ĪSUMĀ:
- Dome saistošajos noteikumos paredz jaunas tiesības pašvaldības policijai.
- Āra kafejnīcām noteikts pienākums nodrošināt, lai mūzika netraucētu apkārtējo mieru.
- Pārkāpuma gadījumā policija varēs likt samazināt skaļumu, un arī apturēt āra terases darbību līdz 24 stundām.
- Ja prasības nepilda – sods fiziskām personām no 50 līdz 5000 eiro, juridiskām personām no 100 līdz 10 000 eiro.
- Ja pārkāpumi atkārtosies, varēs lemt par āra tirdzniecības atļaujas anulēšanu.
- Izmaiņas stāsies spēkā, saņemot pozitīvu atzinumu no VARAM.
- Tāpat no nākamā gada ielu tirdzniecībā un pasākumos būs jālieto depozīta glāzes, lielajos pasākumos – no 2025.gada.
Ievāks vairāk pierādījumu
Rīgas vicemēre Linda Ozola ("Kods Rīgai") paziņojumā medijiem skaidroja, ka domes mērķis nav "atcelt vai ierobežot izklaidi galvaspilsētā", taču ir jāierobežo sabiedriskās kārtības traucētāji, jo pašvaldības policija pērn saņēmusi vairāk nekā 10 000 izsaukumu par pārmērīgu trokšņošanu.
"Pašvaldības policija ir apstiprinājusi, ka tas noteikti nebūs subjektīvi un šis subjektivitātes faktors tiks izslēgts.
Nedrīkst būt tā, ka viens cilvēks, kuram vienalga kas nepatīk, varbūt nojumes krāsa nepatīk, un viņš zvana un sūdzas par troksni.
Lai izslēgtu subjektivitāti, pašvaldības policija noteikti ievāks vairāk pierādījumu, ja tāda sūdzība ir," sacīja Ozola.
Vajadzētu vēl stingrāk
Ar kafejnīcu un bāru skaļo āra terašu trokšņiem jau ilgi cīnās iniciatīvas "Naktsmieru Rīgai" autore Maija Krastiņa, kura uzskata, ka dome virzās pareizā virzienā, bet tagad pieņemtais ir par vāju, lai problēmu atrisinātu.
"Tā ir tikai viena daļa, ko dome tagad domā risināt, bet, iespējams, daudz, daudz vienkāršāk būtu pateikt, ka no konkrētas stundas terases var turpināt strādāt bez mūzikas. Ir arī citi iedzīvotāji, kuri uzskata, ka terasēm vispār vajadzētu vērties ciet pēc konkrēta laika. Katrā ziņā tie risinājumi un piedāvājumi bija dažādi, bet neviens netika izskatīts," teica Krastiņa.
Minētos priekšlikumus dome kopā ar iedzīvotājiem un uzņēmējiem plāno apspriest rudenī.
Negatīva ietekme uz uzņēmējiem
Savukārt pieņemtos noteikumus negatīvi vērtēja Latvijas Bāru asociācijā, uzsverot, ka tie biznesu ietekmēs ļoti negatīvi.
"Nav izstrādāti pietiekoši noteikumi, kā tas tiks reģistrēts – vai tas būs ar skaņas skaļuma mērījumu vai kā citāti.
Diemžēl jāsaka, ka Vecrīgā populārākais "kafejnīcas" nosaukums ir "Izīrē telpu".
Diemžēl vairāki šī sasaukuma Rīgas domes politiķi turpina darīt tā, lai uzņēmējdarbība nebūtu iespējama Rīgā. [Pašvaldība] vēlas, lai mēs atgriežamies padomju laikos un ka deviņos desmitos vakarā jābūt mājās un trokšņot nekur nevajag," sašutumu neslēpa organizācijas vadītājs Oskars Ikstens.
Lai nozares biznesu aizstāvētu, asociācija gatava par tiesībām cīnīties.
Naudas sodi un darbības apturēšana
Dome trešdien, 12. jūlijā, grozīja saistošos noteikumus, paredzot pienākumu āra tirdzniecības vietu saimniekiem nodrošināt skaņu pastiprinošu iekārtu un mūzikas instrumentu izmantošanu tā, lai to radītais troksnis netraucētu apkārtējo iedzīvotāju mieru.
Pārkāpuma gadījumā pašvaldības policijai būs tiesības gan likt uzņēmējiem samazināt mūzikas skaļumu, gan arī apturēt āra terases darbību līdz 24 stundām.
Ja āra terases saimnieks neņems vērā pašvaldības policijas prasības, tad policija varēs uzlikt arī piespiedu naudu fiziskām personām no 50 līdz 5000 eiro, bet juridiskām personām no 100 līdz 10 000 eiro.
Ja šāds pārkāpums tiks atkārtots, tad pašvaldības policija kopā ar Rīgas Apkaimju iedzīvotāju centru varēs lemt par sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumam izsniegtās āra tirdzniecības atļaujas anulēšanu, informēja Rīgas dome.
Turpmāk, jau piesakoties ielu tirdzniecības atļaujai, sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem būs jānorāda, vai āra terasē plānots izmantot skaņu pastiprinošas iekārtas vai mūzikas instrumentus. To terašu saimniekiem, kuri jau šogad saņēmuši ielu tirdzniecību atļaujas pavasara un vasaras sezonai, jaunas atļaujas nav jāizņem. Taču šis nosacījums stāsies spēkā, piesakoties atļaujām rudens un ziemas sezonai.
Dome arī plāno rudenī pārskatīt noteikumus, vērtējot, cik pārkāpumu fiksēts un cik reizes āra terašu darbība ir apturēta, lai lemtu par papildu ierobežojumiem āra terašu darbībai, piemēram, ierobežojot terašu darba laiku dzīvojamajās zonās.
Jālieto depozīta glāzes, nedrīkst bojāt kokus
Papildu izmaiņas noteikumos paredz, ka ielu tirdzniecībā pasākumu laikā, īslaicīga rakstura ielu tirdzniecībā un arī ielu tirdzniecībā Ziemassvētku laikā tiks aizliegts pārdot dzērienus glāzēs, kurām nav nodrošināta atkārtota lietošana un netiek piemērota depozītmaksa. Šis nosacījums īslaicīga rakstura ielu tirdzniecībai un ielu tirdzniecībai pasākuma laikā, ja pasākuma kopējais apmeklētāju un dalībnieku skaits nepārsniedz 5000 personas, stāsies spēkā 2024. gada 1. janvārī.
Ielu tirdzniecībai pasākuma laikā, ja pasākuma kopējais apmeklētāju un dalībnieku skaits pārsniedz 5000 personas, šis nosacījums stāsies spēkā 2025. gada 1. janvārī, savukārt ielu tirdzniecībai Ziemassvētku laikā – 2024. gada 19. novembrī.
Tāpat turpmāk, izvietojot āra tirdzniecības vietas, tostarp āra terases, saimniekiem jāņem vērā, ka nedrīkst tikt bojāta zaļā zona, apstādījumi, tai skaitā koki, un pilsētvides elementi. Izvietojot āra tirdzniecības vietas, turpmāk jāievēro aizsargjosla 1,5 metra rādiusā ap stumbra vai krūma lapotnes ārmalu.
Saistošie noteikumi stāsies spēkā, saņemot pozitīvu atzinumu no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas. Tā atbildi dos mēneša laikā.