Panorāma

Lauksaimnieki: Postījumi iedzen parādu jūgā

Panorāma

Putina sabiedrotais Kadirovs smagā veselības stāvoklī

Analīzes no 1. janvāra tikai ar elektronisku nosūtījumu

Valsts apmaksātas analīzes no 1. janvāra – tikai ar elektronisku ārsta nosūtījumu

"Centrālā laboratorija"  paziņojusi, ka valsts parādam par pakalpojumiem sasniedzot aizvien lielāku summu, turpmāk cilvēkus apkalpos tikai kvotas ietvaros. Tas nozīmē, ka, iespējams, būs jāgaida rindā. Veselības ministrija (VM) pārstrādes radīto ugunsgrēku nodzēsusi ar papildu 11 miljonu eiro piešķiršanu un vērš uzmanību, ka no nākamā gada laboratorijas gaida lielas izmaiņas. Būtiskākā – no 1. janvāra valsts apmaksātas analīzes veiks tikai ar elektronisku ārsta nosūtījumu.

Piektdienas rīta pusē Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā (RAKUS) pie laboratorijas rindu nav vispār. Lai veiktu analīzes, arī rindā iepriekš nav jāpierakstās. Pēc "Centrālās laboratorijas" paziņojuma par rindas izveidi Latvijas lielākās slimnīcas laboratorijā apmeklētāju skaits nav pieaudzis.

"Mēs nodrošinām pilnīgi visus Nacionālā veselības dienesta apmaksātos izmeklējumus. Pacienti, kam tas nepieciešams, var droši vērsties mūsu laboratorijā un izmeklējumi tiks veikti," sacīja RAKUS Laboratorijas dienesta vadītājs Vadims Beļuns.

Latvijā laboratoriskie izmeklējumi veido trešo daļu no ārstniecības budžeta izmaksām un lielākais rieciens valsts naudas tiek privātajam sektoram – 67% jeb 22 miljoni tiek divām lielākajām laboratorijām – "E. Gulbja laboratorijai" un "Centrālajai laboratorijai". Pēdējā brīdināja, ka nosūtījumu uz valsts apmaksātām analīzēm ir vairāk nekā tam paredzētie līdzekļi. 

"Viņiem bija šī pārstrāde un bažas par to, ka šis pakalpojums netiks apmaksāts arī pastāvēja. Tas, ka šajā laboratoriju sadaļā mums ir daudz darāmo darbu, ir absolūti skaidrs," atzina Veselības ministrijas (VM) Veselības aprūpes departamenta direktore Sanita Janka.

Būtiskākais jaunievedums būs elektronisks nosūtījums, kas ļaus sekot katram valsts samaksātajam eiro. Par savu naudu pacienti varēs veikt analīzes, cik bieži vēlas, bet ar ārsta nosūtījumu un valsts apmaksātas – tikai jēgpilni.

"Arī domāsim, vai mums valstī vajag saglabāt 39 laboratorijas, mums ir 1.7 miljoni iedzīvotāji un 39 laboratorijas," piebilda VM Veselības aprūpes departamenta direktore.

Tāpat tas ļaus vienotā platformā beidzot redzēt visus izmeklējumus un sekot līdzi nozīmēto analīžu klāstam. Taču jau tagad ir skaidrs, ka apjomu īsti samazināt nevarēs. Tikai izslēgt dubultus izmeklējumus.

"Mēs dzīvojam postkovida laikā, kad pacientiem nebija iespējas tikt pie ārstiem. Tā iespēja ir. Vairāk nāk, vairāk analīžu. Nāk klāt jauni medikamenti, kur nepieciešama specifiska testēšana. Un katru gadu šis izmeklējumu skaits tikai kļūs lielāks," atzina RAKUS Laboratorijas dienesta vadītājs.

Ieviešot elektronisko nosūtījumu, beidzot varēs izbeigt praksi, ko īsteno kāds uzņēmums. Proti, ģimenes ārstiem, kuri īrē telpas no konkrētas medicīnas sabiedrības, visi savi pacienti jāsūta tikai uz šai sabiedrībai piederošu laboratoriju. Šāda prakse nav pieņemama.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti