Opozīcija Saeimas debatēs aicina par neprecēto pāru partnerības regulējumu lemt referendumā

Saeimas debatēs par partnerības regulējuma ieviešanu, ko parlaments ceturtdien, 2. novembrī, konceptuāli atbalstīja pirmajā lasījumā, vairāki opozīcijas deputāti aicināja šo jautājumu neskatīt Saeimā, bet nodot tautas nobalsošanai. "Apvienotā saraksta" deputāta Edvarda Smiltēna izteikumi liecina, ka deputāti likumu paketes pieņemšanas gadījumā varētu lūgt prezidentam tos neizsludināt un vākt parakstus referenduma rīkošanai.

"Referendums nav bijis sen, jau padsmit gadus. Un šis jautājums ir īsts un patiess jautājums, kurš jāizlemj nevis Saeimai, bet tautai. Un, ja tauta tā lems, tad tā taps tam arī būt," sacīja Smiltēns.  

Viņš, uzrunājot Saeimas deputātus, arī pauda cerību, ka "visi atbalstīs vēršanos pie prezidenta ar lūgumu nodot šo likuma pakotni tautas nobalsošanā".

Ja ne vairāk kā desmit dienu laikā pēc likuma pieņemšanas Saeimā vismaz trešdaļa Saeimas deputātu pieprasa apturēt likuma izsludināšanu, prezidentam tas jāaptur. Tad šo likumu varēs nodot tautas nobalsošanai, ja to pieprasīs ne mazāk kā viena desmitā daļa vēlētāju. Ja divu mēnešu laikā nav savākti desmitās daļas vēlētāju paraksti par likuma nodošanu tautas nobalsošanai, tad pēc šī laika likums ir publicējams un stāsies spēkā.

Ja tautas nobalsošana notiek, tajā likumu var atcelt, ja balsošanā piedalās vismaz puse no pēdējās Saeimas vēlēšanās piedalījušos vēlētāju skaita un vairākums balso par likuma atcelšanu.

Opozīcija saredz ceļu uz viendzimuma laulību atzīšanu

Vairāki Saeimas opozīcijas deputāti ceturtdien debatēs uzsvēra, ka tas ir ceļš uz viendzimuma laulību legalizēšanu Latvijā, lai arī šie likumprojekti to nekādā veidā neparedz.

Deputāts Česlavs Batņa ("Apvienotais saraksts") apgalvoja, ka šis ir solis, lai legalizētu viendzimuma laulības, un, lai gan daudzi tam netic, pēc viņa teiktā, "Progresīvie" apgalvojot – "forši, pēc gada virzīsim nākamo likumu paketi".

Bet "Apvienotā saraksta" frakcijas vadītājs Edgars Tavars debatēs paziņoja, ka "Apvienotais saraksts" neatbalsta šāda jaunā institūta radīšanu, jo tas, viņuprāt, apdraud tradicionālās laulības un ģimenes institūtu.

Savukārt Edvards Smiltēns ("Apvienotais saraksts") atgādināja, ka partnerība būtu ne tikai viendzimuma pāriem, bet arī tiem, kam ir tiesības slēgt laulību.

"Kā mēs vērtējam to, ka tiem, kas vēl nav laulībā, bet kam ir kopdzīvē bērni, tiek radīts vēl viens institūts, kas ir radikāli un būtiski ar mazāku tiesību un pienākumu apjomu, uz ko aicina nereģistrētos pārus?" retoriski jautāja Smiltēns.

Smiltēns sacīja, ka "galamērķis ir skaidri saprotams – tās ir viendzimuma laulības".

Arī Aleksandrs Kiršteins (Nacionālā apvienība) norādīja, ka kristietības ieviešana aicināja stiprināt ģimenes institūciju, ar ironiju piebilstot, ka "tas, protams, ir novecojies un apgrūtinājums", "galvenais ir cilvēka iegribas un vēlmes, kas jāpilda nekavējoties". Un tagad partnerība nozīmēs – ja apnīk pēc gada, paceļ cepuri un iet reģistrēt jaunas attiecības, nekādu morālo pienākumu.

Tāpat opozīcijas deputāti norādīja, ka partnerības regulējums esot "samaksa par prezidenta ievēlēšanu", jo maijā prezidents Edgars Rinkēvičs tika ievēlēts ar toreiz opozīcijā esošo Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) un "Progresīvo" balsīm.

No opozīcijas vairākkārt izskanējuši pārmetumi ZZS par nostājas maiņu, norādot, ka pirms vēlēšanām ZZS nepauda atbalstu partnerattiecību regulējumam.

Opozīcijas pārstāvji aicināja ZZS tomēr balsot pret partnerības regulējumu, bet ZZS deputāti debatēs neiesaistījās.

Bet, piemēram, Linda Liepiņa ("Latvija pirmajā vietā") uzskaitīja pēc valdības maiņas amatus ieguvušo ZZS ministru un komisiju vadītāju piemaksas un piebilda, ka tad, "kad šie amati tiks atņemti, jūs atkal mainīsiet savu viedokli, varbūt jau būs par vēlu".

Tikmēr deputāte Linda Matisone ("Apvienotais saraksts") sacīja, ka ar partnerības ieviešanu "mēs radīsim vēl dziļāku plaisu sabiedrībā un neuzticību Saeimai un politiķiem".

Bet "Progresīvo" deputāte Antoņina Ņenaševa savukārt norādīja, ka vēlme dalīt cilvēkus pareizajos un nepareizajos nav pieņemama, jo "pareizais cilvēks ir autoritāro valstu lolojums, ar ko mūsu demokrātiskajai Latvijai nav pa ceļam".

"Spēks nerodas šķeļot, bet apvienojot ap demokrātiskās, tiesiskās un brīvas Latvijas vērtībām. Laiks ieraudzīt dažādo, un pieņemt cilvēku tādu, kāds tas ir. [..] Halovīns ir beidzies, beidziet baidīt cilvēku," sacīja Ņenaševa.

Ministre: Būsim cilvēcīgi, krāšņās debates atstāsim citiem jautājumiem 

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ("Jaunā Vienotība"), aicinot Saeimu atbalstīt partnerības regulējumu, norādīja, ka pašreizējā ģeopolitiskajā situācijā un apdraudējuma laikā "puritānismam no Saeimas kancelejas nav vietas" un, "ja mēs runājam par cilvēku dzīvībām, tas ir liekuļojoši un nesaprotami".

Ministre atgādināja, ka šī ir jau devītā reize, kad likumos mēģina noregulēt partnerattiecības, un "debatēts ir krāšņi, izteikties mākam ikviens".

Viņa aicināja padomāt par cilvēkiem, kas tās debates klausās un saprot, kā valsts viņus aizsargā, kā valsts dod viņiem drošību.

"Būsim cilvēcīgi, cieņpilni, atcerēsimies, ka esam tiesiskas, demokrātiskas Eiropas valsts parlaments, kas ciena savus cilvēkus, [..] bet krāšņās debatēs par citiem jautājumiem varam turpināt apkarot viens otru pēc tam," sacīja ministre.

Lībiņa-Egnere arī uzsvēra, ka partnerība pēc būtības nav jauns tiesību institūts, partnerība jau pastāv, bet likumu izmaiņas to parāda citā gaismā, ļauj to konstatēt publiskas ticamības nolūkos attiecībās ar valsti, lai šīs personas iegūtu sociālu, ekonomisku un juridisku aizsardzību.

Viņa arī uzsvēra, ka partnerība nepielīdzināsies laulībai, bet tieši atšķirsies, piemēram, partnerība neparedz kopīgās mantas prezumpciju, kā tas ir laulībā.

Edmunds Jurēvics ("Jaunā Vienotība") skaidroja, ka likumu grozījumi risina praktiskus un cilvēciskus jautājumus, cilvēku cieņas un humānos jautājumu, un neskar laulības institūtu un bērnu tiesības un citas "zinātniskās fantastikas cienītus scenārijus", ar ko baida ieceres oponenti.  

Tikmēr asociācija "Ģimene" atklātajā vēstulē politiķiem, kuru esot parakstījuši vairāk nekā 5000 privātpersonas, desmitiem nevalstisko organizāciju, draudžu un uzņēmumu, aicināja neatbalstīt partnerības ieviešanu, jo tas esot "bīstams solis uz plašām un neatgriezeniskām izmaiņām sabiedrībā", un "partnerattiecību reģistrācijai drīz sekos prasības pēc "viendzimuma laulībām" un pēc bērnu adopcijas viendzimuma pāriem un citām "tiesībām", kas apdraudēs Satversmē ierakstīto izpratni par laulību".

KONTEKSTS:

Saeima konceptuāli atbalstīja grozījumus vairākos likumos, kas paredz Latvijā ieviest partnerības institūtu – tas būs jauns veids, kā juridiski nostiprināt divu pilngadīgu personu, tajā skaitā viendzimuma pāru, attiecības un paredzēt tām noteiktu sociālo un ekonomisko aizsardzību. Iepriekš mēģinājums radīt partnerattiecību regulējumu Saeimā 8 reizes cieta neveiksmi.

Paredzēts, ka divas pilngadīgas personas, kurām ir tuvas, personiskas attiecības un nepastāv ierobežojumi tās noslēgšanai, piemēram, tuva radniecība, un kurām ir kopīga saimniecība un arī mērķis rūpēties vienam par otru, varēs noslēgt partnerību pie zvērinātā notāra, ierodoties personīgi klātienē. Tāpat partnerību varēs izbeigt pie notāra.

Paredzēts, ka ziņas par partnerības nodibināšanu un izbeigšanu būs ierakstāmas Fizisko personu reģistrā. Partnerību varēs noslēgt gan vīrietis un sieviete, gan viendzimuma pāri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti