No oktobra vidus nepamatoti neatliekamās palīdzības izsaukumi kļūs dārgāki

Oktobrī stāsies spēkā jaunais Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) maksas pakalpojumu cenrādis, kas paredz arī palielināt cenu par izsaukumiem, bez kuriem varēts iztikt, par neatliekamās palīdzības brigādes nodrošināšanu masu pasākumos un citiem maksas pakalpojumiem.  

Valdība otrdien, 3. oktobrī, vienojās, ka jaunais cenrādis stāsies spēkā 16. oktobrī.

Veselības ministrs Hosams Abu Meri ("Jaunā Vienotība") skaidroja, ka cenas plānots palielināt, ņemot vērā inflācijas dēļ pieaugušās izmaksas, augušas degvielas un mediķu atalgojuma izmaksas.

Maksa par brigādes izsaukumu palīdzības sniegšanai, kas nav uzskatāma par neatliekamu, pieaugs no 74,35 eiro līdz 84,93 eiro.

Brigādes izsaukums pie personas, kura nesaņem no valsts budžeta apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanai turpmāk maksās 191,68 eiro līdzšinējo 172,19 eiro vietā.

Pacienta transportēšana uz nākamo tuvāko stacionāru atbilstošas neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanai pēc pacienta pieprasījuma, ja pacientam nav medicīnisku kontrindikāciju, maksās 87,28 eiro līdzšinējo 67,21 vietā.

Pieaugs maksa arī par neatliekamās medicīniskās palīdzības ārsta palīga brigādes nodrošināšanu pasākumos – viena stunda maksās 104,3 eiro līdzšinējo 87,12 eiro vietā. Intensīvās terapijas/neatliekamās medicīniskās palīdzības ārsta brigādes klātbūtne pasākumā turpmāk maksās 115,25 eiro par stundu līdzšinējo 95,99 eiro vietā, specializētās brigādes klātbūtne pasākumā maksās 128,83 eiro par stundu (līdz šim 106,49 eiro), bet reanimācijas brigādes – 139,56 (līdz šim 114,39 eiro).

Maksas pakalpojumu cenrādis neattiecas uz neatliekamās palīdzības nodrošināšanu  cilvēka veselībai un dzīvībai kritiskās situācijās, atgādina Veselības ministrija.

Uz NMPD ārkārtas tālruni 113 jāzvana nekavējoties, ja cilvēks ir bezsamaņā, neelpo vai rodas pēkšņi elpošanas traucējumi, ja ir gūta smaga trauma vai ir stipra, dzīvību apdraudoša asiņošana, ir aizdomas par infarktu vai insultu, vai jebkurā citā situācijā, kad cilvēka dzīvība ir apdraudēta un palīdzības saņemšanā izšķirošas ir minūtes.

Bet vienkāršāku saslimšanu un nelielu traumu gadījumos vai saasinoties esošai slimībai, vispirms vienmēr ir jāsazinās ar savu ģimenes ārstu.  Savukārt nakts stundās un brīvdienās, kad ģimenes ārsta praksē darba laiks beidzies, palīdzību var saņemt, zvanot uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001 vai vēršoties pie dežūrārsta steidzamās medicīniskās palīdzības punktā.  

Veselības ministrijas sniegtā informācija valdībai liecina, ka NMPD

2022. gadā saņēma 3697 izsaukumus situācijās, kad palīdzības sniegšana nebija uzskatāma par neatliekamu, no tiem apmaksāti 44%; 

1617 izsaukumus pie personām, kurām nepienākas valsts apmaksātie veselības aprūpes pakalpojumi, no tiem apmaksāti 63%.

Pērn "ātrās palīdzības" brigādes nodrošināja 111 pacienta transportēšanas uz nākamo tuvāko stacionāru, kurā var sniegt atbilstošu neatliekamo medicīnisko palīdzību, pēc pacienta pieprasījuma, ja pacientam nav medicīnisku kontrindikāciju, no tām apmaksātas 99,9%.

Analizējot NMP dienesta maksas pakalpojumu saņēmēju vecuma struktūru, no visiem izsaukumiem 2022. gadā 4,6% izsaukumi bijuši pie pacientiem vecumā līdz 20 gadiem, 29,6% – vecumā no 21 līdz 40 gadiem, 39,4% – vecumā no 41 līdz 60 gadiem, 20% vecumā no 61 līdz 80 gadiem, 6,5% – vecumā virs 80 gadiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti