Armijas inženieri bez starpgadījumiem uzspridzinājuši ēku Irbenē 

Pamatīgs sprādziens šodien nogranda Irbenē, netālu no Irbenes radioastronomijas centra. Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Mehanizētās kājnieku brigādes kaujas inženieri demontēja avārijas stāvoklī esošu ēku, kas pieder Ventspils augstskolai. Lai viss noritētu veiksmīgi, veikts kārtīgs sagatavošanās darbs – rēķināts sprāgstvielu vajadzīgais daudzums, izpētītas kartes un ņemti vērā pat laikapstākļi.

Irbene ierasti ir klusa un pamesta vieta. Taču 8. jūnija rītā tur jau no agra rīta rosījās NBS Mehanizētās brigādes inženiertehniskās rotas vīri – viņi gatavojās spridzināšanai. 

"Tie bija urbšanas darbi pārsvarā, jo sprāgstviela ir jāievieto sienas iekšpusē, kas palielina tās efektivitāti. Un šodien tā ir viena diena – izlikt, savienot visu maģistrāli," stāstīja NBS Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes virsnieks Kaspars Krūze.

NBS inženieri Irbenē ieradās jau pirms nedēļas. "Kā jau visās spridzināšanās, ir divi galvenie riska faktori – viens ir gaisa pārspiediena vilnis, otrs – šķembas. Tātad mēs liekam uz kartes to, pārbaudām, kādas ēkas ir tuvumā, kādi drošības pasākumi ir nepieciešami. Šajā gadījumā tas ir tikai un vienīgi apķēdējums," skaidroja Krūze.

Sprādziens bija plānots dienas vidū, vēl pirms tam viss tika kārtīgi pārbaudīts.

"Mēs lietojam plastisko sprāgstvielu kopā ar trotilu un detonējošo auklu. To palaiž caur detonatoru, un mēs aktivizējam ar elektrosistēmu. Tā ir kastīte. Noskaitām piecas sekundes un nospiežam pogu," stāstīja NBS Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes virsnieks. Viss esot izdevies kā plānots.

"Ēka ir demontēta ar spridzināšanas metodi. Kā jau teicu, mums bija laiks, lai sagatavotos, pārbaudītu visu atkal un atkal," stāstīja Krūze.

Par ēkas demontāžu Ventspils augstskola pati vērsās pie armijas.

"Šajā gadījumā mēs sadarbojamies ar NBS, un viņus interesē objekts, kur vienreiz gadā patrenēties. Nu, tad kāpēc ne?" sacīja Ventspils augstskolas pārstāvis Agris Bērziņš.

Demontāžas darbu laikā radītais troksnis bija neliels, tomēr vietējie iedzīvotāji tika savlaicīgi brīdināti. Pēc ēkas demontāžas Irbenes radioastronomijas centra tuvumā bruņotie spēki veica arī nelielus uzkopšanas darbus, tomēr būvgružu sasmalcināšana un izvešana jārisina teritorijas īpašniekam. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti