Paziņojumā medijiem mediķu biedrības norādīja, ka minētie grozījumi ilgstoši – jau četrus gadus – un visaptveroši tika apspriesti gan šī, gan iepriekšējā sasaukuma Saeimas komisiju sēdēs, kā arī parlamentā apstiprinot tos 1. un 2. lasījumos.
Izmaiņas ietver likumdošanas sakārtošanu tabakas karsēšanas ierīču un tabakas aizstājējproduktu (t.sk. nikotīna spilventiņu) jomā, paredz ierobežojumus aromatizētājiem gan elektroniskajām smēķēšanas ierīcēm, gan tabakas aizstājējproduktiem, kā arī likumā noteiktā tirdzniecības vecuma ierobežojuma paaugstināšanu no 18 uz 20 gadiem.
Mediķi vērsa uzmanību uz to, ka aptuveni 90% nikotīna atkarīgo kļūst atkarīgi, vēl būdami nepilngadīgi. "E-cigaretes un nikotīna spilventiņi ir "ieejas vārti" uz cigarešu smēķēšanu un pāragru nāvi, savukārt aromatizētāji ir galvenais instruments arvien plašākai bērnu un jauniešu piesaistei šiem nikotīnu saturošajiem produktiem."
Ārstu profesionālas organizācijas uzskata, ka arguments par lielākiem budžeta ieņēmumiem, tirgojot atkarību un potenciāli arī priekšlaicīgu nāvi izraisošus produktus, kā arī iebildumi pret ierobežojumu noteikšanu, kas, pirmkārt, vērsti uz bērnu un jauniešu pasargāšanu no atkarības, ir augstākā mērā neētiski un neatbilst valsts interesēm, jo ilgtermiņā radīs daudz lielākus zaudējumus Latvijas sabiedrības veselībai un ekonomikai.
Latvijas ārsti, ņemot vērā smēķēšanas izplatīšanas ierobežošanas nozīmību, apņemas turpmāk daudz ciešāk sekot ne tikai attiecīgo likumdošanas aktu pieņemšanai un ievērošanai, bet arī vērst Latvijas sabiedrības uzmanību uz konkrētu partiju un deputātu nostāju šajā jautājumā.
Mediķi cer uz Saeimas deputātu atbalstu grozījumu apstiprināšanai trešajā jeb galīgajā lasījumā.