Dienas ziņas

Preiļu novadā simtgadīgas liepu alejas izzāģēšanu kompensē ar jaunām liepām

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Iedzīvotāji Smiltenes novadā cīnās par Mēru muižu

Smiltenes novadā iedzīvotāji cenšas apturēt domes ieceri pārdot Mēru muižu

Smiltenes novada domes lēmums pārdot vietējas nozīmes kultūrvēsturisku mantojumu – Mēru muižu – izraisījis iedzīvotāju asu reakciju. Viņi sanāksmē aicināja vietvaras politiķus kompleksu saglabāt. Līdz tam savākti arī paraksti muižas aizstāvībai. Pašvaldības deputāti nolēma jautājumu skatīt atkārtoti vienā no nākamajām domes sēdēm.   

ĪSUMĀ:

  • Smiltenes novada dome iecerējusi pārdot vietējas nozīmes kultūrvēsturisku mantojumu Mēru muižu.
  • Iedzīvotāji savāca parakstus muižas aizstāvībai, aicina to nepārdot.
  • Dome skaidroja: Novads nevar uzturēt visus kultūrvēsturiskos mantojumus.
  • Pēc domes aplēsēm, lai saglabātu kompleksu, nepieciešams viens miljons eiro.
  • Tomēr pēc iedzīvotāju aicinājumiem dome vēlreiz lems par muižas nākotni.

"Kāda ir Smiltenes novada devīze – novads, kur augt un novadā sanākt, bet mēs negribam ne augt, ne sanākt, mēs gribam iet kaut kur atpakaļ," tāds bija kāda novada iedzīvotāja viedoklis, kas pirmdienas, 18. septembra, vakarā izskanēja diskusijās ar Smiltenes novada pašvaldības deputātiem.

Par to, ka iedzīvotājiem ir būtiski saglabāt šo muižas kompleksu, liecināja arī tas, ka sapulcējušies bija aptuveni simts cilvēku.

"Ēka, kā dzirdējāt un mēs visi labi zinām, nav kritiski sliktā stāvoklī. Novadam pieder daudz sliktākā tehniskā stāvoklī ēkas, kurām, visticamāk, ir nepieciešami jauni saimnieki, nevis šai ēkai," sprieda kāds no sanākušajiem.

Tomēr novada mērs Edgars Avotiņš (Nacionālā apvienība) norādīja, ka muižas kompleksa uzturēšana izmaksā pārāk dārgi un pašvaldībai tādas naudas nav.  

"Mēs viennozīmīgi nevaram uzturēt visus šos kultūrvēsturiskos mantojumus, kas mums novadā ir vairāk nekā 40. Līdz ar to ir jāsāk salikt prioritātes, kuru mēs atsavinām, kuru mēs turpinām ekspluatēt, uzlabot un tālāk.  Līdz ar to kolēģu vairākums lēma, ka šis varētu būt viens no objektiem, ko varētu atsavināt," skaidroja mērs.

Pēc domes aplēsēm, lai saglabātu un izremontētu kompleksu, nepieciešams viens miljons eiro.

Bet mēbeļu restaurētāja no Smiltenes Alise Millera sprieda, ka, ja "mēs sadalītu un apsaimniekotu šo īpašumu gudrāk un mūsdienīgāk, tad noteikti šie cipari krietni samazinātos un viss būtu veiksmīgāk".

Pēc pirmdienas sanāksmes nolemts, ka deputāti vēlreiz lems par muižas nākotni, bet iedzīvotāji cīņu turpinās.

"Pilnīgs punkts uz i nav uzlikts, bet mums kā iedzīvotājiem vismaz ir skaidrs apmēram virziens, ko mēs varētu turpināt darīt, lai šis pārdošanas process netiktu novests līdz galam," sacīja Alise Millera.

Neorenesanses stilā celtā pils un viss komplekss veidojies 19. gadsimta vidū, vēlāk tā pārbūvēta par skolu, kas darbojās līdz 2009. gadam, bet tagad tur ir novadpētniecības  muzejs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti