Latvijā konstatē šogad pirmo Āfrikas cūku mēra uzliesmojumu mājas cūkām

Latvijā reģistrēts šogad pirmais Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojums mājas cūkām. Slimība konstatēta cūku novietnē Ventspils novada Vārves pagastā, saimniecībā "Oši" 1762 cūku novietnē, informēja Pārtikas un veterinārais dienests (PVD).

PVD saimniecībā uzsācis Āfrikas cūku mēra apkarošanas pasākumus.

Lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas ar Āfrikas cūku mēri:

  • jānovērš tiešs un netiešs cūku kontakts ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem;
  • nedrīkst lietot tādus pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki;
  • cūkām nedrīkst izbarot virtuves atkritumus, zaļbarību (arī pagalmos pļauto zāli), termiski neapstrādātus kartupeļus u.c.;
  • ūdeni dzīvnieku dzirdināšanai neņemt no atklātām ūdenstilpnēm;
  • kopjot dzīvniekus, jāizmanto tikai šim darbam paredzēts apģērbs un apavi, kuri netiek valkāti ārpus novietnes;
  • pie ieejas novietnē jānodrošina apavu dezinfekcija, kā arī novietnē jāveic regulāri tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumi;
  • rūpīgi jādezinficē novietnes teritorijā iebraucošie transportlīdzekļi.
  • ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts.

PVD pārstāvis Edvīns Oļševskis
00:00 / 00:27
Lejuplādēt

PVD pārstāvis Edvīns Oļševskis Latvijas Radio sacīja: "Šobrīd mēs esam novietnē, skatāmies un vērtējam situāciju, veicam epidemioloģisko izmeklēšanu. Esam apmēram pusē. Vēl ir daudz darba. Zināms ir tas, ka jau kādu pusotru mēnesi apkārtnē atkal ir parādījies vīruss mežacūkām. Ir aizdomas, ka šie divi notikumi varētu būt kaut kā saistīti kopā. Precīzāku informāciju mēs varēsim pateikt tad, kad būsim visus datus izanalizējuši."

Noteikta karantīna: aizsardzības zona trīs kilometru rādiusā un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā ap slimības skarto saimniecību.

Šajā teritorijā esošajās novietnēs tiks pastiprināti kontrolēta cūku reģistrācijas un biodrošības prasību ievērošana, kā arī cūku veselības stāvoklis. Īpaša uzmanība būs pievērsta cūku, kā arī cūkgaļas un cūkgaļas produkcijas pārvadāšanai un izplatīšanai, informēja PVD.

PVD uzsvēra, ka visām karantīnas zonā esošajam cūku novietnēm ir noteikts cūku pārvietošanas aizliegums – aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības un uzraudzības zonām.

Tāpat PVD ir uzsācis epidemioloģisko izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kā slimība iekļuvusi novietnē. Tuvākajās dienās tiks uzsākta slimo cūku iznīcināšana.

Saimniecības īpašnieks Raitis Krūmiņš Latvijas Televīzijai norādīja, ka slimība atklāta, nododot kārtējos analīžu paraugus PVD.

Patlaban gan esot pāragri spriest par to, vai saimniecība spēs darbu turpināt pēc slimības apkarošanas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt