Nacionālā apvienība un «Apvienotais saraksts» joprojām vēlas saglabāt pašreizējo valdību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 3 mēnešiem.

Koalīcijas partneri – Nacionālā apvienība un "Apvienotais saraksts" – pirms tikšanās ar premjeru Krišjāni Kariņu ("Jaunā Vienotība"), kurā plānots apspriest viņa piedāvājumu mainīt ministrus un atbildības jomas, atkārtoti pauda vēlmi turpināt darbu pašreizējā koalīcijas sastāvā.

ĪSUMĀ:

  • Piektdienas rītā NA un AS tiekas ar Kariņu, lai apspriestu viņa piedāvājumu ministru maiņai.
  • AS pārstāvis Smiltēns: Jāizbeidz neskaidrības par valdības likteni.
  • NA pārstāvis Dombrava: JV ierosinātas politiskas rotaļas jāizbeidz, jāturpina strādāt.
  • NA un AS neatklāj, vai piekritīs ministru maiņai, komentārus sola pēc tikšanās.

"Apvienotā saraksta" pārstāvis, Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns medijiem sacīja, ka jau 73 dienas, kopš Kariņš sāka sarunas par iespējamām izmaiņām valdībā, ierēdņi un sabiedrība ierauti neskaidrībā, "mēs esam nākuši, lai pieliktu punktu neskaidrībai".

"Mēs esam gatavi strādāt un piekrītam, ka šī trīs partiju koalīcija ir optimālākais modelis," teica Smiltēns.

Viņš arī pauda, ka vēlas "izbeigt šo politisko spēļu riņķa danci".

Smiltēns arī norādīja, ka "Apvienotais saraksts" gatavs pildīt koalīcijas parakstīto valdības deklarāciju un piekrīt visiem tās punktiem. Kariņš gan piektdienas rītā intervijā Latvijas Radio izteicās, ka, viņaprāt, valdības deklarācija ir ļoti izplūdusi.

Savukārt Nacionālās apvienības pārstāvis Jānis

Dombrava pirms tikšanās ar premjeru medijiem norādīja, ka "Jaunās Vienotības" ierosinātās politiskās rotaļas ir jāizbeidz un jāturpina strādāt.

Koalīcijas partneri gan neatbildēja, vai piekrīt Kariņa ierosinātajai ministru maiņai, sakot, ka komentārus sniegs pēc tikšanās ar premjeru.

Arī vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Māris Sprindžuks ("Apvienotais saraksts") piektdienas rītā intervijā LTV norādīja, ka "mainīt zirgus budžeta veidošana sprīdī" nozīmētu pazaudēt vēl pusgadu, gadu. Tāpēc viņš aicināja beigt "mētāt portfeļus", bet turpināt darbus.

Kariņš trešdien piedāvāja pašlaik vakanto ārlietu ministra amatu, kurš iepriekš bija "Jaunās Vienotības" pārziņā, uzticēt Nacionālās apvienības pārstāvim,  bet Nacionālās apvienības pārziņā esošo Ekonomikas ministriju – "Apvienotā saraksta" pārstāvim, savukārt "Apvienotā saraksta" vadīto Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM) savā pārziņā pārņemtu "Jaunā Vienotība". Tāpat viņš rosināja parakstīt memorandu par pieciem līdz gada beigām paveicamajiem darbiem.

Kariņš iepriekš apgalvoja – ja koalīcijas partneri noraidīs viņa piedāvājumu, viņš gatavs sākt sarunas par jaunas valdības izveidošanu ar pašlaik opozīcijā esošajiem spēkiem – Zaļo un Zemnieku savienību un "Progresīvajiem".

Vairāki NA un AS politiķi jau ceturtdien pauda, ka neredz pamatojumu ministru maiņai un netic, ka rokādes valdībā uzlabos darba dinamiku, tikmēr ZZS un "Progresīvie" izteica gatavību iesaistīties valdībā.

KONTEKSTS:

Balsu sadalījums 14. Saeimā (situācija 2023. gada augustā):

  • “Jaunā Vienotība” – 26
  • ZZS – 16
  • “Apvienotais saraksts” – 15
  • Nacionālā apvienība – 13
  • “Progresīvie” – 10
  • “Stabilitātei!” – 10
  • “Latvija pirmajā vietā” – 8
  • Pie frakcijām nepiederoši deputāti – 2
  Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība") otrā valdība sāka šūpoties pēc Valsts prezidenta vēlēšanām, kurās koalīcijas partijas nespēja vienoties par atbalstu vienam kandidātam. Tādēļ valdību veidojošās partijas "Jaunā Vienotības" kandidātu Edgaru Rinkēviču par prezidentu ievēlēja ar opozicionāru — Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) un "Progresīvo" — balsīm. 

Pēc prezidenta vēlēšanām Kariņš sāka sarunas par iespējamu koalīcijas paplašināšanu ar ZZS un "Progresīvajiem". Līdzšinējie partneri – Nacionālā apvienība (NA) un "Apvienotais saraksts" (AS) – iebilda koalīcijas paplašināšanai un boikotēja sarunas.

Tikmēr "Jaunā Vienotība" sarunās ar ZZS un "Progresīvajiem" atrada kompromisus jautājumos par reformām izglītībāStambulas konvencijuvalsts uzņēmumu akciju tirgošanu biržā un citos jautājumos. Tieši šo jautājumu raitākai risināšanai Kariņš vēlējās paplašināt koalīciju.

Pēc ilgākas "Jaunās Vienotības" un tās līdera Kariņa klusēšanas par iespējamām izmaiņām valdībā Kariņš piedāvāja pašreizējiem koalīcijas partneriem – NA un AS – turpināt strādāt pašreizējā valdībā, mainot ministrus un atbildības jomas. Ja partneri tam nepiekritīs, Kariņš sāks jaunas valdības veidošanu ar ZZS un "Progresīvajiem".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti