Ģimenes ārsta praksēm no februāra plāno kāpināt ikmēneša fiksēto maksājumu

No šā gada 1. februāra Veselības ministrija (VM) iecerējusi paaugstināt ikmēneša fiksēto maksājumu ģimenes ārsta praksei, ikmēneša fiksēto maksājumu par ģimenes ārsta prakses otro un katru nākamo pieņemšanas vietu un maksājumu par primārās veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanu feldšerpunktā, kā arī nodrošināt ģimenes ārsta praksē nodarbināto ārstniecības personu aizvietošanu attaisnotas prombūtnes gadījumos.

Kā norāda VM, patlaban ikmēneša fiksētais maksājums ģimenes ārsta praksei ir 730 eiro mēnesī, savukārt fiksētais maksājums par ģimenes ārsta prakses otro un katru nākamo pieņemšanas vietu un maksājums par primārās veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanu feldšerpunktos – 216 eiro mēnesī.

VM iesniegusi saskaņošanai valdībā grozījumus, kas paredz palielināt ikmēneša fiksēto maksājumu ģimenes ārsta praksei, tai skaitā riska maksājumu, no 730 eiro līdz 1 000 eiro apmērā mēnesī, ikmēneša fiksēto maksājumu par ģimenes ārsta prakses otro un katru nākamo pieņemšanas vietu no 216 eiro līdz 400 eiro mēnesī, kā arī palielināt maksājumu par primārās veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanu feldšerpunktā no 216 eiro līdz 400 eiro mēnesī.

Grūtības segt izdevumus

VM norāda, ka prakses uzturēšanas maksājums ir nepietiekams un neatbilst prakses uzturēšanas faktiskajām izmaksām. Līdz ar to ir būtiski apgrūtinātas ģimenes ārstu prakšu spējas segt ar prakses uzturēšanu saistītās izmaksas esošajās telpās, pilnībā izslēdzot iespēju prakses telpas paplašināt pilnvērtīgai primārās veselības aprūpes pakalpojumu klāsta nodrošināšanai.

Veselības ministra vizītes laikā Liepājā aktualizē problēmas nozarē
00:00 / 04:19
Lejuplādēt

Turklāt maksājuma nepietiekamais apmērs par ģimenes ārsta otro un katru nākamo pieņemšanas vietu un par primārās veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanu feldšerpunktos neveicina ģimenes ārstu interesi uzturēt divas vai vairāk prakses vietas, savukārt pašvaldības – feldšerpunktus, tādējādi apdraudot primārās veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību Latvijas iedzīvotājiem, sevišķi iedzīvotājiem reģionos.

Arī valsts finansējums ģimenes ārsta praksē nodarbināto ārstniecības personu aizvietošanas nodrošināšanai attaisnotas prombūtnes gadījumos šobrīd netiek piešķirts. Šīs izmaksas nepieciešams segt no prakses kopējiem ienākumiem, kas ir nepietiekami aizvietošanas pilnvērtīgai apmaksai, norāda VM.

VM norāda, ka tiks veikti arī grozījumi starp Nacionālo veselības dienestu un ģimenes ārstiem noslēgtajā līgumā par primārās veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu un apmaksu, svītrojot līguma punktu par finansējuma pieprasīšanu ģimenes ārstu aizvietošanai 100% apmērā no ģimenes ārsta viena mēneša kapitācijas naudas apjoma.

Lai sekmētu primārās veselības aprūpes pakalpojumu nepārtrauktību,

2024. gadam papildus nepieciešami teju 10 miljoni eiro,

tai skaitā seši miljoni eiro ģimenes ārsta praksei maksājumam par praksē nodarbināto ārstniecības personu aizvietošanas nodrošināšanu attaisnotas prombūtnes laikā un četri miljoni samaksai par ikmēneša fiksētā maksājuma ģimenes ārsta praksei paaugstināšanu par laikposmu no 2024. gada 1. februāra līdz 31. decembrim.

Jau gada izskaņā veselības ministrs Hosams Abu Meri ("Jaunā Vienotība") bija solījis ģimenes ārstiem, ka janvārī valdība lems par ģimenes ārsta prakses uzturēšanas naudas palielināšanu un ģimenes ārstu aizvietošanu. 

Nepietiekamo finansējumu uzsver arī Liepājā

Valsts maksājumus ģimenes ārstu prakses uzturēšanai kā nepietiekamus vērtēja arī ģimenes ārste Linda Reicle Liepājā, kur piektdien, 5. janvārī, viesojas ministrs. Vēl pirms tikšanās ar ministru ārste Reicle Latvijas Radio sacīja, ka šobrīd problēmas ir tās pašas, kas samilzušas jau gadiem, kā lavīna ripojot no kalna lejā, un kļūst arvien lielākas. Šoreiz viņa vēlas pievērst ministra uzmanību inflācijas jautājumam un prakses uzturēšanas izmaksām.

Viņa skaidroja, ka nav notikusi indeksācija nedz manipulāciju tarifiem, nedz prakses uzturēšanai jau vairāk nekā desmit gadus. Reālās cenas un izmaksas tagad esot absolūti citas. Tas, viņasprāt, ir aktuālākais, lai praksē varētu turpināt darbu. Reālo situāciju, kāda tā ir, viņa gribot parādīt ministram, jo pati ar savām rokām vaigu sviedros veidojusi savu darbavietu un zina, cik maksā galds vai krēsls.

Viņa arī vēlas mudināt ministriju vairāk uzticēties pašiem ģimenes ārstiem, kuri vislabāk redz reālās iespējas un situāciju praksēs. Piemēram, ģimenes ārsti varētu paskatīties ausis, nevis sūtīt pie speciālista, vai paši uztaisīt dzemdes kakla vēža skrīningu uz vietas praksē, norādīja Reicle.

Ministrs Latvijas Radio apliecināja, ka no 1. februāra ģimenes ārstu prakšu uzturēšanai finansējums tiks palielināts. Būs arī papildu finansējums māsu un ārstu aizvietošanai. Tikmēr darba grupās vēl tiekot strādāts pie tā, kā tieši turpmāk varētu darboties ģimenes ārstu prakses. Iespējams, varētu būt četru līmeņu ģimenes ārstu prakses un atšķirtos darbs laukos un pilsētās, arī tiktu veicināta sadarbība starp ārstu praksēm.

Tāpat Abu Meri Liepājā apmeklēja Liepājas Reģionālo slimnīcu un Piejūras slimnīcu, lai pārrunātu veselības nozares aktualitātes.

Liepājas Reģionālajā slimnīcā aktualizēts 2024. gada budžets un tas, kāds būs slimnīcas finansiālais stāvoklis. Pagājušais gads Liepājas reģionālajai slimnīcai ir bijis finansiāli ļoti sarežģīts un grūts, jo bija plānots beigt gadu ar 1,8 miljonu eiro lieliem zaudējumiem. Optimizējot izdevumus un pateicoties valdības gada beigās piešķirtajam papildu finansējamam, tagad izskatoties, tie būs 100 līdz 150 tūkstošu eiro zaudējumi.

Liepājas reģionālās slimnīcas ārstniecības direktors Edvīns Striks kā aktuālu uzsvēra arī algu jautājumu darbiniekiem un jauno speciālistu piesaisti slimnīcai, kas ir ļoti būtiski, kaut gan Liepājai jau ir savas iestrādes, kā piesaistīt jaunos ārstus.

KONTEKSTS:

2023. gada izskaņā Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas biedri paziņoja, ka vienojušies slēgt jaunu līgumu ar NVD līdz 2024. gada beigām, strādājot četras dienas nedēļā par valsts apmaksu, bet piektā diena būtu par maksu. Vēlāk asociācija nolēma pagarināt spēkā esošo līgumu ar NVD vēl uz diviem mēnešiem, jo saņēmusi valdības dokumentētu solījumu, ka risinājums tiks izstrādāts un iesniegts valdībai līdz 1. februārim.

Tomēr NVD noraidīja iespēju slēgt līgumu uz diviem mēnešiem, un Veselības ministrija aicināja ģimenes ārstus līgumu parakstīt līdz 29. decembrim. Dažas dienas pirms tam bija noslēgti līgumi ar 91% ģimenes ārstu.

Līdzās aicinājumam parakstīt jaunos līgumus nozares ministrs apliecināja, ka būs papildu finansējums prakšu darba uzlabošanai. Janvārī valdība varētu lemt par ģimenes ārsta prakses uzturēšanas naudas palielināšanu no gada sākuma un ģimenes ārstu aizvietošanu no februāra, norādīja Abu Meri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti