Bijušajam SAB darbiniekam Sparānam par valsts noslēpuma nelikumīgu vākšanu piespriež vairāk nekā trīs gadu cietumsodu

Rīgas pilsētas tiesa Vidzemes priekšpilsētā pirmdien valsts noslēpuma nelikumīgā vākšanā apsūdzētajam bijušajam Satversmes aizsardzības biroja (SAB) darbiniekam Aigaram Sparānam piespriedusi cietumsodu uz trīs gadiem un diviem mēnešiem.

Līdz tiesas sprieduma spēkā stāšanās brīdim Sparānam kā drošības līdzeklis aizvien noteikts pienākums paziņot par dzīves vietas maiņu un aizliegums izbraukt no valsts.

Prokurors, apsūdzētais, viņa aizstāvis un cietušais desmit dienu laikā no saīsinātā sprieduma pasludināšanas dienas var rakstveidā iesniegt tiesai lūgumu par pilna sprieduma sagatavošanu. Pēc pilnā sprieduma sastādīšanas lietas dalībniekiem būs iespēja to pārsūdzēt Rīgas apgabaltiesā.

Šajā tiesā atrodas vēl viena krimināllieta, kurā par valsts noslēpuma nelikumīgu vākšanu apsūdzēta Sparāna dzīvesbiedre un arī bijusī SAB darbiniece Linda Sparāne. Šo lietu tiesa skatīs 2. oktobrī plkst.12.30.

Prokuratūras paziņojumā iestādes mājaslapā nekādi plašāki lietas apstākļi nav atklāti, tikai norādīts, ka divas personas apsūdzētas pēc Krimināllikuma panta par spiegošanu, proti, tās, pildot dienesta pienākumus, nelikumīgi vāca valsts noslēpumu.

Atbilstoši likumam "Par valsts noslēpumu" persona, kura ir tiesīga veikt darbu, kas saistīts ar valsts noslēpumu vai tā aizsardzību, ir personīgi atbildīga par likumā un Ministru kabineta noteikumos paredzēto valsts noslēpuma aizsardzības prasību izpildi, noteiktā slepenības režīma un sevišķās lietvedības noteikumu ievērošanu, teikts prokuratūras paziņojumā.

KONTEKSTS:

Valsts drošības dienests (VDD) iepriekš paziņojumā presei rakstīja, ka 2020. gada 28. aprīlī un 29. aprīlī dienests veica tiesas sankcionētas procesuālās darbības ar trīs personām saistītos objektos Rīgā.

Procesuālās darbības, tajā skaitā kratīšanas, norisinājās VDD izmeklētā kriminālprocesā par kukuļņemšanu lielā apmērā. Toreiz VDD neko nebija medijiem minējis par iespējamu spiegošanu. Vairākos objektos veikto kratīšanu laikā VDD izņēma dažāda veida datu nesējus un dokumentus. 

Tāpat VDD aizturēja trīs personas. Sparānam kā drošības līdzekli tiesa piemēroja apcietinājumu, taču vēlāk viņš tika atbrīvots pret 50 000 eiro drošības naudu. Naudu vairāku dienu laikā savācis Sparāna tuvs draugs, pērn mūžībā aizgājušās Saeimas Juridiskās komisijas vadītājas Jutas Strīķes (JKP) dzīvesbiedrs un bijušais Militārās izlūkošanas un drošības dienesta darbinieks Maigurs Strīķis. Daļu naudas tika atvēlējis Sparāna advokāta Aleksandra Berezina pārstāvētais advokātu birojs.

Strīķis vēlāk izplatīja paziņojumu, kurā pauda viedokli, ka lieta pret Sparānu lemta izjukšanai.

Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "De facto" pērn ziņoja, ka iespējamās kukuļošanas lietā iespējamais kukuļa devējs – Tukuma lidostas līdzīpašnieks Konstantīns Soloduha kā starpniekus esot minējis uzņēmēju Edvīnu Inkēnu un bijušo politiķi Andreju Panteļējevu, kurš pa vidu politiskajai darbībai paspēja pastrādāt arī SAB. Vairākos maksājumos Soloduha it kā nodevis Sparānam kopumā 35 000 eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti