Rīta Panorāma

ES skolās mācās apmēram 450 000 ukraiņu bērnu

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar bijušo NBS komandieri Juri Maklakovu

Līdz jūlija vidum var brīvprātīgi pieteikties Valsts aizsardzības dienestam

Otrajam iesaukumam valsts aizsardzības dienestā piesakās kūtri, termiņš – 15. jūlijs

Otrajam iesaukumam valsts aizsardzības dienestā (VAD), kas sāksies nākamā gada janvārī, ir jāpiesakās līdz šā gada 15. jūlijam, bet jaunieši pagaidām to dara diezgan kūtri, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" atzina VAD Rekrutēšanas un atlases centra priekšnieks majors Rihards Rozenbaums.

Pirmais brīvprātīgais iesaukums noritēs Ādažu militārajā bāzē, Sauszemes spēku Mehanizētajā kājnieku brigādē, bet otro iesaukumu varēs iziet arī reģionos. Būs trīs dienesta vietas – Nacionālo bruņoto spēku Štāba bataljonā Rīgā, Gaisa spēku atbalsta bāzē Lielvārdē un Zemessardzes 25. kājnieku bataljonā Gulbenes novada Stāmerienā. 

11 mēnešu ilgajam dienestam NBS janvārī iesauks 120 personas. Ja brīvprātīgi tik daudz jauniešu nepieteiksies, trūkstošo skaitu izvēlēsies pēc nejaušības principa, norādīja Rozenbaums. 

Vaicāts, kā notiks atlase, Rekrutēšanas centra priekšnieks paskaidroja, ka no iesaucamo loka tiks izņemti tie 18–19 gadus vecie jaunieši, kuri vēl mācās vidējās izglītības iestādēs un profesionālās izglītības iestādēs jeb tie, uz kuriem saskaņā ar likumu iesaukums vēl neattiecas vai to var atlikt. Savukārt pārējiem tiks piešķirts "kārtas numurs, katram novadam būs kārtas numurs, lai nav tā, ka visi tiek iesaukti no viena novada, un datora algoritms izskaitļos, kuri būs tie, kurus iesauks".

Datus ņems no vairāku ministriju un Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes informācijas bāzēm. 

"Pieteikšanās otrajam iesaukumam pagaidām ir kūtra, bet, zinot, ka jaunieši visu atliek uz pēdējo brīdi, aicinu to neatlikt," teica Rozenbaums, norādot, ka otrajam iesaukumam jāpiesakās līdz 15. jūlijam.

Esot arī tādi jaunieši, kas vēlas iestāties vēl pirmajā iesaukumā, taču tam pieteikšanās termiņš beidzās jau maija vidū. Tagad var pieteikties tikai uz janvāra iesaukumu, paskaidroja Rozenbaums. 

Viņš pavēstīja, ka

arī vecāki intensīvi iesaistās pirmajā iesaukumā – ne vien pamudina savas atvases pieteikties VAD, bet atved viņus arī klātienē aizpildīt dokumentus. 

"Dažreiz man tos jauniešus žēl – tēvs vai mamma blakus stāv un parāda, kas vēl jāaizpilda," piebilda Rozenbaums.

Pirmajam iesaukuma brīvprātīgi pieteikušies 488 jaunieši, bet

veselības problēmu dēļ varētu būt atbirums aptuveni 20–25%.

Precīzs jauniešu skaits, kas 1. jūlijā sāks pirmo VAD iesaukumu, būs zināms ap Jāņiem, informēja centra direktors.

Uz jautājumu, vai tie, kas veselības apsvērumu dēļ netiks uzņemti pirmajā iesaukumā, nevarēs startēt arī nākamajos iesaukumos, Rozenbaums norādīja, ka tas ir mediķu kompetencē, taču, piemēram, redzes problēmas var koriģēt un vēlāk sekmīgi startēt VAD vai profesionālajā dienestā.

Pirmo iesaukumu NBS ir gatavi uzņemt neatkarīgi no jauniešu skaita, kāds tas rezultātā būs, apliecināja Rozenbaums. "Problēmām nevajadzētu būt," viņš piebilda.

KONTEKSTS:

Lai sagatavotu Latvijas pilsoņus valsts aizsardzības uzdevumu izpildei, valstī tiek veidots obligātais aizsardzības dienests. Pirmais iesaukums ir brīvprātīgs – tam Latvijas pilsoņi vecumā no 18 līdz 27 gadiem varēja pieteikties līdz šā gada 15. maijam.

Pirmajam valsts aizsardzības dienesta iesaukumam brīvprātīgi pieteicās 488 Latvijas pilsoņi, no kuriem 11 ir sievietes, seši – ārvalstīs dzīvojošie.

Pēc pieteikšanās noslēguma atlases speciālisti izskata saņemtās pieteikuma anketas, kā arī pārbauda katra pilsoņa sodāmību Sodu reģistrā. Ja netiek konstatēti šķēršļi dienestam, veic veselības pārbaudi. Katram pilsonim tiek sniegta informācija par pārbaudes laiku, vietu, kā arī visiem uz pārbaudi līdzi ņemamajiem dokumentiem.

No 2024. gada 1. janvāra dienests noteikts kā obligāts. Obligātajiem iesaukumiem prioritāri būs pakļauti vīrieši vecumā no 18 līdz 19 gadiem. Vienlaikus augstākās izglītības iegūšana nebūs iemesls, lai pilsoni neiesauktu dienestā. 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti