Ārpus Rīgas

Lauksaimniekiem daudz neskaidrību par OIK maksājumu un sezonāliem pieslēgumiem

Ārpus Rīgas

''Rīgas un Apriņķa Avīzes'' redaktors Dzintris Kolāts par Pierīgas mazajiem veikaliem

Daudzbērnu ģimene: Piemaksas pie pabalstiem būtiski papildinās mājsaimniecības maciņu

Daudzbērnu ģimene: Piemaksas pie pabalstiem būtiski papildinās mājsaimniecības maciņu

Par divu un vairāk bērnu audzināšanu no viena līdz 20 gadu vecumam pie ģimenes valsts pabalsta turpmāk piešķirs piemaksas, kas būs atkarīgas no bērnu skaita. Tā, piemēram, Kārsavas novadā ir 83 daudzbērnu ģimenes, un 22 no tām piešķirts trūcīgās vai maznodrošinātas ģimenes statuss.

Dace no Kārsavas novada viena audzina četrus bērnus vecumā no diviem līdz piecpadsmit gadiem. Pašlaik trīs bērni apmeklē Mērdzenes pamatskolu, bet mazais Roberts tikai nākamgad ies bērnudārzā. Dace atzīst, ka pašlaik sanāk dzīvot pārsvarā no bērnu pabalstiem, jo strādāt vēl nevar un diemžēl - nav arī kur.

Dace īsti precīzi neatceras saņemamo pabalstu nosaukumus, taču kopējā summa, ko ģimene saņem pabalstos, salīdzinājumā ar tēriņiem ir neliela.

”Pērn kopējā summa bija 228 eiro, šogad – 259 eiro. Par diviem bērniem alimenti un par diviem bērniem ir vienkārši ģimenes valsts pabalsts. Ar martu it kā 118 eiro būs klāt. Man tas ļoti daudz ko nozīmē,” turpina daudzbērnu mamma, uzsverot, ka gan par mājas īri Kārsavas pilsētas centrā, gan par komunālajiem pakalpojumiem un malku viņai mēnesī jāsamaksā kopā pat vairāk nekā 200 eiro.

Ģimenes valsts pabalsts arī turpmāk paliks līdzšinējā apmērā, un to vecāki saņems par bērniem līdz 20 gadu vecumam, ja viņi turpina mācīties, kā arī par bērniem, kuri mācās profesionālajā skolā, pastāstīja Labklājības ministrijas Bērnu un ģimenes politikas departamenta direktore Linda Liepa:

“Ģimenēm, kuras audzina divus vai vairāk bērnus vecumā no 1 līdz 20 gadiem ir tiesības uz piemaksu pie ģimenes valsts pabalsta. Šīs piemaksas apmērs ģimenei ar diviem bērniem būs 10 eiro mēnesī, ģimenei ar trim bērniem -- 66 eiro mēnesī un par katru nākamo bērnu šīs piemaksas apmērs palielinās vēl par 50 eiro. Piemēram, ja ģimenē aug četri bērni, tad šī ģimene mēnesī saņems piemaksā 116 eiro. Un

šī piemaksa tiks maksāta papildus jau esošajiem ģimenes valsts pabalstiem.”

Četru bērnu māmiņa Dace atzīst, ka pašlaik viņai knapi izdodas savilkt galus, viņa uzskata, ka piemaksa pie ģimenes valsts pabalsta būtiski papildinās mājsaimniecības maciņa saturu. Taču jau tagad skaidrs, ka ir jāmeklē darbs. Pērn ar vecāko meitu un mazāko bērnu Dace divus mēnešus strādāja Vācijā, taču tagad meklēs darbu Latvijā.

“Paldies Dievam, ka ir brīvpusdienas. Bērni braukā uz skolu uz Mērdzeni, arī viss par brīvu ir. Ziemassvētku pabalsts ir katram bērnam pa 50 eiro. Kad bija humānā palīdzība, mēs dabūjām dīvānu, galdiņu, krēsliņus,” stāsta Dace.

Katra pašvaldība pati lemj, cik lielā apmērā un kā atbalstīt daudzbērnu ģimenes. Kārsavas novadā, kur dzīvo Dace ar bērniem, ir 83 daudzbērnu ģimenes un 22 no tām piešķirts trūcīgās vai maznodrošinātās ģimenes statuss. Sociālā dienesta vadītāja Andžela Malakāne uzskata, ka

pateicoties piemaksai pie ģimenes valsts pabalsta daudzbērnu ģimeņu dzīves līmenis paaugstināsies, taču atbalsta mehānisms ģimenēm ar bērniem ir pilnveidojams gan valsts, gan pašvaldības līmenī.

“Mūsu pašvaldībā labvēlīgāki nosacījumi ir noteikti daudzbērnu ģimenēm. Izvērtējot viņu ienākumus un nosakot trūcīgās vai maznodrošinātās ģimenes statusu, daudzbērnu ģimenēm var piederēt otrais īpašums: māja, dzīvoklis vai tā daļa, kas pieder vienam no ģimenes locekļiem. Arī nekustamais īpašums – zeme kopā ar mežu daudzbērnu ģimenēm var piederēt līdz 8 hektāriem, pārējiem iedzīvotājiem tie ir 5 hektāri,”  klāsta Malakāne.

Andžela Malakāne atzīmē, ka pašvaldība daudzbērnu ģimenēm maksā arī pabalstu Ziemassvētkos, piedāvā humāno palīdzību:

“Šī piemaksa pie ģimenes valsts pabalsta neietekmēs pašvaldības budžetu, jo arī šobrīd, izvērtējot ģimeņu materiālo situāciju, lai noteiktu ģimeņu atbilstību trūcīgas vai maznodrošinātas ģimenes statusam, ienākumos netiek ņemts ģimenes valsts pabalsts. Arī šī piemaksa pie ģimenes valsts pabalsta par vairākiem bērniem ir skatāma un izvērtējama kā kopējs veselums, un tā netiks ņemta vērā ienākumos, piešķirot trūcīgās vai maznodrošinātās ģimenes statusu.”

Latvijā pēc pēdējās tautas skaitīšanas datiem ir 33 tūkstoši daudzbērnu ģimeņu. Ģimenes valsts pabalsts Latvijā par pirmo bērnu ir 11 eiro, par otro – 22 eiro, par trešo un nākamajiem 34 eiro. Šogad piemaksai pie šī pabalsta, ko iedzīvotāji savos bakas kontos saņems līdz aprīļa beigām, piešķirti 23 miljoni eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti