliecinātos, ka mēs esam izdarījuši visu, ko tur varētu izdarīt," sacīja Ventspils domes izpilddirektora vietnieks Egons Spalāns.

Kā skaidroja PTAC pārstāve, ikvienam pakalpojuma sniedzējam jābūt dažādu nelaimes gadījumu un traumu uzskaitei.

"Visiem pakalpojuma sniedzējiem ir pienākums reģistrēt negadījumus vai traumas, kas ir bijušas, notikušas šajā vietā. Šādi piefiksēti reģistrācijas dati tur ir. Jā, ir bijušas vairākas šāda veida traumas," atzina centra pārstāve.

Cik skrupulozi "Vizium" veic traumu un negadījumu reģistrāciju un cik bieži savos pierakstos ielūkojas, nav zināms. Tomēr skaidrs ir viens – rīcība, lai situāciju uzlabotu, seko diemžēl tikai tad, kad negadījumus ceļ gaismā televīzija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti