Dienas ziņas

Liepājā popularitāti gūst Senioru izaugsmes akadēmija

Dienas ziņas

Ar svinīgu sēdi atklāj Satversmes tiesas jauno darba gadu

Par vardarbību internetā ziņo biežāk

Bērni un pusaudži par vardarbību internetā ziņo arvien biežāk

Bērni un pusaudži aizvien biežāk ziņo par emocionālu vardarbību internetā, liecina Bērnu aizsardzības centra dati. Vardarbība izpaužas dažādos veidos — sākot ar rupjiem komentāriem līdz pat bērna sociālo mediju profilu viltošanai. Nav vienas brīnummetodes, kas varētu problēmu atrisināt, taču, lai to mazinātu, pieaugušajiem jārunā ar bērniem un jāskaidro sociālās normas internetā — tāpat kā sabiedrībā.

Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis pēdējo trīs gadu laikā aizvien biežāk saņem zvanus par kiberbulingu jeb emocionālu vardarbību tīmeklī. Veidi, kā pusaudži savā starpā internetā viens otru aizskar, var būt dažādi. Bilžu pārveidošana, neveiklu video filmēšana un publicēšana, baumu izplatīšana tam izveidotos sociālo mediju profilos, apvainojumu rakstīšana no anonīmiem profiliem un pat sociālo mediju profilu viltošana, lai tādējādi bojātu pusaudža reputāciju.

"Jaunieši šobrīd izmanto, piemēram, vairāk "TikTok" aplikāciju, "Snapchat" aplikāciju "Whatsapp". Aplikācijas tad ir tie galvenie instrumenti vai vietnes, kur tā kā notiek šī emocionālā pazemošana," norādīja Bērnu un pusaudžu uzticības tālruņa vecākā eksperte Inga Bašinska.

Atbildība par bērna rīcību ir vecākam vai aizbildnim, sacīja Bērnu aizsardzības centrā. Pieaugušajam ir jāseko līdzi tam, ko bērns dara, ko skatās, ko publicē tīmeklī, jo, dodot bērnam telefonu, atbildība jāuzņemas vecākam. Lai gan ziņoto gadījumu skaits ir pieaudzis, to tik viennozīmīgi vērtēt nevar, sacīja Pusaudžu resursu centrā.

"Tas, ka tas zvanu skaita pieaugums ir, tas vēl varbūt neliecinās, ka pats kiberbulings notiek vairāk. Tas liecinās, ka par to ziņo vairāk, un tā savukārt ir diezgan laba ziņa," teica Pusaudžu resursu centra speciāliste Romija Krēziņa.

Viens no galvenajiem izaicinājumiem ir bērnu un pusaudžu klusēšana un bailes par to runāt. Arī Bērnu aizsardzības centrā norādīja, ka bērniem par to runāt ir grūti, tāpēc par sūdzību zvaniem priecājas.

Centrā uzsvēra, ka bērni ir jāizglīto par sociālajām normām kā sabiedrībā, tāpat arī internetā.

"Bērni netiek galā ar emocijām, varbūt ir kaut kādi apvainojumi, kaut kāda vilšanās, līdz ar to, lai izreaģētu savas dusmas, jo citādi viņi neprot, viņiem nav šo prasmju sev palīdzēt intensīvās emocijās, viņi var kādu aizvainot internetā," atzina Bašinska.

Šogad eksperimentam 60 Latvijas skolās ieviesta "KiVa" programma. Tā ir bulinga novēršanas programma un savu efektivitāti jau pierādījusi, piemēram, Somijā, kur tā izveidota.

Rezultāti rāda, ka skolās, kurās programma darbojas, bulinga gadījumu skaits samazinās, taču ziņojumu skaits par tiem palielinās.

"Jo vairāk viņi ziņo, jo efektīvāk mēs varam arī ar to cīnīties, un tad, jo vairāk mēs cīnāmies, jo vairāk arī bulinga problēmas samazinās," skaidroja Krēziņa.

Nākamnedēļ Bērnu un pusaudžu tālrunis uzsāks kampaņu "Drošāks internets sākas ar Tevi", kurā plāno izglītot sabiedrību par bērnu drošību internetā, īpašu uzmanību veltot emocionālajai pazemošanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti