LLU fakultāšu ēkas un dienesta viesnīcas atrodamas teju visos Jelgavas pilsētas mikrorajonos. Pirms 30 gadiem universitāte pilnībā atslēdzās no pilsētas apkures, un tagad tās visas apkurina 12 katlu mājas. LLU direktors Andrejs Garančs skaidroja, ka toreiz tas bijis ļoti izdevīgi, bet tagad, neraugoties uz to, ka vairums ēku ir nosiltinātas, rēķini par gāzi dubultojušies.
"Pēc tā patērētā daudzuma varētu teikt, ka vismaz divreiz vairāk jāmaksā. Budžetā mums nav paredzēts divreiz vairāk maksāt par apkuri.
Pašreiz ko mēs varam darīt? Mēs pēc iespējas mēģinām taupīt, cik nu spējam," atzina LLU pārstāvis.
Šobrīd situāciju uzlabojot pandēmijas laiks, jo klātienē darba vietās cilvēku ir pavisam maz un arī studenti mācās attālināti. Tāpēc gāzes padeve esot noregulēta tā, lai telpās gaisa temperatūra būtu tikai atbilstoša apsaimniekošanas prasībām. Savukārt sekošana biržas cenām un līgumu slēgšana par gāzes piegādi uz īsu termiņu esot mēģinājums noķert izdevīgāko cenu.
"Tagad mums ir noslēgts līgums uz sešiem mēnešiem. Mēs droši vien tūlīt gatavosim paralēli nākamo iepirkumu, lai varētu saprast, kā šajā laikā veidojās šī situācija," teica Garančs.
Uzņēmumā "Latvijas gāze" skaidroja, ka straujais cenu kāpums no vēsturiski zemākā līdz vēsturiski augstākajam radies vairāku apstākļu dēļ. Prognozēt, kā situācija attīstīsies tālāk, esot grūti, jo, esot atvērtajā tirgū, Latvijai praktiski nav iespēju ietekmēt dabasgāzes cenu.
"Bāze ir tā pieprasījuma un piedāvājuma līkne, un arī Latvijas dabasgāzes cenas lielākoties ir piesaistītas Rietumeiropas biržu indeksiem. Attiecīgi – kāda situācija ir Rietumeiropā, tas atspoguļojas cenu līmenī uz Latviju," norādīja AS "Latvijas gāze" Tirdzniecības departamenta vadītājs Jānis Kalējs.
Cerības uz cenas pazemināšanos lielā mērā atkarīgas arī no laika apstākļiem gaidāmajā ziemā, īpaši Dienvideiropas valstīs. Tas nozīmē, ka iestādēm un uzņēmumiem, kuru budžetos paredzēta konkrēta summa patērēto energoresursu apmaksai, ņemot par pamatu iepriekšējo gadu, varētu klāties grūti.
Zemkopības ministrijā (ZM), kuras pakļautībā ir arī LLU, skaidroja, ka papildinājums budžetā universitātei tiešā veidā no ZM neesot plānots, bet šis jautājums tiekot risināts kopīgi visām augstskolām.
"Saeimā izskatīšanā ir IZM iesniegtais finansējuma palielinājums zinātnes un studiju finansējumam, kur viena no komponentēm ir uzturēšanas izdevumi.
Protams, ne tādā apjomā, kāds šobrīd ir gāzes cenas pieaugums. Tas varētu nedaudz kompensēties, bet mēs arī ļoti ceram, ka gāzes cena stabilizēsies," sacīja ZM Stratēģijas analīzes nodaļas vadītājs Jānis Šnakšis.
Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, šogad dabasgāzes vidējā cena esot apmēram četras reizes augstāka.