Pēc akcīzes palielināšanas benzīna cenas kāpušas par aptuveni četriem centiem

Šogad spēkā stājušās jaunas akcīzes nodokļa likmes un līdz ar to, piemēram, 95.markas benzīna litrs kļuvis par   aptuveni četriem eiro centiem dārgāks. Savukārt dīzelis sadārdzinājies vien par centu .  

Litrs 95.markas benzīna Rīgā maksā vidēji no 1,07 līdz 1,09 eiro. Savukārt dīzeļdegvielas litrs lielākajos degvielas uzpildes tīklos maksā 0,94 eiro litrā.

"Statoil" degvielas uzpildes staciju tīklā vidējā benzīna cena šobrīd ir 1,084 eiro litrā, dīzeļdegvielas cena - 0,944 eiro litrā. Zemākā benzīna cena stacijās ir 1,010 eiro litrā, bet zemākā dīzeļdegvielas cena - 0,900 eiro litrā, informēja "Statoil Fuel&Retail Latvia" Degvielas kategorijas vadītājs Armands Žubulis.

Degvielas tirgotāji apgalvo, ka Latvijā esot arī vietas, kur benzīns maksā tikai eiro, bet dīzelis 90 eiro centus litrā.

Degvielas tirgotāji vienlaikus norāda, ka tagad Latvijā ir jūtami augstākas cenas nekā Lietuvā un Igaunijā  un turpmāk būtu vēlams saskaņot šādas izmaiņas ar kaimiņiem.     

Kā ziņots, Latvijas Degvielas tirgotāju asociācija (LDTA) visai negatīvi vērtēja šī gada budžetā paredzētās akcīzes nodokļa likmju izmaiņas, jo kopā ar pievienotās vērtības nodokļa (PVN) summas kāpumu benzīnam un autogāzei cenas kāpums būs lielāks par trīs centiem litrā, bet dīzeļdegvielai nodokļu pieauguma summa būšot viens cents par litru.

Kā norāda asociācijā, akcīzes nodokļa paaugstinājums tiešā veidā attieksies uz degvielas mazumtirdzniecības cenām.

Degvielas tirgotāju nozare to vērtē "ne pārāk pozitīvi", jo tas palielina nodokļu likmju un attiecīgi cenu starpību ar kaimiņvalstīm - gan Baltijas valstīm, gan Krieviju un Baltkrieviju. "Tas nozīmē, ka var palielināties tā saucamais iepirkšanās tūrisms un pierobežas patērētāji izvēlēsies iegādāties degvielu kaimiņvalstī, kur degvielas cena būs zemāka zemāku nodokļu dēļ," uzsver LDTA.

Tas nozīmējot, ka Latvijā degvielas iegāde var samazināties un līdz ar to arī akcīzes un pievienotās vērtības nodokļu ieņēmumi var kļūt mazāki, nekā prognozēts. "Uzskatām, ka ir nepieciešama vismaz patēriņa nodokļu likmju sinhronizācija Baltijas valstu ietvaros, jo ģeogrāfiski mūsu ekonomikas ir ļoti saistītas," secina degvielas tirgotāji.

Kā ziņots, šogad plānots palielināt akcīzes nodokļa likmi svinu nesaturošajam benzīnam no 411,21 eiro līdz 436 eiro par 1000 litriem, dīzeļdegvielai no 332,95 eiro līdz 341 eiro par 1000 litriem un sašķidrinātajām naftas gāzēm no 161 eiro līdz 206 eiro par 1000 kilogramiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt