Limbažu slimnīcā bažas par diennakts ķirurga nepieejamību pēc slimnīcu tīkla reformas

Vai pēc paredzētās slimnīcu tīkla sakārtošanas pirmā līmeņa slimnīcās būs pieejams diennakts ķirurga pakalpojums? Par to satraukums ir Limbažu slimnīcā, kur šobrīd šāds pakalpojums ir un it sevišķi vasaras periodā, kad Limbažu novadā pieaug atpūtnieku skaits, ķirurģiskā palīdzība ir visai bieži nepieciešama.

Limbažu slimnīca ir viena no piecām pirmā līmeņa slimnīcām valstī. Kā stāstīja SIA "Limbažu slimnīca" valdes locekle Liene Česle, arī pēc plānotās reformas tā paliks kā pirmā līmeņa slimnīca, tātad par pastāvēšanu bažu nav.

Limbažu slimnīcā bažas par diennakts ķirurga nepieejamību pēc slimnīcu tīkla reformas
00:00 / 04:12
Lejuplādēt

"Mūsu uzsvars ir likts uz hronisko aprūpi, uz terapijas profilu, bet Limbažu slimnīca kā pirmā līmeņa slimnīca sniedz arī diennakts neatliekamo palīdzību iedzīvotājiem, lai nodrošinātu šo pieejamību," pastāstīja Česle.

Šobrīd Limbažu slimnīcā visu diennakti strādā divu profilu ārsti – terapeitiskā profila un ķirurģiskā profila ārsts. Saistībā ar plānoto slimnīcu tīkla reformu bažas raisa tas, vai arī turpmāk būs pieejami diennakts ķirurga pakalpojumi.

Česle pastāstīja, ka šobrīd slimnīcā ķirurģiskā profila speciālists varētu strādāt tikai pa dienu, līdz plkst. 21.00, savukārt naktī strādās tikai internā profila speciālists.

Limbažu slimnīcas apkopotie dati liecina, ka divas trešdaļas no pacientiem, kas vēršas uzņemšanas nodaļā ar akūtām problēmām, ir ķirurģiska profila pacienti. 

Ja šis diennakts pakalpojums tiks likvidēts, tad pacientam pat ar nelielu brūci būs jāmēro liels attālums līdz tuvākajai medicīnas iestādei, pauda Česle.

"Šīs traumas, ko mēs apkalpojam, nav tādas, kas būtu tik nopietnas, lai apgrūtinātu augstāka līmeņa stacionārus," pastāstīja slimnīcas valdes locekle. "Vienkārši, nekomplicēti lūzumi, brūces, sasitumi. Protams, es varu piekrist, ka nakts stundas ir nedaudz mierīgākas, bet, ja, piemēram, pacients dzīvo tālāk, Salacgrīvā vai Salacgrīvas pievārtē, nu tad viņam līdz ārstam tajā naktī jāmēro pāri par 90 kilometriem, ja būtu jābrauc uz Valmieru vai Rīgu."

Ir vēl viens iemesls, kāpēc Limbažu slimnīcā vēlas saglabāt diennakts ķirurģisko palīdzību – vasaras periodā Limbažu novadā pieaug atpūtnieku plūsma.

Česle skaidroja: "Ja mēs runājam arī par nakts stundām un vēliem vakariem, tad šīs aktivitātes pieaug arī tieši nedēļas nogalēs un arī tagad, atvaļinājuma laikos. 

Ļoti daudz vasaras periodā šeit mūsu apkaimē ir bērnu nometņu, gandrīz katru dienu mums ierodas kāds bērns no nometnēm ar dažādiem sasitumiem un sastiepumiem."

Vasarā iedzīvotāju pieaugums saistīts ar piekrastes teritoriju un arī satiksmes negadījumiem uz šosejas "Via Baltica", norādīja Česle, piebilstot, ka ir svarīgi, lai medicīnas pakalpojums būtu tuvāk un būtu nodrošināms tiem, kas atpūšas vai šķērso valsts teritoriju.

Diennakts ķirurga pieejamību uzsvēra arī Limbažu novada domes priekšsēdētājs Dagnis Straubergs ("Latvijas Reģionu apvienība"). Viņš norādīja, ka pašvaldība ir nosūtījusi vēstuli veselības ministrei Līgai Meņģelsonei ("Apvienotā saraksta" deleģēta) ar aicinājumu tikties ar slimnīcas un novada vadību, lai gūtu skaidrību par tiem pakalpojumiem, ko sniegtu Limbažu slimnīca saistībā ar izmaiņām veselības aprūpē.

"Gribam līdz 15. augustam noprecizēt diennakts ķirurģijas iespējamo saglabāšanu un, iespējams, arī šī pakalpojuma paplašināšanu. Šobrīd tas ir arī speciālistu jautājums, kas varētu būt anesteziologs, tātad šie jautājumi mums ir skaidri un gaiši jāizrunā, lai mēs redzam nākotnes plānu un vīziju," sacīja Straubergs.

Sazinoties ar Veselības ministriju, atbildē gan nav konkretizēts Limbažu slimnīcas jautājums, bet uzsvērts, ka darbs slimnīcu izvērtēšanā un sarunas joprojām turpinās. Ministrija līdz 1. augustam plāno vienoties ar visām iesaistītajām pusēm par slimnīcu līmeņiem un medicīniskajiem profiliem. Savukārt līdz 30. augustam tiks precizēti tarifi un aprēķinātas izmaksas jauno slimnīcu profilu finansēšanai.

KONTEKSTS:

Pašlaik Latvijā ir piecu līmeņu slimnīcas. Visaugstākais līmenis ir piektais – tajā ietilpst universitāšu slimnīcas Rīgā, kas spēj nodrošināt sarežģītus medicīnas pakalpojumus, kā arī specializētās ārstniecības iestādes, piemēram, Dzemdību nams.

2019. gadā, pārskatot datus, Veselības ministrija pieļāva vairāku slimnīcu līmeņa pazemināšanu, jo dažas slimnīcas nespēj nodrošināt pakalpojumus, kā arī kvalitāti. Tāpat ministrija bija iecerējusi pārņemt valsts pārziņā daļu stratēģiski svarīgo ceturtā līmeņa slimnīcu – Daugavpilī, Valmierā un Liepājā. Tomēr pandēmijas laikā 2021. gadā valdība atlika šī jautājuma skatīšanu.

Šī gada maijā valdība atbalstīja Veselības ministrijas plānoto slimnīcu pakalpojumu tīkla reformu. Līdz augusta vidum ministrijai ir jāsagatavo jauns, precizēts ziņojums ar detalizēti aprakstītiem kritērijiem par katru slimnīcu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti