Panorāma

Krievijā rīko Eiropas filmu festivālu, autori – pārsteigti

Panorāma

Panorāma

Izveidots uzticības tālrunis potenciālajiem pedofiliem

Sāk darbu konsultāciju tālrunis tiem, kurus nomāc seksuālas tieksmes pret nepilngadīgiem

"Viens zvans var mainīt dzīvi!". Ar tādu saukli Valsts probācijas dienests uzsāk pilotprojektu – konfidenciālu konsultatīvu tālruņa līniju cilvēkiem, kurus nomāc seksuālas domas un tieksmes pret nepilngadīgām personām. Tas varētu laikus novērst bērnu seksuālu izmantošanu.

ĪSUMĀ:

  • 2. novembrī sāk darbu anonīms tālrunis 28 030 030 tiem, kurus nomāc seksuālas tieksmes pret nepilngadīgiem.
  • Šie cilvēki varēs saņemt speciālistu konsultācijas, nevis slēpt noziegumus. 
  • Uz tālruni varēs zvanīt arī tie, kuriem zināmi cilvēki, kam ir šādas domas un tieksmes. 
  • Probācijas dienests: Šiem cilvēkiem jāpalīdz, "lai tā pirmā upura nebūtu".
  • Ar šāda tālruņa palīdzību cer novērst noziegumus pret bērniem.
  • Līdzīgs anonīms tālrunis veiksmīgi darbojas Lielbritānija, Īrijā un citviet.
  • Latvijā tālrunis pagaidām pilotprojektā darbosies līdz 30. novembrim.

Ik gadu Valsts probācijas dienests strādā ar 300–350 dzimumnoziegumus izdarījušām personām, tai skaitā ar cilvēkiem, kuri izdarījuši noziedzīgus nodarījumus pret bērniem. Lielākā daļa jeb 90% dzimumnoziegumus izdarījušo personu atkārtotu nodarījumu nemaz neizdara.

Tomēr atlikušie 10% esot lielākais izaicinājums sistēmai, jo dienestiem ir nepieciešams laikus identificēt šīs personas un novērst atkārtotu nodarījumu.

Speciālistu pieredze rāda, ka bērna pavedināšana visbiežāk nenotiek spontāni. Viss sākas ar seksuālām domām.

Tās var kļūt uzmācīgas, cilvēks ar tām netiek galā. Nesaņemot palīdzību, var sākt plānot noziegumu. Plānošana var aizņemt vairākus gadus. Un jebkurā no šīm stadijām noziegumu ir iespējams novērst. Šis ir iemesls, kāpēc Latvijā plānots pārņemt Lielbritānijas pieredzi un  izveidot tālruņa līniju tiem potenciālajiem pedofiliem, kuri domā par noziegumu.

Kā tas darbosies?

No 2. novembra darbosies tālruņa numurs 28 030 030, uz kuru varēs zvanīt personas, kurus kādreiz vai tieši tajā brīdī nomāc seksuālas domas un tieksmes pret bērniem. Viņi varēs vienkārši piezvanīt uz šo numuru, kur telefona otrā pusē būs speciāli apmācīti konsultanti, kas strādā šajā jomā un kuri spēs konsultēt šos cilvēkus.

Būtībā šie cilvēki varēs pārrunāt savas domas, jūtas vai emocijas, ko izjūt, un, būtiskākais – palikt anonīmi, neviens neprasīs nosaukt vārdu, uzvārdu, tāpat arī nebūs nekādas uzskaites.

Taču tas nenozīmē, ka šis tālrunis ir veids, kā veicināt vai slēpt dzimumnoziegumus – ja, piemēram, persona atzīs, ka noziegums ir veikts, tad, protams, tiks ziņots un sekos tālākās darbības.

Uz šo tālruni būs iespēja zvanīt arī citiem cilvēkiem, kas, piemēram, saskaras ar šo personu, kuru tādas domas vai tieksmes nomāc, piemēram, kāds tuvinieks/ģimenes loceklis.

Krīžu un konsultāciju centra "Skalbes" direktors Raivo Vilcāns uzsvēra, ka pašlaik, ja cilvēkam ir domas, bet viņš nav vēl paveicis noziegumu, viņam īsti nebija, kur vērsties.

Bet šāda tālruņa līnija būs nozīmīgs preventīvs instruments, kas palīdz noziegumam nenotikt.

Ar anonīmu tālruņa līniju cer novērst noziegumus

Valsts probācijas dienesta vadītājs Imants Jurevičius uzsver, ka šajā ziņā vēl ir ļoti daudz kas jādara, bet ir vairāk uz šiem cilvēkiem jāskatās kā tādiem, kuriem tā ir psihiskās veselības problēma, nevis vienkārši ļauna iegriba, kura viņiem pēkšņi ir radusies un ko viņi centīsies realizēt.

"Tie cilvēki ir tādi, kuriem ir nepieciešams palīdzēt, lai tā pirmā upura nebūtu. Ne visi zvanīs uz šo tālruņa numuru, ne visi ies tajā interneta lapā un meklēs sev palīdzību, bet tas, ko mēs no savas pieredzes zinām, ka šādi cilvēki ir, un arī no sarunām ar mūsu klientiem mēs esam guvuši pārliecību, ka,

ja viņiem, lielai daļai no šiem cilvēkiem, būtu savlaicīga iespēja saņemt atbalstu, viņi nebūtu izdarījuši to, ko viņi izdarīja," pastāstīja Jurevičius.

Šis ir veids, kā mijiedarboties ar cilvēkiem, kas iepriekš palikuši nepamanīti, un novērst vardarbību pret bērniem, ko izraisa nesavlaicīga rīcība, proti, risināt problēmu jau saknē.

"Saņemot atbilstošu terapeitisku intervenci, var iemācīties savu tieksmi, dziņu kontrolēt, nenodarot pāri nevienam bērnam. Tāpēc ir tik svarīgi vērsties pēc palīdzības un to saņemt," uzsvēra Valsts probācijas dienesta vecākā eksperte Evija Burkovska.

Centra "Dardedze" vadītāja Agnese Sladzevska pastāstīja, ka dzimumnoziegumi pēc Valsts policijas datiem esot procentuāli izplatītākais kriminālnoziegums pret bērniem, un arī starptautiski pētījumi apliecina, ka katrs devītais bērns kļūst par šī nozieguma upuri.

"Bērni par to nerunā, šo noziegumu atklāj salīdzinoši reti, bieži vien ļoti novēloti. Pāri darītājs lielākoties ir bērnam tuvs, labi pazīstams, svarīgs, nozīmīgs cilvēks, kam bērns uzticas, – tas var būt patēvs, kas visādi citādi ir mīļš un labs cilvēks, tas var būt vectēvs, kurš cep pasaulē garšīgākās kartupeļu pankūkas. Ar šiem cilvēkiem bērniem ir īpašas un nozīmīgas attiecības. Šie pāri darītāji pārsvarā nav tie ļaunie, psihiski slimie svešinieki, kurus mēs savā iztēlē mēdzam stereotipiski uzzīmēt un dehumanizēt," skaidroja Sladzevska.

Bet Ieslodzījuma vietu pārvaldes projektu vadītājs Māris Luste uzsvēra: "Lai mēs netiktu pārprasti. Uzrunājot potenciālos dzimumnoziedzniekus, mūsu prioritārais mērķis jebkurā gadījumā ir rūpes par to, lai nebūtu jaunu upuru. Mēs gribam apelēt pie potenciālo dzimumnoziedznieku sirdsapziņas, sadarboties gan savā labā, gan bērnu labā."

Līdzīgs anonīms tālrunis veiksmīgi darbojas Lielbritānija un Īrijā

Līdzīgu tālruni jau kopš 2002. gada, tātad jau 21 gadu, realizē Lielbritānijā un Īrijā, un, kā stāstīja "Stop it Now" kustības pārstāvis Donalds Findlaters, tas ir bijis veiksmīgs projekts, kas ir novērsis daudzus potenciālos dzimumnoziegumus.

Šobrīd projektā ik dienu strādā seši speciālisti, kas dienā saņem 60–70 zvanus no cilvēkiem, kurus nomāc šādas pārdomas vai emocijas. Visa projekta laikā tie ir bijuši 75 000 cilvēku.

Jautājumi ir dažādi, piemēram, cenšas saprast, kāpēc ir tādas domas, kā no tām tikt vaļā, ko tas nozīmē.

Arī citviet pasaulē ir līdzīga pieredze, kas bijusi tikpat veiksmīga, tāpēc arī Latvijā šādu pilotprojektu uzsāk, jo, kā norāda eksperti, tas var būt arī tikai viens cilvēks, kas piezvana, bet tā jau ir iespēja novērst kaut vienu potenciālu dzimumnoziegumu pret bērnu. Nav jāgaida, kamēr cietīs kāds bērns, problēma ir jācenšas apturēt jau sākotnēji.

Latvijā pilotprojekts ilgs līdz šī gada 30. novembrim, zvanītājus uzklausīs krīzes centra "Skalbes" apmācīti speciālisti. Taču probācijas dienests un Ieslodzījuma vietu pārvalde cer tuvākajā laikā šo ieviest kā pastāvīgu pakalpojumu.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti