Dienas ziņas

Āfrikas cūku mēris izplatās Kurzemē

Dienas ziņas

ES uzliks sankcijas Krievijas zeltam

Laika apstākļi sola labu ražu

Laika apstākļi patlaban sola labu ogu ražu

Pēdējo nedēļu vēsie un lietainie laika apstākļi ogu audzētājiem ražas nebojā, jo karstuma vilnis, kas jūnijā bija jūtams Latvijā, bija saudzējoši īss. Ja lietus turpināsies, tas gan bojās ogu kvalitāti, tomēr audzētāji atzina, ka šobrīd ir tipiski Latvijas vasaras laika apstākļi, kas sola labu ražas gadu.

Talsu novada zemnieku saimniecība "Mazkuģnieki 2" ir vieni no retajiem vasaras aveņu audzētājiem Latvijā, jo tās prasa lielu roku darbu, kam ne visi vairs gatavi. Šobrīd saimniecība svin 20. jubileju ar pirmo Ogu festivālu Vandzenē, taču to iztraucēja pamatīgs lietus. Tāpat tas pirmo reizi saimniecības vēsturē par nedēļu aizkavējis ražu. Ja lietus turpināsies – tas mainīs arī ogu kvalitāti.

"Tā nav tirgus prece vairs. Tās kļūst tādas plankumainas, rētainas. Tur, kur uzpil pilīte ūdens un ja uzspīd saule – tā ir kā spogulis. Tā [saule] apdedzina ogu. Tad paliek rētiņa un plankumaina avene. Protams, tā [oga] arī nenogatavojas vairs tā," stāstīja ZS "Mazkuģnieki 2" īpašniece Laura Lormane.

ZS "Mazkuģnieki 2" īpašniece Laura Lormane.

Lai ogas nepaliktu uz lauka, saimniecība samazina apjomus – audzē tik, cik spēj nolasīt un pārdot. Ogas, ko pabojā lietus, ģimene pārstrādā sulās, biezeņos un saldumos.

"Tas, protams, ir darbs, lai to sagatavotu.  Visizdevīgāk, protams, ir pārdot svaigas, skaistas, saldas un lielas ogas. Bet tā ir alternatīva, lai neiet raža zudumā," stāstīja ogu audzētāja.

Kamēr daudzi zemeņu sezonu jau noslēguši, SIA "Lubeco" to vēl turpina, lasot pēdējo šķirni ‘Malvīne'. Audzētāji gan atzina, ka liekā mitruma dēļ katra trešā oga uz lauka jau sabojājusies.

"Ko mēs tagad izmainām mūsu lasīšanas tehnoloģijā – mēs lasām drusku pazaļākas ogas, ko pusotras dienas laikā nogatavinām paši dzesētavās. Līdz ar to mēs kaut nedaudz drusku samazinām to puvi," klāstīja SIA "Lubeco" valdes loceklis Dzintars Silgals.

Pērn "Lubeco" uz lauka palika puse no ražas, bet šis gads ir salīdzinoši labāks. Tas tāpēc, ka karstuma vilnis bija salīdzinoši īsāks.

Un arī šobrīd uz nākamajām dienām, kuras sola bez lietus, audzētāji skatās cerīgi – kaut mazliet nolasīt ir vairāk nekā nekas.

Arī  Latvijas Augļu un dārzeņu tirgotāju asociācija novērojusi, ka ražas būs labas, bet cenu kāpumu vienalga neizbēgams.

"Šīs izmaksas – novākšanas, transporta izmaksas... Raža būs novākta ar lielām izmaksām, kas zemniekiem jau ir visu šo gadu, sākot no gada sākuma. Būvmateriāli, koks, degviela, elektrība, gāze... Viss summējas, un zemnieks, saliekot to visu "excel" tabulā, redzēs, ka cena ir augstāka," norādīja asociācijas valdes priekšsēdētājs Uldis Jaunzems.

Cik ļoti celsies cenas, šobrīd grūti prognozēt, bet Jaunzems norādīja, ka no gada sākuma augļiem un dārzeņiem jau ir 12,4% sadārdzinājums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti