Sadaļas Sadaļas

Latvijā jauns putnu gripas gadījums savvaļas putnam

Latvijā pēc ilgāka laika atkal vienam savvaļas putnam konstatēta augsti patogēnā putnu gripa. Rojas novada Valgalciemā atrastai mirušai sudrabkaijai laboratoriski apstiprināts augsti patogēnās putnu gripas H5N1 apakštips, nevis H5N8, kas konstatēts savvaļas putniem Latvijā līdz šim, informēja Pārtikas un veterinārais dienests.

Ar H5N1 putnu gripas apakštipu reti, taču var saslimt arī cilvēki, esot tiešā saskarsmē ar putnu gripu inficētiem vai slimiem putniem.

2020. gadā pasaulē ir oficiāli reģistrēts viens cilvēka saslimšanas gadījums ar šo putnu gripas vīrusa apakštipu. Bet, kā liecina Pasaules Veselības organizācijas dati, kopš 2003. gada pasaulē reģistrēti vairāk nekā 800 cilvēku saslimšanas gadījumi ar H5N1, tomēr neviens no tiem nav reģistrēts Eiropā. 

Par konstatētu augsti patogēnās putnu gripas H5N1 apakštipu savvaļas putniem vai mājputniem pēdējo mēnešu laikā ir ziņojušas arī Vācija, Nīderlande, Dānija, Somija un Igaunija.

Lai gan mājputnus atkal drīkst laist ārpus telpām, PVD aicina būt piesardzīgiem, ievērot biodrošību un ierobežojumus, kas joprojām ir spēkā.

Tāpat PVD atkārtoti aicina šobrīd atturēties no mājputnu iegādes putnu gripas skartajās valstīs, lai slimību neievazātu mājputnu novietnēs Latvijā. Ja arī mājputni tiek iegādāti citās valstīs, tad tiem līdzi jābūt izcelsmi un veselību apstiprinošam dokumentam – veterinārajam (veselības) sertifikātam.

Joprojām ir spēkā sekojoši ierobežojumi:

  • mājputnu novietņu darbiniekiem un personām, kuras nonāk kontaktā ar mājputniem, jānodrošina darba vai maiņas apģērbs un apavi, ko lieto tikai mājputnu turēšanas vietā;
  • mājputnu dzirdināšanai jāizmanto ūdens, kas nav iegūts virszemes ūdenskrātuvēs;
  • lai novērstu tiešu un netiešu kontaktu ar savvaļas ūdensputniem, aizliegts mājputnus, kas ir ūdensputni, izlaist dabīgas izcelsmes ūdenstilpēs;
  • aizliegta dalība tirgos ar mājputniem un izbraukuma tirdzniecība ar mājputniem un inkubējamām olām.

Mājputnu turētājiem ikdienā ir jāievēro stingri biodrošības pasākumi, mājputnu barošanu un dzirdināšanu organizējot mītnē vai norobežotā teritorijā, novēršot savvaļas putnu piekļūšanu barībai un pakaišiem, kā arī nedrīkst pieļaut nepiederošu personu piekļūšanu mājputnu turēšanās vietām.

Par visiem gadījumiem, kad ir aizdomas par mājputnu saslimšanu, mājputnu turētāji ir aicināti nekavējoties ziņot praktizējošam veterinārārstam vai PVD.

KONTEKSTS:

Augsti patogēnā putnu gripa ir akūta, ļoti lipīga putnu infekcijas slimība, kam raksturīga augsta mirstība. Vīrusa izplatītāji ir savvaļas putni, sevišķi ūdensputni, kam slimība var noritēt bez raksturīgajām pazīmēm.

Mājputni var inficēties, nonākot kontaktā ar inficētajiem savvaļas putniem. Tāpat putnus var inficēt ar piesārņotu ūdeni, barību vai priekšmetiem (apaviem, apģērbu, inventāru), uz kuriem nonācis vīruss.

Eiropas valstīs cirkulējošie  putnu gripas apakštipi ir nopietns drauds putnkopības nozarei Latvijā. Slimība (H5N8) Latvijā pirmo reizi konstatēta šogad februārī. Tolaik Krievijā tika ziņots, ka šo putnu gripas apakštipu atklāj arī cilvēkiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt