Valsts kontrole vērsīsies prokuratūrā par novadu reformas apspriešanas pasākumos iztērēto finansējumu

Nav iespējams pārliecināties par Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) izdevumiem 39 891 eiro apmērā, kas tika paredzēti, lai konsultētos ar sabiedrību par administratīvi teritoriālās reformas (ATR) sagaidāmo rezultātu, ekonomisko pamatotību, konstatējusi Valsts kontrole (VK). Iestāde vērsīs prokuratūras uzmanību uz revīzijā atklātajiem faktiem.

Lai konsultētos ar sabiedrību par ATR sagaidāmo rezultātu, VARAM pārstāvji 2019. gadā tikās ar iedzīvotājiem dažādās Latvijas vietās. Daļu tikšanos VARAM organizēja pati, daļu – desmit pasākumus – uzticēja ārpakalpojuma organizatoram, ar kuru jau 2018. gadā bija noslēgts līgums par dažādu ministrijas pasākumu organizēšanu.

VK finanšu revīzijā konstatēja, ka neatkarīgi no iedzīvotāju tikšanās vietas visās uzrādītajās tāmēs ir identiska kopsumma par vienu šādu pasākumu – 3460,95 eiro ar PVN, nedaudz atšķiroties izdevumu pozīciju apmēriem. Komersanta izrakstītajos rēķinos ir norādīta tikai kopsumma, savukārt VARAM nav uzskatījusi par nepieciešamu kaut izlases kārtā pārbaudīt tāmē iekļauto izdevumu pamatotību. Tādējādi ne revidentiem, ne sabiedrībai nav iespējams pārliecināties, vai 39 891 eiro, kas šim komersantam samaksāts 2019. gadā, ir izlietots ekonomiski.

Attēls: Latvijas Republikas Valsts kontrole

VARAM 2019. gadā pasākumus par administratīvi teritoriālo reformu, tai skaitā tikšanos ar iedzīvotājiem, organizēja divējādi: ministrijai pašai veicot pasākumu organizāciju vai izmantojot komersanta – pasākumu organizētāja sniegtos pakalpojumus.

Pērn ATR ietvaros, izmantojot šī komersanta pakalpojumus, VARAM organizēja desmit divu stundu ilgas tikšanās ar iedzīvotājiem, kā arī vienu tikšanos ar Latvijas pašvaldību vadītājiem un konferenci “Diskusija par nākotnes pašvaldībām”.

Pirms katra pasākuma organizēšanas VARAM saskaņoja pasākumu organizētāja sagatavoto tāmi, bet nevienā gadījumā netika pieprasīti rēķini par konkrētām izmaksām, norāda VK.

Pasākumu organizētājs nodrošināja tikšanos ar iedzīvotājiem plānošanu un organizēšanu, diskusiju vadīšanu, pasākumu reklāmu un publicitāti, telpu nomu un tehnisko aprīkojumu. Veicot revīziju, VK komersantam lūdza iesniegt telpu nomas, moderatora, publicitātes un citus pasākuma organizēšanas izdevumus pamatojošus dokumentus.

No saņemtajiem rēķiniem konstatēts, ka katra pasākuma visa summa pārskaitīta pavisam citam komersantam, kas vienlaikus ir masu medijs.

Arī šī komersanta izrakstītajos rēķinos ir norādīta tikai kopsumma, kas katrā izlasē iekļautā pasākuma gadījumā ir 3460,60 eiro ar PVN.

Visās desmit pasākumu organizētāja iesniegtajās un VARAM saskaņotajās tāmēs maksa par telpu nomu un tehnisko nodrošinājumu svārstās robežās no 363 līdz 787 eiro (ar PVN 21%) vienam pasākumam. Revidenti izlases veidā pārbaudīja šo izmaksu pamatotību un konstatēja, ka, piemēram, Mālpilī, kur tikšanās ar iedzīvotājiem notika Mālpils novada Kultūras centrā, maksa par telpu un inventāra nomu divu stundu pasākumam atbilstoši cenrādim ir 85 eiro (ar PVN 21%), bet ministrija saskaņā ar tāmē norādīto summu komersantam par to samaksājusi 787 eiro, kas ir deviņas reizes vairāk.

Revīzijas laikā VK izlases veidā aptaujāja pašvaldības, kuru telpās notika tikšanās ar iedzīvotājiem, tai skaitā Mālpils pašvaldību. Pašvaldībās šāds jautājums rosināja patiesu izbrīnu, jo par telpu nomu vai citiem pakalpojumiem tikšanās nodrošināšanai ar iedzīvotājiem samaksa neesot prasīta, uztverot to kā VARAM rīkotu pasākumu.

Valsts kontrole vērsīs prokuratūras uzmanību uz revīzijā atklātajiem faktiem, kas revidentiem liedza iespēju pārliecināties, vai tikšanās ar iedzīvotājiem par administratīvi teritoriālās reformas jautājumiem organizēšanai komersantam samaksātie līdzekļi patiešām izlietoti ekonomiski.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt