Dienas ziņas

E. Levits atkārtoti kandidēs uz Valsts prezidenta amatu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Sāk dienesta pārbaudi; Leons Rusiņš nav atrasts

Likums neļāva policijai nodrošināt apsardzi Jēkabpils pusē nogalinātajai sievietei; spriedīs par izmaiņām

Valsts policija nevarēja nodrošināt apsardzi Jēkabpils novadā sievietei, jo, lai gan viņas slepkava – bijušais dzīvesbiedrs – viņu ilgstoši vajājis, pārkāpjot pat tiesas noteikto aizliegumu viņai tuvoties, un pret vīrieti kopumā bija ierosināti 19 dažādi procesi, pašreiz likums lietās par vajāšanu vai draudu izteikšanu neļauj apsargāt iespējamo upuri, atzina Valsts policijas (VP) priekšnieks Armands Ruks.

Ruks informēja, ka pēc šī traģiskā gadījuma, kad Leons Rusiņš savas bijušās dzīvesbiedres mātes un abu kopīgā bērna acu priekšā sievieti nogalināja, plānots veidot darba grupu, lai spriestu par iespējamām izmaiņām likumos.

Tikmēr policija atradusi automašīnu, ar kuru pārvietojās slepkava, – tā atrasta Ļaudonas pusē pie meža un Aiviekstes upes, tāpēc policija pieļauj iespēju, ka viņš izdarīja pašnāvību, tāpēc tiek pārmeklēts mežs un upe.

Policija arī noskaidroja, ka vīrietis ir pabijis arī ārzemēs, taču līdz šim viņš nebija izsludināts starptautiskajā meklēšanā, jo, lai gan pret viņu bija sākti vairāki procesi, neviens no tiem nebija sākts par pantu, kurš paredzētu šādu iespēju. 

Jau kopš 13. februāra bija sankcija viņa arestam, taču policijai nebija izdevies viņu atrast. 

Vīrietis bija vienpatis, viņš bija sastrīdējies ar visiem saviem radiniekiem un dzīvoja savā mašīnā.

Radinieki bija informēti, ka viņš tiek meklēts, un esot pauduši gatavību ziņot likumsargiem par viņa atrašanās vietu, taču viņš ar tiem nekomunicēja.

Ruks atzina, ka šis ir kliedzošs un nepiedodams gadījums, tajā pašā laikā noliedza, ka tā būtu klaja policijas neizdarība.

Policija neesot varējusi rīkoties radikālāk likumu un dažādu normatīvu nepilnību dēļ, piemēram, par vienu un to pašu nodarījumu nedrīkst sodīt atkārtoti, un katram šādam gadījumam arī neesot iespējams "nolikt policistu blakus", pauda Valsts policijas priekšnieks.

"Mēs pat nevaram būtībā šādai personai iedarbināt tādus instrumentus kā personas speciālā aizsardzība, jo saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 17. nodaļu tas ir tikai par smagiem un sevišķi smagiem noziegumiem piemērojams," skaidroja Ruks.

Ruks arī norādīja, ka vīrieša nodarījumi nav atstāti bez ievērības – kopš 2021. gada pret viņu uzsākti 19 kriminālprocesi par dažādiem nodarījumiem, tostarp – par draudiem izdarīt slepkavību. Tādēļ kopš šā gada februāra varmākam piemērots apcietinājums, taču viņš no policijas veiksmīgi bēguļojis.  

Lietas pret vīrieti uzsāktas "gan par tiesas nolēmuma par pagaidu aizsardzību nepildīšanu, gan par huligānismu, gan par vajāšanu, gan par draudiem izdarīt slepkavību, gan ir arīdzan virkne dažādu administratīvo pārkāpumu fiksēti, piemēroti sodi šai personai", klāstīja Ruks.

"Vienā gadījumā tiesa ir arī notiesājusi, ir izciests sods: īslaicīga brīvības atņemšana – 25 dienas," pastāstīja policijas priekšnieks.

"Centrs Marta": Vardarbību pret sievieti neuztver kā nopietnu noziegumu

Tas, ka noticis šāds noziegums, kad varmāka pēc ilgstošas vajāšanas un terorizēšanas īstenojis draudus un nogalināja bijušo dzīvesbiedri, ignorēdams aizliegumu tuvoties, liecina par to, ka Latvijā joprojām pret vardarbības novēršanu pret sievieti nav nopietnas attieksmes, notikušo komentēja sieviešu tiesību aizsardzības biedrības "Centrs Marta" vadītāja Iluta Lāce.

Likums neļāva policijai nodrošināt apsardzi Jēkabpils pusē nogalinātajai sievietei; spriedīs par izmaiņām
00:00 / 02:20
Lejuplādēt

"Vardarbība pret sievieti netiek uztverta kā nopietns noziegums. Gadiem esam cēluši trauksmi un mēģinājuši pievērst uzmanību, bet joprojām kaut vai tas, ka mums Eiropas Padomes [Stambulas] konvencija nav ratificēta, netiek pie pirmās izdevības izmantotas iespējas vardarbības veicēju saukt pie atbildības, ir kārtējais apliecinājums, un sievietes turpina noslepkavot mūsu valstī," sacīja Lāce.

"Centra Marta" vadītāja uzskata, ka policijai nopietnāk bijis jāreaģē jau pirmajā apdraudējuma situācijā, varmāku izolējot un tad veicot izmeklēšanu, nevies ļaujot atkārtot nodarījumus.

KONTEKSTS:

Valsts policija turpina meklēt 53 gadus veco Leonu Rusiņu, kurš Jēkabpils novadā nogalinājis bijušo dzīvesbiedri, bet pirms tam viņu vairāk nekā gadu vajāja un terorizēja.

Lai gan ar tiesas lēmumu Rusiņam bija liegums sievietei tuvoties, vīrietis to ignorēja. Arī sievietes kolēģes bez mitas tika terorizētas – saņēma rupjus zvanus un īsziņas. Tagad pēc kolēģes slepkavības, kamēr Rusiņš nav notverts, viņas neatstāj savus mājokļus.

Ruks uzdevis sākt dienesta pārbaudi saistībā ar Jēkabpils novadā notikušo slepkavību, lai pārliecinātos, ka policisti ir rīkojušies atbilstoši normatīvajam regulējumam, pietiekoši aktīvi un profesionāli.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti