Plāno turpināt veidot fiskālā nodrošinājuma rezervi 0,1% apmērā no IKP

Apstiprinot informatīvo ziņojumu par Fiskālo risku deklarāciju, kas atbilstoši Fiskālās disciplīnas likumam tiks pievienots likumprojektam "Par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2022., 2023. un 2024.gadam", valdība otrdien vienojās turpināt veidot fiskālā nodrošinājuma rezervi 0,1% apmērā no iekšzemes kopprodukta (IKP).

“Fiskālo risku uzraudzīšana un to ietekmes mazināšanas plāns ļauj īstenot apdomīgu un stabilu valsts budžeta politiku, un, izvērtējot riskus, fiskālā nodrošinājuma rezerve 2022., 2023. un 2024. gadā ir jāveido 0,1% no IKP,” norādīja finanšu ministrs Jānis Reirs ("Jaunā Vienotība").

Fiskālās disciplīnas likums līdztekus fiskālās politikas principiem un fiskālajiem nosacījumiem, kas jāievēro gadskārtējā valsts budžeta un vidēja termiņa budžeta ietvara likumprojekta izstrādē un izpildē, ir ieviesta arī fiskālo risku vispārējā vadība. Risku ietekmes mazināšanai likums paredz veidot fiskālā nodrošinājuma rezervi, kuras lielums atkarīgs no risku ietekmes lieluma un tā nedrīkst būt mazāka par 0,1% no IKP.

Fiskālo risku deklarācijā ir analizēti tādi riski kā valsts galvojumi un aizdevumi, riski labklājības nozarē, iemaksas ES budžetā, ES fondu projektu īstenošana, valsts saistības veikt kapitāla iemaksas uz pieprasījumu, publiskās un privātās partnerības projekti, vispārējās valdības sektorā pieklasificēto kapitālsabiedrību saimnieciskās darbības fiskālie riski, starptautisko tiesu un Satversmes tiesu lēmumi, finanšu sektora darbība un citi.

Risku analīze liecina, ka ir identificējami paaugstināti riski, kas rodas no AS “Latvenergo” valsts budžetā iemaksātajām dividendēm, un tam attiecīgi tiek veidota nodrošinājuma rezerve. Savukārt pārējie fiskālie riski nerada pietiekami augstu apdraudējumu fiskālo rādītāju stabilitātei vidējā termiņā. Vienlaicīgi fiskālo risku deklarācijā tiek paredzēti papildu uzraudzības pasākumi, lai vadītu riskus saistībā ar iespējamo VAS “Latvijas dzelzceļš” klasificēšanu vispārējās valdības sektorā.

No fiskālo risku analīzes izriet, ka fiskālā nodrošinājuma rezerve 2022., 2023. un 2024. gadā ir jāveido 0,1% no IKP.

Fiskālie riski tiek definēti kā varbūtība, ka budžeta izpildes laikā fiskālie rādītāji novirzās no to prognozētajām vērtībām. Fiskālo risku identificēšana, to iestāšanās varbūtības un fiskālās ietekmes novērtēšana, kā arī fiskālo risku novēršanai vai mazināšanai nepieciešamo pasākumu izstrāde tiek veikta kopš 2014.gada. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt