Panorāma

Balstvakcīnu pret kovidu saņēmuši 10,5% iedzīvotāju

Panorāma

Jaungada naktī bāri varēs strādāt visu nakti

Kavējas atbalsts uzņēmējiem

Papildu pārbaužu dēļ aizkavējies Covid-19 atbalsts uzņēmējiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Lai atvieglotu Covid-19 uzliesmojuma laiku ārkārtējās situācijas ierobežojumu skartajiem uzņēmējiem, Latvijā izstrādāta apgrozāmo līdzekļu grantu un algu subsīdiju programma. Tā saņēmusi arī Eiropas Komisijas akceptu, taču izmaksas aizkavējušās, jo Valsts ieņēmumu dienests (VID) veic papildu pārbaudes, vēstīja Latvijas Televīzija.

Uzņēmējs Normunds Bišmanis vada divas ēdināšanas iestādes – kafejnīcu "Spināti un sviests" Vecrīgā un ēdnīcu Finanšu ministrijas telpās, kopumā dodot darbu ap 15 cilvēkiem. Visi darbinieki jau vasarā bija vakcinēti, tādēļ ēstuves varēja strādāt ''zaļajā režīmā''. Taču pēc 11. oktobrī izsludinātās ārkārtējās situācijas klienti faktiski pazuda, jo ministrijas un Vecrīgas ofisu darbinieki sāka strādāt no mājām. Tādēļ uzņēmējs novembra beigās pie pirmās iespējas pieteicās valsts atbalstam. Atbildes nav joprojām.

"Nevienam no uzņēmumiem nav nekāda – nedz pieņemta lēmuma par atbalsta pieņemšanu, nedz izmaksāti granti vai subsīdijas. Ja mēs būtu zinājuši, ka subsīdijas būs tik lēnas vai atbalsts, iespējams, nebūs vispār, tad, iespējams, mēs būtu rīkojušies pavisam citādāk," teica Bišmanis.

Savukārt VID skaidroja, ka atbalsta maksājumu izmaksa uzņēmējiem jau ir sākta. Taču process esot aizkavējies, jo VID pamanījis, ka virkne uzņēmumu ārkārtējās situācijas mēnešos radikāli samazinājuši algas saviem darbiniekiem. Acīmredzot cerībā, ka starpību nosegs valsts subsīdijas. Tādēļ dienests pagarinājis pieteikšanās laiku līdz janvāra vidum un veic papildu pārbaudes.

"Šiem uzņēmējiem šobrīd ir iespēja precizēt savus pieteikumus un norēķināties ar saviem darbiniekiem, jo izmaksa viņiem būs tikai tad, kad pārliecināsimies, ka tas reāli tā dabā ir noticis," teica  VID ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme.

Līdz 20. decembra vakaram algu subsīdijās uzņēmējiem izmaksāti kopumā 305 000 eiro, bet apgrozāmo līdzekļu grantos grantos – 2,5 miljoni.

Jaunzeme sacīja: "Tiklīdz bija iespēja – mēs sākām izmaksāt. Sliktā ziņa tiem uzņēmējiem, kas bija izlēmuši, ka valsts nevis subsidēs, bet izmaksās viņu vietā atalgojumu."

"Spināti un sviests" saimnieks apgalvoja, ka viņa vadītājos uzņēmumos algu samazinājums darbiniekiem uz ārkārtējās situācijas laiku nav bijis. Viņš pauda neizpratni, kādēļ atsevišķu negodprātīgu darboņu dēļ jācieš visiem.

"Šodien es maksāju par pilnu decembri cilvēkiem algas, lai viņiem būtu Ziemassvētkos ko uz galda uzlikt vai dāvanas nopirkt. Ir noteikti VID bijusi slikta pieredze, ka nozares, kuras krīze pat neskāra, dabūja atbalstu. Bet tas nenozīmē, ka, ja kāds ir slims ar kaut ko, tad visiem pārējiem slimniekiem jācieš," uzskata uzņēmējs.

Viņš neslēpa, ka šāda valsts attieksme viņu mudina pārdomāt, vai Jaunajā gadā maz vērts turpināt biznesu Latvijā.

KONTEKSTS:

Darba algas subsīdija pieejama darba devējiem to darbinieku atlīdzības daļējai kompensēšanai, pašnodarbinātām personām, mikrouzņēmumu īpašniekiem un individuālajiem komersantiem to ienākumu kompensēšanai, kā arī patentmaksātājiem atlīdzības kompensēšanai.

Atbalstu algu subsīdijai piešķirs darba devēja darbiniekiem, pašnodarbinātām personām un patentmaksātājiem, kuriem uz iesnieguma iesniegšanas brīdi ir sertifikāts, kas apliecina vakcināciju pret Covid-19 infekciju vai šīs infekcijas pārslimošanas faktu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti