Dienas ziņas

Nacionālajā bibliotēkā skatāma izstāde par trimdas latviešu tautastērpiem

Dienas ziņas

Aicina mazināt prasības pēc ārstu zīmēm

Tuvojas valsts aizsardzības dienesta mācības

«Aizsardzības dienests – labs veids, kā saprast, ko dzīvē vēlies.» Liepājnieks Dāvis apņēmīgs par karjeru armijā

Pēc trīs nedēļām, 1. jūlijā, pirmie brīvprātīgie jaunieši sāks mācības Valsts aizsardzības dienestā (VAD). Kandidātu pieteikumi saņemti no visiem reģioniem vienmērīgi, un grupas saliktas tā, lai tiktu pārstāvēta lielākā daļa Latvijas novadu. Liepājnieks Dāvis Dreiblathens mācības sāks 1. janvārī, taču jau tagad zina, ka savu karjeru saistīs ar armiju.

Liepājas Valsts 1. ģimnāzijas 12. klases skolnieks Dāvis Dreiblathens pieteicies VAD, jo vēlas nākotni saistīt ar profesionālo militāro dienestu vai kļūt par jaunsargu instruktoru. Pats Jaunsardzē darbojas jau četrus gadus. Tomēr sākumā ģimene neesot bijusi iepriecināta par viņa lēmumu.

"Ģimene sākumā teica, ka ir jābūt ārstam. Nekas cits dzīvē neder kā ārsts. Bet nu labi man tā bioloģija iet skolā. Es varētu, bet tas nav tas, kas mani saista. Tad labāk ir aktīvs dzīvesveids," stāstīja Dāvis.

Liepājnieks Dāvis Dreiblathens trenējas sporta laukumā
Liepājnieks Dāvis Dreiblathens trenējas sporta laukumā

Arī Krievijas iebrukums Ukrainā ir iespaidojis Dāvi.

"Tas arī liek aizdomāties, ka tā var būt vienas dienas lieta. Pēc tam dzīvē daudz kas var notikt. Latvijai es novēlu saules mūžu, bet arī tas varbūt kādam palīdzēs iedomāties, aizdomāties par to, ka varbūt tu skaties televīzijā, ka ai, nav tik traki.

Bet tad, kad tu dzīvē redzi, tad, kad tev tiešām pazīstami cilvēki, nu, man ir personīgi pazīstami arī tie, kas tur karo. Viņi saka, ka tā nav pastaiga parkā un daudzi cilvēki iet bojā. Tā nav tāda viegla lieta," stāstīja liepājnieks.

Dienestam ir pieteikušies arī daži viņa klasesbiedri un draugi.

"Es arī viņus pārliecināju par to, ka tas ir ļoti labs veids, kā attīstīties un pilnveidot sevi. Pieņemsim, ka daudziem cilvēkiem mūsdienās ir tāda problēma, ka nezina, ko iesākt ar savu karjeru un ar savu dzīvi. Vispār, kur virzīties, un tie 11 mēneši, kad tu esi prom, ir ļoti labs veids, kā, pieņemsim, uztaisīt atskatu. Nav tā, ka tev jāsasteidz un uzreiz jāstājas augstskolā par kaut ko mācīties," norādīja Dāvis.

Nacionālo bruņoto spēku (NBS) rekrutēšanas centra pārstāvji norādīja, ka visbiežāk jauniešiem motivācija pieteikties ir patriotisms, materiālie bonusi un vēlme uzlabot fizisko sagatavotību. Lai pieteiktos VAD, fiziskās pārbaudes normatīvi nav jāizpilda, bet jāveic veselības un kriminālās sodāmības pārbaudes. Tomēr, kad dienests būs uzsākts, tad jauniešus iedalīšot grupās pēc viņu fiziskajām spējām.

Latvijas armijas bāze
Latvijas armijas bāze

"Ja mēs uzliksim par piemēru visiem VAD iesaucamajiem tagad kārtot fiziskās sagatavotības pārbaudes normas, tad šī fiziskā sagatavotība viņiem būs kā kritērijs – uzņemt vai neuzņemt,

tad loģiski, ko es darīšu, lai mani neuzņemtu, es nenokārtošu," sacīja NBS Rekrutēšanas un atlases centra priekšnieks Rihards Rozenbaums.

Latvijas pilsoņi dienestam brīvprātīgi var pieteikties līdz 15. jūlijam. Pirmā grupa dienestu uzsāks šogad 1. jūlijā, bet no nākamā gada 1. janvāra sāksies obligātais iesaukums. Nākamgad plāno iesaukt 600 jauniešus. Tie, kuri jau pieteikušies dienestam nākamajā gadā, atbildi saņemšot pēc Jāņiem.

KONTEKSTS:

Lai sagatavotu Latvijas pilsoņus valsts aizsardzības uzdevumu izpildei, valstī tiek veidots obligātais aizsardzības dienests. Pirmais iesaukums ir brīvprātīgs – tam Latvijas pilsoņi vecumā no 18 līdz 27 gadiem varēja pieteikties līdz šā gada 15. maijam.

Pirmajam valsts aizsardzības dienesta iesaukumam brīvprātīgi pieteicās 488 Latvijas pilsoņi, no kuriem 11 ir sievietes, seši – ārvalstīs dzīvojošie.

Pēc pieteikšanās noslēguma atlases speciālisti izskata saņemtās pieteikuma anketas, kā arī pārbauda katra pilsoņa sodāmību Sodu reģistrā. Ja netiek konstatēti šķēršļi dienestam, veic veselības pārbaudi. Katram pilsonim tiek sniegta informācija par pārbaudes laiku, vietu, kā arī visiem uz pārbaudi līdzi ņemamajiem dokumentiem.

No 2024. gada 1. janvāra dienests noteikts kā obligāts. Obligātajiem iesaukumiem prioritāri būs pakļauti vīrieši vecumā no 18 līdz 19 gadiem. Vienlaikus augstākās izglītības iegūšana nebūs iemesls, lai pilsoni neiesauktu dienestā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti