Intervijā Latvijas Radio premjers atzina, ka pašreizējās valdības deklarācija, kas tapa ilgstošās koalīcijas veidošanas sarunās, ir ļoti izplūdusi. Tāpēc tagad viņš vēlas koncentrēties uz piecām lietām, kā arī prioritātēm budžeta veidošanā.
Aicinot koalīcijas partnerus mainīt ministrus, Kariņš arī piedāvāja pašreizējiem koalīcijas partneriem memorandu, kurā apņemtos īstenot piecas lietas: līdz gada beigām sakārtot veselības pakalpojumu tīklu; vienoties izglītības kvalitātes nolūkos, kāds būtu skolu tīkls; rast risinājumu darbaspēka trūkuma problēmai; pieņemt skaidrus lēmumus par kapitāla tirgus attīstību, iesaistot lielus valsts uzņēmumus. Kā arī, veidojot budžetu, viņš aicināja atteikties no atsevišķām ministriju prioritātēm un vienoties par valdības kopīgām prioritātēm, kuras būtu aizsardzība, drošība, veselība un izglītība.
Savukārt attiecībā uz piedāvājumu mainīt vairākus ministrus premjers pauda, ka nevēlas kritizēt konkrētus ministrus, bet gan grib dabūt "jaunu dinamismu".
Piektdien plānotajās sarunās Kariņš sagaida skaidrību no koalīcijas partneriem. "Tas, ko esmu viņiem piedāvājis, tas nebūt nav nekas ārkārtējs," sacīja politiķis.
Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Politikas zinātnes katedras profesore Ilga Kreituse vērtēja, ka premjera piedāvātās izmaiņas ir saistītas ar Valsts prezidenta vēlēšanām, kurās esot doti solījumi Zaļo un Zemnieku savienībai.
KONTEKSTS:
Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība") otrā valdība sāka šūpoties pēc Valsts prezidenta vēlēšanām, kurās koalīcijas partijas nespēja vienoties par atbalstu vienam kandidātam. Tādēļ valdību veidojošās partijas "Jaunā Vienotības" kandidātu Edgaru Rinkēviču par prezidentu ievēlēja ar opozicionāru — Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) un "Progresīvo" — balsīm.
Pēc prezidenta vēlēšanām Kariņš sāka sarunas par iespējamu koalīcijas paplašināšanu ar ZZS un "Progresīvajiem". Līdzšinējie partneri – Nacionālā apvienība (NA) un "Apvienotais saraksts" (AS) – iebilda koalīcijas paplašināšanai un boikotēja sarunas.
Tikmēr "Jaunā Vienotība" sarunās ar ZZS un "Progresīvajiem" atrada kompromisus jautājumos par reformām izglītībā, Stambulas konvenciju, valsts uzņēmumu akciju tirgošanu biržā un citos jautājumos. Tieši šo jautājumu raitākai risināšanai Kariņš vēlējās paplašināt koalīciju.
Pēc ilgākas "Jaunās Vienotības" un tās līdera Kariņa klusēšanas par iespējamām izmaiņām valdībā Kariņš piedāvāja pašreizējiem koalīcijas partneriem – NA un AS – turpināt strādāt pašreizējā valdībā, mainot ministrus un atbildības jomas. Ja partneri tam nepiekritīs, Kariņš sāks jaunas valdības veidošanu ar ZZS un "Progresīvajiem".